Insulinpumpa

borka

Őstag
Régen irtam már. Többen hiányoltatok is - amit nagyon szépen köszönök. :) Orvosi utasításra voltam eltíltva a gyerekem cukorproblémájától, mert hajlamos volt az mondtani, hogy anya azt tudja, anya meg minden túldramatizált, és egy idő után nem birta..... röviden ennyi. De már nem tudok az aktuális probléma felett elsiklani.
Nos jól vagyunk, azt leszámítva, hogy -mivel ez az inzulin pumpa topic - szóval sajnálattal kell közölnöm, hogy nálunk ez a pumpa projekt nem igazán vált be.
A múltkori 6 % -os Hba1C után most lett egy 7 %-os. Kb. két hete volt neki szúrva szenzor, de egyszerűen nem tudunk rajta eligazodni. A ch. mentes nap viszonylag jó volt. Az étkezéshez adott inzulin aránylag jó. Ebbe bele tartozik, hogy arányaiban többször találta el megközelítőleg az étel ch. tartalmát, mint nem találta el. És aztán vannak napok amikor semmi nem indokolná a nagy cukorkiugrást. tehát nincs hypo sem észlelt, sem rejtett. És mégis felszalad neki, 16-ig.
Sőt, a múlt héten a 22 is többször előfordult. A múlt héten már többször kellett pennel rászúrni egy pár egységet. Erős zuhanórepülés során (15-ről indulva, strandolás közben lement 7-ig, evett 1 almát, és aztán vissza 16-ra. Szóval teljesen logikátlan most számunkra minden.
A héten újra sürübben kell neki mérnie, és csütörtökön újabb ch. mentes nap következik, aztán majd pénteken mond a doktornéni valamit.
Azt már látom, hogy utálja ezt az egész pumpa dolgot és legszívesebben már a sarokba hajítaná.
Amit viszont én vettem észre az az, hogy nem veszi észre hogy eszik vagy éppen csak hogy csipeget. Így az előbbi probléma simán adódhatna ezen ok miatt. Viszont vannak esetek amikor ott ülök mellette a kocsiba mér egy 6-ost nem eszik semmit és egy óra múlva simán 12-re felmegy a cukra.
Most a hétvégén mondta, hogy már többször kijelezte a pumpája, hogy gombhiba. Lehet, hogy nem adagol megfelelően? És ez lenne a hiba forrása?

A HgA1c ilyen mérvű változása szerintem belefér egy serdülő életébe,figyelembe véve a hormonális változásokat. A vc. ugrálása viszont valóban függhet a "CSIPEGETÉS" -től,ill. a pumpa által jelzett gombhibától. Legelőször is a géphibát kellene kiküszöbölni,majd pedig a csipegetésről fokozatosan leszokni. Sajnos a csipegetés nagyon elviheti a normál vc.-t,mivel észre sem veszi a CH. bevitelt."sok kicsi sokra megy" :mad:
A pumpára való átállás pedig sajnos nem megy mindig simán,és probléma mentesen. A pen használata viszont elhagyható lenne,mivel ugyan azt a pumpával is meg lehet csinálni,hogy + bólust ad be,ráadásul sokkal finomabban lehet szabályozni a pumpával való beadást.A VEO nagyon ügyes,csak tanulmányozni kell.

Amióta meg van a pumpám(6.éve) nem használtam a pent !!!!!!!!!!
 

Evetke

Új tag
Gady77: Akkor én megállapítom,hogy nekem szükségem van pumpára!(Már ha ez így működne..:) Ugyanis hiába állítgatom leveszem 1 egységgel pl. az éjszakait, akkor reggelre felmegy a cukrom 10-13-ra, ha meg beadom az előírt adagot,akkor jön a HYPO, hiába eszem a szokásos 15g CH-ot!
Szóval ez egy ördögi kör, és már tényleg elegem van a mostani diab.dokiból!Januárban voltam nála utoljára, de szerintem nem is megyek többet hozzá!
Csak ahhoz kell találni egy olyan orvost, aki támogatja ezt a dolgot, bár tervezett terhességem miatt lehet, nem most kellene kísérleti nyúlnak állni, de meglátjuk!

Kedves Camilla!

Ha cukorbetegen kisbabát szeretnél, menj a volt Honvédkórházba (most Állami Egészségügyi Központ) 1134 Budapest, Róbert Károly krt.44. Dr. Baranyi Évához!!! Ők kifejezetten ezzel foglalkoznak, van szemész, nőgyógyász, diabetológus team. Szerintem ő simán beállítja a cukrodat pennel is, de ha nem, ott kaphatsz pumpát. Mindenesetre a mostanit azonnal hagyd ott. Egyébként van 0,5 E-es pen is, lehet, hogy neked az kellene. Én a Baranyi doktornőnél szültem egy babát, és mostmár pumpás vagyok.
 

gabibaba

Aktív tag
Miért utálja Szandi a pumpát? Kényelmetlen neki? Gábornak pennel is tudott ilyet simán a cukra. Mondjuk az erős zuhanórepülés tök olyan, mint a hypo. Gondolom, a csomónézegetésen már túl vagytok. az is lehet, hogy Szandi most egy új 'fejlődési szakaszába' lépett, dolgoznak a hormonok. Vagy elfogyott a maradék kis saját inzulinja. Ilyenkor a több mérés segíthet, meg ha nem utálja esetleg, akkor egy darabig mérje újra a kaját. (Mondjuk az ebédet nem tudom, hogyan oldaná meg.) Mi most, a pumpázás elején kimérünk mindent, mint az őskorban :), és a lehetőségekhez képest betartja a kajaidőket, 1 óránál nem tol többet, és 3 órán belül igyekszik nem inzulint beadni (ebbe a hipok jól belekavarnak még). azt hittem, nagyobb lesz az ellenállása, de most ő ragaszkodik hozzá, hogy 'ne kb. tudd azt a mogyorót, hanem pontosan.' Gyanítom, hogy lesz azért ez még így se, de arra most jó, hogy legalább nem kell a hibát sokfelé keresni. Ha meg minden kötél szakad, vissza lehet térni a penre, de nem biztos, hogy jobb lesz. Én nagyon szurkolok nektek, hogy rendeződjetek cukorilag, saját tapasztalatból tudom, hogy milyen ez ....
 

tubi

Aktív tag
Miért utálja Szandi a pumpát? Kényelmetlen neki? Gábornak pennel is tudott ilyet simán a cukra. Mondjuk az erős zuhanórepülés tök olyan, mint a hypo. Gondolom, a csomónézegetésen már túl vagytok. az is lehet, hogy Szandi most egy új 'fejlődési szakaszába' lépett, dolgoznak a hormonok. Vagy elfogyott a maradék kis saját inzulinja. Ilyenkor a több mérés segíthet, meg ha nem utálja esetleg, akkor egy darabig mérje újra a kaját. (Mondjuk az ebédet nem tudom, hogyan oldaná meg.) Mi most, a pumpázás elején kimérünk mindent, mint az őskorban :), és a lehetőségekhez képest betartja a kajaidőket, 1 óránál nem tol többet, és 3 órán belül igyekszik nem inzulint beadni (ebbe a hipok jól belekavarnak még). azt hittem, nagyobb lesz az ellenállása, de most ő ragaszkodik hozzá, hogy 'ne kb. tudd azt a mogyorót, hanem pontosan.' Gyanítom, hogy lesz azért ez még így se, de arra most jó, hogy legalább nem kell a hibát sokfelé keresni. Ha meg minden kötél szakad, vissza lehet térni a penre, de nem biztos, hogy jobb lesz. Én nagyon szurkolok nektek, hogy rendeződjetek cukorilag, saját tapasztalatból tudom, hogy milyen ez ....

jól értem, hogy 3 órán belül nem lehet inzulint beadni pumpával? miért? vagy valamit félreértettem?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
jól értem, hogy 3 órán belül nem lehet inzulint beadni pumpával? miért? vagy valamit félreértettem?
Itt az elv a lényeg, nem a pumpa. Vagyis itt az ultragyors inzulin hatásmechanizmusáról van szó. Sem pennel, sem pumpával nem lehet 3 órán belül ráinzulinozni, mert akkor jön létre az inzulin felhalmozás. (Vagy csak a hiányzó inzulint lenne szabad beadni, de azt nehéz kiszámolni, hogy az előző badásból még mennyi aktív inzulin van a szervezetben.)
Gondolnánk, hogy vannak kivételek, mert korrekciónál elvileg rálövünk 3 órán belül, de akkor meg csodálkozunk, hogy 2-3 óra múlva miért jön a hipó.
 

gabibaba

Aktív tag
Megelőztél, Kata. Igen, már a pennél is ez volt a cél, mi úgy tanultuk, hogy a Novorapid kb. 3 óra alatt cseng le. Volt, hogy Gábor éhes maradt ebéd után, kb. 2 órával később evett még, akkor szúrt rá, de nem annyit, mint normál esetben adott volna, hanem kevesebbet. Aztán vagy sikerült, vagy nem, nem könnyű ezt eltalálni szerintem.
 

tubi

Aktív tag
hát én nem vettem ilyet észre! sokszor volt, hogy azt gondoltam, megettem az ebédet, aztán közbe jött vmi, pl. megkínáltak a cégnél kajával, én biza ráadtam és nem emlékszem, hogy hypo lett volna... egyébként épp ma is volt ilyen, mert nem nagyon voltam éhes, vacsira adtam valamennyit, de aztán meg éhes lettem és ettem egy kis pluszt, arra adtam és kész. nincs hypo... nem tudom, lehet, hogy ez óvatossági szabálynak jó, de mindenki ki tudja magának tapasztalni. mondjuk én eléggé nem vagyok tankönyvbe illő, nekem pl. a hajnali jelenség lefelé hat...
 

gabibaba

Aktív tag
Igen, mindenkinél más ez. Most főleg azért tartja be, hogy kizárjunk egy lehetséges hibaforrást. Talán így könnyebb beállítani, ha tudom, hogy mitől nem lehet biztosan. A kaját is ezért mérjük pontosan megint, ami bizonytalan, olyat igyekszem nem főzni. Így is hypo-hegyek, már ki sem merem számolni, mennyi volt a tegnapi össz CH (minimum 300) :rohog:.
 

napocska

Őstag
Nekünk sem működött az, amikor használtuk a bólus varázslót, és kiírta, hogy mennyi az aktív inzulin, és emiatt kevesebbet adtunk be, ha három órán belül evett Dani még valamit. Nem adódott össze az inzulin, hanem felment a cukor. Azóta függetlenül attól, mennyi aktív inzulin van a korábbi kajálásból még, beadjuk a teljes mennyiséget az új evéshez, és nem szokott hipó lenni.
Egyébként most valami olyan időjárási izébigyó lehet, ami kedvez a hipónak, Daninál is csökkenteni kellett bázist-bólust, mert tegnap egész nap csak kóválygott.
 

borka

Őstag
Elnézéseteket kérem,de itt arról volt szó,hogy 3 órán belül nem adunk be korrekciós inzulint,nem pedig arról,hogy a +-ba bevitt CH.-ra nem szúrunk rá.:o
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Na ez a kóválygás nálam is így van 2-3 napja. Ma volt a legerősebb, pl 11-kor 1 sütit be kellett tolnom, ebéd fél 1-kor fele inzulinnal, 2 óra körül 1 zsömle inzulin nélkül, 3-kor indulás előtt 1 hagyományos (cukros) keksz, mert 4.9-cel nem mertem bringával elindulni. 1 óra múlva itthon 5.1 volt.
Persze ezek jó cukik, de ezek nekem határesetek, és nem is sikerül is mindig itt tartani, az elmúlt napokban hipo dömpingek voltak. De maga a hipo érzés szinte folyamatos még 4 körül is.
 

gabibaba

Aktív tag
Nos: én speciel most az evésre gondoltam, azaz igyekszik 3 órán belül nem enni és így nem adni inzulint. Korrekció nálunk most még csak 20 fölött. Gábornál mindig csak kis mennyiségű korrekció lehetett eddig, sokszor (esténként) a Levemir rendezte. Majd azt is szép lassan biztos megtanulja ...
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Tegnap írtam én is a témában, aztán 5 percnyi küldés után közölte velem a rendszer, hogy a szerver túl foglalt....:mad: aztán már nem volt kedvem újra rajzolni az egészet.
A lényeg, hogy én étkezésre és korrekcióra is gondoltam, bár visszaolvasva tényleg nem volt egyértelmű. Általánosságban véve is óvatosan kell bánni a 3 órán belüli plusz inzulinnal, de itt most célzottan Gáborra "fordítottam" le a mondandómat.
Aki pennel is labilis volt, a pumpázás kezdetén állnak, egyelőre nem nyúlhatnak bele az adagolásba, a finom beállítás még nem történt meg, és még a front is alaposan jelen van, szóval az ő esetükben nem szerencsés a 3 órán belüli plusz inzulinozás.
 

poe

Őstag
Én magamban úgy képzelem el a bólus-CH hatást, mint két függvény görbe kivonását (az egyik ugye emel, a másik csökkent), ahol a cél az, hogy normál tartományban maradjon az eredmény. Ezzel fejben kalkulálni két görbe esetében sem egyszerű, négynél meg már nagyon bonyolult,, főleg, ha meredekek a görbék.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Én is két görbét képzelek magam elé, egy inzulin csúcs és egy CH felszívódást, amit egymásra "vetítek".

A bólus varázsló (vagy akármilyen képlet alapján számolt) csak egy jó közelítő támpontot ad, hiszen -maradjunk a pumpánál- a pumpa egy előre beprogramozott standard alapján számol, vagyis nem veszi figyelembe az egyéni érzékenységet. Az ultragyors a tankönyvi adatok szerint 1,5 óra múlva van a csúcson és 3 óra múlva lecseng, ehhez képest vannak, akik más tapasztalatról számolnak be. És ez, az, hogy tapasztalat, mert mérni nem igen lehet, hogy 2 óra múlva mennyi aktív inzulin van a szervezetben. A pumpa sem tudja, vagy méri, hanem matek alapján számolja.
Én legalábbis nem tudom magamról, ezért ha lehet, kerülöm a 3 órán belüli plusz inzulint. Ha lehet...., ha pedig nem, akkor meg ha jó cukorral fejezem be a napot, akkor valószínű nem az én okos számolási képességemnek köszönhető, sokkal inkább a szerencsének és a jól eltalált érzésnek, hogy mennyit adjak be. Nyilván én is eszem két étkezés között almát, vagy más gyümit, és persze kell agyalni, hogy kell plusz inzulin, vagy nem.
 
Sziasztok!
Az alacsony értékek nálunk is bejöttek, de a pumpa azért tetszik a gyereknek. Szerencsére.
Két nappal ezelőtt viszont nálunk is megtörtént amit már mások "meséltek", vagyis ami még nekünk nem volt, hogy valami miatt az inzulint a pumpával hiába adtam nem volt reagálás sőt ellenkezőleg csak felfelé kúsztak az értékeinek. (15-17-19) na itt aztán nem bírtam tovább teljes szerelék és kanül csere. 1/2 óra elteltével 19-ből 15-ös cukor lett(mindez este 11-után!!!) majd reggelre 4.5 vc. érték.
Szóval létezik, hogy megromlik a gépbe az inzulin 3 nap alatt?? A gyerek a zsebébe hordja a pumpát!!
Más: A pumpa ma is beváltotta a hozzá fűzött reményeket, ugyanis a suliba a gyereknek nem ízlett az ebéd és nem is adott magának be egységet majd később kapott valami más ennivalót ekkor adott kevesebbet az előírtnál és evett. Majd itthon mértünk mert amikor elmesélte féltem vajon akkor most mi van és JÓ volt az érték (5.8), nagyon örültem!:hurra: Lehet, hogy a gyerekem hamarabb ráérez a lényegre??;)
A pumpát meg még engem is meglepő módon dicséri a gyerek és remélem ez a helyzet nem változik.
Még egy kérdés akinek van tapasztalata írja meg légyszi, hogy gyerkőcnek aki eléggé vékony annak szerintetek a 90 vagy a 45 fokos kanül a jobb?
Mi a 90 fokost használjuk mert azt kezdtük el és nem akarja kipróbálni a 45 fokosat. Fél annak a beszúrásától. Ja és a lábába nem engedi?
Még csak a hasába és a popsijába szúrtunk! Szerintetek erőltessem a combjába a kipróbálást?
Köszi! Üdv: Edit:dr_31:
 

poe

Őstag
Szerintem ne erőltesd semmiképp. A comb amúgy is érdekes téma, egy kis futkározás, foci (amikor dolgoznak a combizmok) elégé megváltoztatja a felszívódást. Én egyszer próbáltam combba, aztán erről elfeledkezve rántottam fel a nadrágom öltözésnél és a derékszíjammal simán kirántottam a kanült... Fincsi volt. :mad: Ettől függetlenül lehet, hogy nektek beválik, de hagyni kell, hogy ő akarja kipróbálni, te max finoman terelgesd.
Vékonyabbaknak szerintem jobb a 45 fokos. Milyen pumpát, szereléket használ?
A gond amit leírtál valószínűleg kanül problémából adódott, ne volt igazi a felszívódás. Előfordul időnként. ;)
Egyébként meg így tovább! :cool:
 
Sziasztok,

Nálunk Réka sem engedi, hogy a combjába tegyük a kanült, a kórházban először oda tettük, de utána kipróbáltuk a popsi fölötti részt és az bevált, bár egy anyuka mondta, hogy nekik nagyon nehezen gyógyul ezért több helyen is váltogatják, mi még a 2 hónap alatt csak a popsiba szúrtuk, a hasába nem merem, még sosem próbáltuk, pennel sem. Én most kezdek ráérezni a ch inzulin arányra így 2 hónap után és elkezdtük az ovit is, ahol az egyik óvónéninek már nagyon jól megy a vcmérés és a pumpakezelés is :) Jövő héten remélem a másik óvónéni is belejön a dologba és akkor röpke 3 hét alatt be is szoktattam :D
Edit, nagyon ügyes a gyereked! :D Kicsit én is várom már, hogy Réka megtanulja a vc mérést, de hát még csak 3 éves, úgyhogy majd lassan, lassan...
Mondjuk ez a felszívódásos dolog még nem egészen tiszta, pl ma reggel is reggeli előtt beadtam Rékának 1,3 E -t és 1,5 óra múlva még mindig 1 E aktív inzulint írt ki a pumpa, szóval nem értem, de nem volt nagyon elszállva a cukra, addig meg jó :)
 
Oldal tetejére