Insulinpumpa

poe

Őstag
Kata, neked is köszi. Éppen most beszéltem Gáborral a Medtronic-tól, ő azt mondta, hogy egész napra nem szabadna levenni a bázist, és ez a fizikai megterhelés nem igazán ajánlott egy diabos gyereknek http://drinfo.hu/forum/images/icons/icon9.gif

Azért nem fogom hazahívni, de a gyümölcslevet és a kekszet kipróbáljuk.

Abban igaza lehet, hogy ilyen hosszú időre nem kellene teljesen levenni a bázist. 15-20 %-on próbáltátok már?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Erika!
A folyamatos alacsony cuki, és hipo közeli értékekből arra tippelek, hogy a máj glukoz raktára a nagy fizikai igénybevétel hatására kimerült.
Élettani folyamat, hogy hipokor a máj a raktárból glukozt bocsát a vérbe azért, hogy az egyensúlyi állapotot fent tartsa. Ezt valószínű már megtette a túrázás elején, a plusz bevitt CH-ból kell az agy,- és izomsejteknek juttatni glukozt, a raktározásra már nem marad, mert a bringázás felemészti a pluszt.
Reggelente, túrázás előtt kell inzulinnal együtt nagyobb adag CH-t bevinni, hogy legyen miből gazdálkodni a szervezetnek. Ez lehet banán, müzli szelet, és édes keksz. Az ételnek kell tartalmaznia gyorsan felszívódó és tartósan felszívódó CH-kat.
Figyelni kell a megfelelő magnézium bevitelre, mert az kell az izomzat anyagcseréjéhez, és CH feldolgozásához. B vitamin komlex, mert az meg kell a magnézium szintéziséhez.

Ha a túrának vége, akkor kell negyon odafigyelni az inzulin dózisra, mert akkor könnyen felborulhat, nem biztos, hogy a túra előtti beállítás megfelelő lesz. A túra után egy ideig, a szervezet még építi az izomzatot, ezáltal használ fel többlet glukozt az izomsejtekhez. Ez vonatkozik az esti bringáról leszállásra is, és a tényleges túra befejezésére is.
 

blaci

Őstag
Sziasztok!
Nekem, mint aktív kerékpárosnak, aki szezonban rendszeresen teker és elég sokat, az a tapasztalatom (és nem csak nekem), hogy a gyümölcslé ugyanazért rossz mint a csoki vagy éppen a szőlőcukor, túl gyorsan emeli meg a vércukor szintet ami aztán ugyanolyan gyorsan le is esik. Ennek az a következménye, hogy egy rövid ideig úgy érzed, hogy "nagyon megy", de aztán meg rosszul leszel tőle. Gyorsan felszívódnak, feldobják a vércukrodat, az eredménye meg az, hogy miután felhasználta a szervezet, az előzőnél is éhesebb leszel, illetve alacsonyabb lesz az energiaszinted. Azok a szénhidrátok a jók amiket nem tud a szervezet pillanatok alatt szétbontani és nem hirtelen hanem tartósan biztosítják az energiát. Ilyen pl. a müzliszelet vagy a banán...nálam. Tekerés közben jó a banán vagy a müzliszelet, de lehetőleg olyat vigyél amiben vannak szép nagy, egész, felismerhető magok is. Pl. mogyoró, mandula. Én banánt viszek magammal általában. A legkevésbé éretteket kell kiválogatni, akkor van esély rá, hogy amikor enni akarod, még normális állagú. Nem egyszerű, de nekem szokott sikerülni mostanában.;):D
Persze a gyümölcslé is beválhat, nekem nem jött be, de nem működik egyformán a szervezetünk. A nagy melegben sokszor nem is éhes az ember, ezért fontos még az is hogy időben kell enni, nem akkor amikor megéhezel, mert akkor már lehet késő.
Tekerés előtt eszek rizst, tésztát vagy ilyesmit, szóval olyat, ami gazdag szénhidrátban. A krumpli szerintem nem annyira jó. Közben meg eszek banánt vagy néha müzliszeletet.
A másik nagyon fontos dolog a folyadék utánpótlás. Vizünkbe a megfelelő mennyiségű és arányú nátriumot és káliumot keverve kerékpározás vagy pl. edzés közben lassabban fáradunk el. Ez az optimális mennyiség megvan a banánban.
Végezetül: minél többet kerékpározol, annál kevésbé leszel hajlamos az eléhezésre, szóval hogy leessen a vércukrod. A rendszeres edzéstől nem csak erősebb leszel, hanem megtanulja a szervezet szépen tartalékolni és beosztani az energiát. Na meg a testzsírt hasznosítani energiaként.
Üdv.,
Laci ...aki így csinálja!:mrgreen:
 
Erika!
A folyamatos alacsony cuki, és hipo közeli értékekből arra tippelek, hogy a máj glukoz raktára a nagy fizikai igénybevétel hatására kimerült.
Élettani folyamat, hogy hipokor a máj a raktárból glukozt bocsát a vérbe azért, hogy az egyensúlyi állapotot fent tartsa. Ezt valószínű már megtette a túrázás elején, a plusz bevitt CH-ból kell az agy,- és izomsejteknek juttatni glukozt, a raktározásra már nem marad, mert a bringázás felemészti a pluszt.
Reggelente, túrázás előtt kell inzulinnal együtt nagyobb adag CH-t bevinni, hogy legyen miből gazdálkodni a szervezetnek. Ez lehet banán, müzli szelet, és édes keksz. Az ételnek kell tartalmaznia gyorsan felszívódó és tartósan felszívódó CH-kat.
Figyelni kell a megfelelő magnézium bevitelre, mert az kell az izomzat anyagcseréjéhez, és CH feldolgozásához. B vitamin komlex, mert az meg kell a magnézium szintéziséhez.

Ha a túrának vége, akkor kell negyon odafigyelni az inzulin dózisra, mert akkor könnyen felborulhat, nem biztos, hogy a túra előtti beállítás megfelelő lesz. A túra után egy ideig, a szervezet még építi az izomzatot, ezáltal használ fel többlet glukozt az izomsejtekhez. Ez vonatkozik az esti bringáról leszállásra is, és a tényleges túra befejezésére is.


Nem volt alacsony a cukra, 6 körül volt egész idő alatt, ezért nem gondolom, hogy a tartakékokhoz kellett nyúlni. Szőlőcukrot kapott és kekszet is vagy szendvicset is, vagy Cerbona szeletet.

Most is normális a cukra, éjjel 1 körül kapott 5 g CH-ot, reggel 6,5-tel ébredt. Azóta is stabil.
Ennél alacsonyabb szokott lenni, de most a hipó elkerülése érdekében a 6-7 közötti értéket tűztük ki célul.

Vitt magával Magnezum-B6 pezsgőtablettát, remélem issza azt is.

Iagzából azt érzem, hogy a cukrát most teljesen jó értéken tartották, de nem normális dolog, hogy 2-szer annyit kellett ennie, mint a többieknek. Pl. az apukája szendvicseit is megette.

Köszi a hozzászólásaitokat és az ötleteket!
 
Sziasztok!
Nekem, mint aktív kerékpárosnak, aki szezonban rendszeresen teker és elég sokat, az a tapasztalatom (és nem csak nekem), hogy a gyümölcslé ugyanazért rossz mint a csoki vagy éppen a szőlőcukor, túl gyorsan emeli meg a vércukor szintet ami aztán ugyanolyan gyorsan le is esik. Ennek az a következménye, hogy egy rövid ideig úgy érzed, hogy "nagyon megy", de aztán meg rosszul leszel tőle. Gyorsan felszívódnak, feldobják a vércukrodat, az eredménye meg az, hogy miután felhasználta a szervezet, az előzőnél is éhesebb leszel, illetve alacsonyabb lesz az energiaszinted. Azok a szénhidrátok a jók amiket nem tud a szervezet pillanatok alatt szétbontani és nem hirtelen hanem tartósan biztosítják az energiát. Ilyen pl. a müzliszelet vagy a banán...nálam. Tekerés közben jó a banán vagy a müzliszelet, de lehetőleg olyat vigyél amiben vannak szép nagy, egész, felismerhető magok is. Pl. mogyoró, mandula. Én banánt viszek magammal általában. A legkevésbé éretteket kell kiválogatni, akkor van esély rá, hogy amikor enni akarod, még normális állagú. Nem egyszerű, de nekem szokott sikerülni mostanában.;):D
Persze a gyümölcslé is beválhat, nekem nem jött be, de nem működik egyformán a szervezetünk. A nagy melegben sokszor nem is éhes az ember, ezért fontos még az is hogy időben kell enni, nem akkor amikor megéhezel, mert akkor már lehet késő.
Tekerés előtt eszek rizst, tésztát vagy ilyesmit, szóval olyat, ami gazdag szénhidrátban. A krumpli szerintem nem annyira jó. Közben meg eszek banánt vagy néha müzliszeletet.
A másik nagyon fontos dolog a folyadék utánpótlás. Vizünkbe a megfelelő mennyiségű és arányú nátriumot és káliumot keverve kerékpározás vagy pl. edzés közben lassabban fáradunk el. Ez az optimális mennyiség megvan a banánban.
Végezetül: minél többet kerékpározol, annál kevésbé leszel hajlamos az eléhezésre, szóval hogy leessen a vércukrod. A rendszeres edzéstől nem csak erősebb leszel, hanem megtanulja a szervezet szépen tartalékolni és beosztani az energiát. Na meg a testzsírt hasznosítani energiaként.
Üdv.,
Laci ...aki így csinálja!:mrgreen:

Szia Laci!

Nem volt éhes egyáltán, Katának írtam, hogy nem esett le a cukra, hála a rengeteg kajának. Te milyen müzlit szoktál enni? Réka a Cerbonát szereti, általában azt veszünk.
Köszi a tippet a banánra. Ritkán szokott enni, a dietetikus tilitólistára helyezte. De ha nem jön be a gyümölcslé, kipróbáljuk azt is.

Egyébként nagyon sokat mozog, de azért ez a mennyiség nem szokásos.

Üdv,
Erika
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nem volt alacsony a cukra, 6 körül volt egész idő alatt, ezért nem gondolom, hogy a tartakékokhoz kellett nyúlni. Szőlőcukrot kapott és kekszet is vagy szendvicset is, vagy Cerbona szeletet.

Most is normális a cukra, éjjel 1 körül kapott 5 g CH-ot, reggel 6,5-tel ébredt. Azóta is stabil.
Ennél alacsonyabb szokott lenni, de most a hipó elkerülése érdekében a 6-7 közötti értéket tűztük ki célul.

Vitt magával Magnezum-B6 pezsgőtablettát, remélem issza azt is.

Iagzából azt érzem, hogy a cukrát most teljesen jó értéken tartották, de nem normális dolog, hogy 2-szer annyit kellett ennie, mint a többieknek. Pl. az apukája szendvicseit is megette.

Köszi a hozzászólásaitokat és az ötleteket!
Húhh, szerintem nagyon szuperul csináljátok, és nagyon hasznos tippeket jöttek itt össze másoknak is.
Én is Cerbona müzlit eszem, a kedvencem a meggyes. A banán szerencsére már rég nincs tiltólistán. Mint ahogy a fagyi sem, csak ki kell tapasztalni, kinek hogy reagál rá a szervezete.
 

blaci

Őstag
Szia Laci!

Nem volt éhes egyáltán, Katának írtam, hogy nem esett le a cukra, hála a rengeteg kajának. Te milyen müzlit szoktál enni? Réka a Cerbonát szereti, általában azt veszünk.
Köszi a tippet a banánra. Ritkán szokott enni, a dietetikus tilitólistára helyezte. De ha nem jön be a gyümölcslé, kipróbáljuk azt is.

Egyébként nagyon sokat mozog, de azért ez a mennyiség nem szokásos.

Üdv,
Erika

Szia Erika!
Banánt én is keveset eszem alaphelyzetben, inkább csak akkor ha sokat mozgok, pl. kerékpározás. Akkor viszont nagyon jó. Meg télen megy még nálam a banán (számolva), nyáron inkább a dinnye és az őszibarack.;):D
A személyes kedvencem: Rapunzel gyümölcsös szelet - mogyorós mix. Sajnos kevés helyen kapható, ritkán látni boltok polcain és nem is a legolcsóbb…
Cerbonából a "fitt" a "meggyes" és a "gyümölcsös", én ezeket szoktam venni. Ezek legalább kaphatók. Régebben amúgy a Tesco-ban is lehetett kapni ilyen szeleteket, az még olcsóbb volt, de mostanában sajnos már nem láttam ott sem. (Country Barn müzliszelet - mogyorós). A csoki bevonatos meg hasonló szeleteket általában kerülöm, könnyen elolvadnak, nem bírják a meleget.
Üdv.,
Laci
 
Húhh, szerintem nagyon szuperul csináljátok, és nagyon hasznos tippeket jöttek itt össze másoknak is.
Én is Cerbona müzlit eszem, a kedvencem a meggyes. A banán szerencsére már rég nincs tiltólistán. Mint ahogy a fagyi sem, csak ki kell tapasztalni, kinek hogy reagál rá a szervezete.



Köszi, igyekszünk. :oops:
A doki szerint túlzásba is visszük.

Fagyit Réka is szokott enni, meg gyümölcslevest is. Bár amikor megkapta a pumpát, külön rákérdeztem a dietetikusnál, hogy akkor ugye most már ehet több gyümölcsöt? Azt mondta, hogy gyümölcsből a napi 20-30g CH-nál többre nincs szüksége. Meg is bántam a kérdést egyből.

Ennél jóval több gyümölcsöt eszik, de mindig kap mellé valami lassan felszívódót is. Lehet hogy megköveztek, de pl. a tortilla az egyik kedvence. Gyakran visz suliba is uzsonnára 10g-nyit a gyümölcs mellé.

Kata, a cukrod szempontjából látsz különbséget a Norbi müzli és a sima Cerbona között? Ezt még nem figyeltem olyankor, amikor szenzor is van Rékán.
 

poe

Őstag
Kata, a cukrod szempontjából látsz különbséget a Norbi müzli és a sima Cerbona között? Ezt még nem figyeltem olyankor, amikor szenzor is van Rékán.

Norbival kapcsolatban én már nyilatkoztam egyszer, leírom ismét, mert szerintem könnyű neki bedőlni... Az update cuccok azért update-ek, mert fizetnek a magasságos gurunak, hogy használhassák a logót, tehát nem egészségesebbek, diétásabbak, jobb minőségűek mint a többi (ha mégis jobb, az nem Norbi miatt van ;)). Véleményem szerint ez csak és kizárólag az eladhatóságról, marketingről, azaz a pénzről szól.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Köszi, igyekszünk. :oops:
A doki szerint túlzásba is visszük.

Fagyit Réka is szokott enni, meg gyümölcslevest is. Bár amikor megkapta a pumpát, külön rákérdeztem a dietetikusnál, hogy akkor ugye most már ehet több gyümölcsöt? Azt mondta, hogy gyümölcsből a napi 20-30g CH-nál többre nincs szüksége. Meg is bántam a kérdést egyből.

Ennél jóval több gyümölcsöt eszik, de mindig kap mellé valami lassan felszívódót is. Lehet hogy megköveztek, de pl. a tortilla az egyik kedvence. Gyakran visz suliba is uzsonnára 10g-nyit a gyümölcs mellé.

Kata, a cukrod szempontjából látsz különbséget a Norbi müzli és a sima Cerbona között? Ezt még nem figyeltem olyankor, amikor szenzor is van Rékán.

Szerintem nem lehet túlzásba vinni az odafigyelést. Fontos a nagyfokú odafigyelés, és a következetesség, csak így van eredmény. Emellett mindig lehet tenni engedményt, kitérőt, (hogy Csigut idézzem) kizárólag tudományos célból.
Tehát nem szabad, hogy a cukorbetegség "börtönt" jelentsen a tulajdonosa számára. A mai korszerű inzulinok teszik lehetővé, és természetesen a vércukor önellenőrzése, hogy a régen tiltólistán lévő étkek bekerüljenek a napi étkezésbe.

Semmiért nem kövezünk meg senkit, de nekem léccike segíts! Mi az a tortilla? Spanyol, vagy mexikói kaja? Mi van benne, amiért nem gondolod, hogy diétába való lenne?

Norbi cucchoz nem tudok szólni, mert én minden Norbi cuccot bojkottálok, nem más, mint reklámfogás. A piacról kimazsolázott (néha silány) termékek Norbi márkanévvel ellátva, amelyek sok esetben meg sem közelítik a megfelelő diétás elvárást.

Rajtam is volt szenzor, de én akkor még inkább tartottam a diétát, legalábbis az étkezési idők betartását. Így is kaptam a fejemre, mert még így sem sikerült minden időpontot betartani. Én ugyanis, ha nem vagyok éhes, nem tudok enni, csak azért, mert itt van az ideje. Petra hogy van ezzel?

Egyszer kísérleteztem "vakon". Vöröslencsét készítettem, úgy hogy nem tudtam a CH és GI értékét, csak a termék jellegéből ítélve saccoltam. Bejött.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Norbival kapcsolatban én már nyilatkoztam egyszer, leírom ismét, mert szerintem könnyű neki bedőlni...
Véleményem szerint ez csak és kizárólag az eladhatóságról, marketingről, azaz a pénzről szól.
Na tessék, most meg veled fújok egy követ. De teljesen egyet értek veled. Simán ez az én véleményem is.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én ugyanis, ha nem vagyok éhes, nem tudok enni, csak azért, mert itt van az ideje. Petra hogy van ezzel?
Bocsi, bocsi, Réka, nem Petra. De van nekünk egy Betti-Reginánk is, azt már nem is tudom, hogy mi az igazi, Betti, vagy Regina. Keresztelünk mi itt kérem szépen. Most ti lettetek a Réka-Petra.;)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Köszi, igyekszünk. :oops:
A doki szerint túlzásba is visszük.

Fagyit Réka is szokott enni, meg gyümölcslevest is. Bár amikor megkapta a pumpát, külön rákérdeztem a dietetikusnál, hogy akkor ugye most már ehet több gyümölcsöt? Azt mondta, hogy gyümölcsből a napi 20-30g CH-nál többre nincs szüksége. Meg is bántam a kérdést egyből.
Én nem hinném, hogy túlzás lenne a 20-30 g Ch gyümiben, hiszen az több deka gyümölcs. Egy napra elosztva, ha jó a cuki, akkor miért ne? Kell a vitamin.
 

poe

Őstag
A tortilla spanyol és mexikói kaja is. A spanyoloknál egy krumplis tojáslepény, mexikóban kelesztetlen (de hülye szó ez) kukoricalepény, amit aztán ezzel-azzal töltönek. Amire Erika gondol szerintem az a nagyobb boltokban kapható tortilla chips, szintén tengeriből. (Ilyet amúgy ettél Kata, ha jól figyeltem a kismarosi talin.) ;)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A tortilla spanyol és mexikói kaja is. A spanyoloknál egy krumplis tojáslepény, mexikóban kelesztetlen (de hülye szó ez) kukoricalepény, amit aztán ezzel-azzal töltönek. Amire Erikea gondol szerintem az a nagyobb boltokban kapható tortilla chips, szintén tengeriből. (Ilyet amúgy ettél Kata, ha jól figyeltem a kismarosi talin.) ;)
Ja, hogy az az volt? Azt te hoztad, ha jól emlékszem (naná, hogy jól emlékszem). Na abból tényleg csak keveset ehetek, mert az bírja megdobni a cukimat. Ilyen a chips is, meg a mekis kaják. Ha mégis ilyet eszem, akkor a pumpával több inzulint nyomatok, nagyobb idő nyújtással (hogy mán a zinzulinpumpánál maradjunk).

Apropó, Erika, Rékánál alkalmazzátok a nyújtott bólust?
 
Oldal tetejére