MÁK - Hatósági Igazolvány

tímeácska

Őstag
Hát velem egy érdekes dolog történt... :) Körülbelül 2009 aug 13án lejárt a hatályossága az igazolványomnak... Le éretsségiztem hasonlók, és ugye nem küldték az emelt csp-t... A mai napon megküldték a kártyát ás anya szólt hogy küldtek megint emelt csp-t ... Érdekes, még ez a hatóság se működik rendesen ebbe az országba :) Egyébként a fő kérdésem az lenne hogy? "Ezen igazolvány használóját kísérő személyt hasonló kedvezmény illeti meg." /Kártya hátulja/ Szóval ez a személy lehet bárki, vagy családtagnak kell lennie? Például ha én MÁV-al utazok és az egyik ismerősöm/kísérőm utazik velem akkor megvesszük neki szépen a 90%os jegyet, és ha jön a kalauz megmondom hogy ő a kísérőm, és ennyi ... ? Előre is köszönöm a választ! :)
Igen, bárki lehet a kísérőd, nincs családtagi megkötés!
Viszont személyigazolványt a Hatósági Igazolvány tulajdonosától kérhetnek, hogy valóban a Hatósági Igazolvány felmutatója az illetékes, avagy sem...
Helyközi tömegközlekedési járművek esetében (akár MÁV, akár busz) 90% utazási kedvezmény illet meg Téged és 1 fő kísérődet, ilyenkor a jegy vásárlásakor általában kérik az igazolvány bemutatását, de más nem kell (esetleg itt is személyazonosításra alkalmas igazolványt kérhetnek), míg helyi járatokon (pl. BKV) ingyenes utazásra lesztek jogosultak. Utóbbi esetben értelemszerűen jegyet sem kell váltanotok, csak az Igazolványt kell felmutatni!
 

MrV

Új tag
Ugyan oda kell visszaküldeni a Hatósági Igazolványt, ahonnan küldték! Ha mellékelsz hozzá egy kísérőlevelet, amiben megírod, hogy neked olyanra nincs szükséged a továbbiakban, akkor törölnek a rendszerből, azaz, nem küldenek többet!
...Vagy egy másik megoldás: továbbítod Katának! :D:cool:

Köszönöm a választ.
 

VéTé

Új tag
Hello!

Nekem is volt ilyen igazolványom (még a laminált), amit félévid tudtam csak használni, mert leérettségiztem, előtte meg nem tudtam erről a lehetőségről (és az orvosom se :S). Tehát leérettségiztem, most egyetemen hallgatok, a pótlék megszűnt. Bogesz, irigyellek, amiért így könnyen hozzátudtál jutni a kártyához, sajnos nekem nem volt ilyen szerencsém.
Decemberben igényeltem saját jogon a családi pótlékot, elmentem az orvosszakértő bizottsághoz, elmondtam, hogy 13 éve cukorbeteg vagyok, volt már szemüvegem is fél évig, és több eszméletvesztéssel járó rosszullétem. Megmérték a vérnyomásom, szivhangok..de semmi olyan amit egy háziorvos nem tudna megcsinálni. De a papírjaimat azt keveselték.
A MÁK elutasíotta a kérelmem, a bizottság jelentése alapján mely szerint az összegészrégkárosodásom mértéke: %. Egy százalékot se ért meg a betegségem.
Ezen felháborodva fellebbeztem, nem rég voltam másodfokon a bizottság elött, most várom az eredményt, ami hasonló lesz az elözőhöz, de most legalább alaposabb volt a vizsgálat. Szóval aki mégis megkapta ezt a kártyát becsülje meg, és főképp ne akarja visszavonni! :)

Ha valaki volt hasonló helyzetben és megoldodott a problémája, vagy csak tudna segíteni, hogy kihez forduljak segítségért irja meg! Nem tartom magam kevésbé jogosultnak, mint egy évvel ezelött...
 

benike

Új tag
helósztok

18 éves vagyok és meg szeretném igényelni ezt az igazolványt

fél évig feküdtem korházba gyomorgyulladással
nemtudjátok hogy nekem-ezt megadnák-e??:o

(ja és mellékesen ez tartós mert nem lehet belőle kigyógyulni):S
 
infó

Szia.
Én most találtam erre a fórumra.
Én emelt családit kapok a legidősebb fiam után, így utazási igazolványt is kaptam.
Nekem lenne 1 olyan kérdésem, hogy mi van abban az esetben, ha én Zala megyéből (mert ott lakom) Budapestre megyek a gyerekkel a Heim Pálba kontrollra és őt bent fogják (gyógyszer beállítás vagy más okból), én igénybe vehetem-e haza felé a kedvezményt ill. ha a gyerekért kell mennem, mert pl 1-2 hétig ott lesz.
Még egy dolog ami érdekel ezzel kapcsolatban, hogy a fiam (aki nevén van a kártya) az öccsével aki 13 éves ők ketten is jogosultak a kedvezményekre? Volán, MÁV 90%-os jegy ill. helyi járat és BKV ingyen utazás?
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia.
Én most találtam erre a fórumra.
Én emelt családit kapok a legidősebb fiam után, így utazási igazolványt is kaptam.
Nekem lenne 1 olyan kérdésem, hogy mi van abban az esetben, ha én Zala megyéből (mert ott lakom) Budapestre megyek a gyerekkel a Heim Pálba kontrollra és őt bent fogják (gyógyszer beállítás vagy más okból), én igénybe vehetem-e haza felé a kedvezményt ill. ha a gyerekért kell mennem, mert pl 1-2 hétig ott lesz.
Még egy dolog ami érdekel ezzel kapcsolatban, hogy a fiam (aki nevén van a kártya) az öccsével aki 13 éves ők ketten is jogosultak a kedvezményekre? Volán, MÁV 90%-os jegy ill. helyi járat és BKV ingyen utazás?
Szia, ha te a fiad nélkül utazol haza, és majd később mész érte a kórházba, akkor te nem vagy jogosult a kártyájára igénybevenni a 90%-os utazási kedvezményt egyedül. Viszont a fiad gyerekorvosával konzultálva kaphatsz utazási kedvezményt a lakóhelyed és a gyógyintézmény között. Ezt az utazási kedvezmény egy alkalomra állítják ki, oda-vissza útra, és az kórházban le kell pecsételtetni. Megpróbálok a passzusnak utánakeresni, és felrakni ide, mivel ez is változik mindig, és nem tudom fejből a pontos paramétereket, de elvileg a gyerek orvosának tudnia kéne a lehetőségeket, és ha tudja, hogy más városba mentek, akkor azt neki fel kellett volna ajánlania. Persze ez csak akkor kivitelezhető, ha az a másik gyógyintézmény azért lett választva, mert a lakóhelyen nincs olyan jellegű vizsgálat, amit az orvos kiírt.
Ha a fiad az öccsével utazik, akkor az öccs számít kísérő személynek, így ő is jogosult a 90%-os utazási kedvezményre.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Manócska! Most ezt találtam: http://www.oep.hu/pls/portal/docs/P...ELLAT/ACHÍVUM 2010/UTAZASI_KOLTSEGTERITES.PDF
Eléggé bőséges, jogi nyelven fogalmazott, de a beutaló dokinak ezekkel tisztában kell lennie. A lényeg, hogy téged is megillet az utazási kedvezmény igazolás alapján. A beutaló dokival mindenképpen beszélj, ha ez eléggé nehézkes, akkor a Heim Pálban lévő fogadó orvossal konzultálj, hogy segítsen.
 
Kata
Köszi a válaszod.
Azért érdekes dolog, hogy csak a gyerekkel együtt utazhatok így.
Itt a falunkba pl van egy csajszi ő is kap ilyen utazásit a lánya után. Ő viszont, ha egyedül is megy be a városba (Zalaegerszegre) akkor 90%-os jeggyel megy ezzel a kártyával, kérdetem is tőle, hiszen én úgy tudtam, hogy csak akkor érvényes, ha a gyerek vele van. Végül is ő ültette "bogarat" belém, mert ő mondta, hogy igazából találkozott ellenőrrel is a buszon, de nem szólt semmit, a buszosokkal is beszélt, hogyha a gyerekkel bejön reggel, mert iskolába viszi azért ne jöjjön haza, mert csak a gyerekkel érvényes?
Így eléggé össze vagyok ez miatt zavarodva, hogy őszinte legyek, mert ugye nálunk is előfordul, hogy a gyereket vinnünk kell (gyermek és ifjúság pszichiátriára hordom őt a Heim Pálba, mert itt nálunk ilyen nincs, sőt az országban vagy Pesten vagy Pécsen van), mert be kell feküdnie akkor én addig ne jöjjek haza amíg őt bent van. Hiszen rajta kívül még van 3 öccse 13; 2,5 ; 1,5 évesek
nem tud a férjem itthon maradni, hiszen neki dolgoznia kell. Még 1 napot kér, hogy szabira jön, de azért heteket nem hiszem, hogy kapna, hiszen akkor jóformán semmi keresete nincsen.
 

Wendy

Új tag
Én azt szeretném kérdezni, hogy hallottam olyanról,hogy az olyanok is kaphatnak ilyen igazolványt,akikre kevés az egy főre jutó jövedelem. Ez igaz? :) csak mert nálunk anyukám dolgozik egyedül 4órában bejelentve...éés 4en vagyunk a családban.
Üdv! :)
 

somcsika

Aktív tag
Szia, ha te a fiad nélkül utazol haza, és majd később mész érte a kórházba, akkor te nem vagy jogosult a kártyájára igénybevenni a 90%-os utazási kedvezményt egyedül. Viszont a fiad gyerekorvosával konzultálva kaphatsz utazási kedvezményt a lakóhelyed és a gyógyintézmény között. Ezt az utazási kedvezmény egy alkalomra állítják ki, oda-vissza útra, és az kórházban le kell pecsételtetni. Megpróbálok a passzusnak utánakeresni, és felrakni ide, mivel ez is változik mindig, és nem tudom fejből a pontos paramétereket, de elvileg a gyerek orvosának tudnia kéne a lehetőségeket, és ha tudja, hogy más városba mentek, akkor azt neki fel kellett volna ajánlania. Persze ez csak akkor kivitelezhető, ha az a másik gyógyintézmény azért lett választva, mert a lakóhelyen nincs olyan jellegű vizsgálat, amit az orvos kiírt.
Ha a fiad az öccsével utazik, akkor az öccs számít kísérő személynek, így ő is jogosult a 90%-os utazási kedvezményre.

Nálunk az ország ezen keleti felén ez úgy működik, hogy ha szakorvoshoz kell mennünk, olyanhoz amely itt helyben nincs, akkor kapunk egy beutalót és hozzá egy utiköltséges papírt, (rozsaszín-narancs színű 2 példányos A/5-ös lap, melyből 1 példányt a beutalt kap, 1 példány pedig a tömben marad. Azt kell lepecsételtetni az orvossal. 1 ilyen lapra 4 utazás fér rá, és amikor betelik akkor be kell küldeni az illetékes egészségbiztosítási pénztárnak és ők 1-2 héten belül kifizetik. Km díjban, és buszjegyárban számolnak azt hiszem. Ezt csak autóra adják és ez kb. fedezi a benzin költséget.
Az orvosok nem nagyon szeretik adni, de ha határozott a beteg akkor kiadják, mert ez jár. Máskülönben nem lennénk egyenlő helyzetben azokkal az állampolgárokkal akik eleve olyan városban laknak ahol minden orvosi ellátás adott és megtalálható. Ez az egyenlő bánásmód elve.<!-- google_ad_section_end -->
 

petyus190

Új tag
Sziasztok Péter vagyok szeretnék érdeklődni hogy farkastorok és nyúlszájjal születem meg egy szem tengely ferdülésem is van és többször is próbáltuk elintézni a leszázalékolást de mind hiába elutasítanak minden honnan de erre szerintem meg kéne hogy kapjam mit rontok el ?
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok Péter vagyok szeretnék érdeklődni hogy farkastorok és nyúlszájjal születem meg egy szem tengely ferdülésem is van és többször is próbáltuk elintézni a leszázalékolást de mind hiába elutasítanak minden honnan de erre szerintem meg kéne hogy kapjam mit rontok el ?

Szia!
Hát, azt, hogy "mit rontasz el", arra nem tudom a választ...
Annyi viszont biztos, hogy a szakorvosoktól (akik eddig kezeltek, gondolom fej-nyaksebész, fül-orr-gégész, szemész, stb.) be kell szerezni szakvéleményeket, időrendben le kell íratni, mikor milyen beavatkozások történtek, milyen végkifejlettel. Aztán ezekkel a szakorvosi papírokkal együtt kell a háziorvosodtól kérni egy beutalót a területileg illetékes ORSZI FOB-hoz (Országos Rehabilitációs- és Szakértői Intézet Főorvosi Bizottság), ahova előzetesen időpontot kell kérni, majd az ÖSSZES papírral együtt meg kell jelenni, ahol az orvos/ok megállapítják a rokkantság meglétét (amennyiben van), és annak fokát! Nagyon befolyásolni a véleményüket nem lehet, de azt is tudni kell, hogy a szakvéleményüket felülbírálni nem lehet... De ha ennek ellenére nem elégedett a beteg a kapott eredménnyel, akkor újabb vizsgálatot kezdeményezhet a Fővárosi FOB-nál, ahova viszont csak az addigi papírokat (tehát újabb szakvéleményt) nem lehet vinni, magyarán mondva, CSAK az eljárásmenetben érintett szakvélemények alapján dönthetnek, illetve bírálhatják felül az előző FOB véleményét!
Ha új papírok, új szakvélemények keletkeznek időközben (esetleges állapotomlás miatt, új betegség, baleset miatt), akkor újból kell kezdeni az egészet elölről! Az ügymenet kb. 1,5-2 hetet vesz igénybe, ha minden papír rendelkezésre áll!
 

nikice2

Új tag
Sziasztok! Nem tudom olvassa-e még ezeket vki mostanában, de jó lenne, ha tudnátok segíteni!
Én is kaptam laminált kártyát, kiállítás dátuma:2011.01.31. hatályossága: 2013.12.31.
2 hete utaztam volán buszon, és a sofőr nem fogadta el a 90%-os jegyhez, merthogy lejárt, mert csak egy évig érvényes. Felhívtam az államkincstárt, hogy ez hogy is van, mondták, hogy ne hagyjam magam átverni, mert 2013ig érvényes. A múlt héten ismét utaztam volán buszon, kértem a 90%-ost, megint belekötöttek az érvényességbe. Elmondtam a sofőrnek a két héttel ezelőtti esetet, és hogy felhívtam a MÁK-ot, de nem érdekelte, egész árú jegyet kellett vennem. Mert elmondásuk szerint, új kártyát kellett volna kapnom idén januárban, mert akinek jár, évente kiküldik újra. De volt olyan sofőr is a két időszak között, aki szintén megnézte, de nem szólt semmit, adta a jegyet. Most ez hogy is van akkor? Kérnem kellene újat??? Akkor most BKV-n is retteghetek, hogy elfogadják vagy sem?
Orvosi felülvizsgálatom 2013-ban lesz. Segítsetek, köszi!!!
 

tímeácska

Őstag
Sziasztok! Nem tudom olvassa-e még ezeket vki mostanában, de jó lenne, ha tudnátok segíteni!
Én is kaptam laminált kártyát, kiállítás dátuma:2011.01.31. hatályossága: 2013.12.31.
2 hete utaztam volán buszon, és a sofőr nem fogadta el a 90%-os jegyhez, merthogy lejárt, mert csak egy évig érvényes. Felhívtam az államkincstárt, hogy ez hogy is van, mondták, hogy ne hagyjam magam átverni, mert 2013ig érvényes. A múlt héten ismét utaztam volán buszon, kértem a 90%-ost, megint belekötöttek az érvényességbe. Elmondtam a sofőrnek a két héttel ezelőtti esetet, és hogy felhívtam a MÁK-ot, de nem érdekelte, egész árú jegyet kellett vennem. Mert elmondásuk szerint, új kártyát kellett volna kapnom idén januárban, mert akinek jár, évente kiküldik újra. De volt olyan sofőr is a két időszak között, aki szintén megnézte, de nem szólt semmit, adta a jegyet. Most ez hogy is van akkor? Kérnem kellene újat??? Akkor most BKV-n is retteghetek, hogy elfogadják vagy sem?
Orvosi felülvizsgálatom 2013-ban lesz. Segítsetek, köszi!!!

Szia!
A laminált kártya már valóban nem érvényes! Ide s tova 2éve már plasztik kártya formában van a Hatósági igazolvány!
Az javaslom, hogy kérjél újat a MÁK-tól! Amennyiben a jogosultságod még fennáll, akkor minden további nélkül kiküldik az újat! De lehet, hogy kérni fognak újra orvosi igazolást, hogy valóban jogosult vagy-e!
Máténak 2011 december 31-én járt le a régi plasztik kártyája, automatikusan küldték az újat. Az új 2016-ig érvényes! Tehát, nem feltétlen 1 évre adják ki!
Orvosi felülvizsgálatra abban az esetben nem kell menned, ha az előző véleményezésen szerepel, hogy a következő felülvizsgálat 2013-ban esedékes! Ebben az esetben ennek ellenére is érdemes egy másolatot is elküldened a MÁK-hoz az új igazolvány (plasztik) kérése esetében!
Vagy, a legegyszerűbb, ha "elveszett" címszóval kéred az újat! Ekkor már biztosan a plasztik kártyát fogod kapni, és új papírt sem kell beadni - hiszen a jelenlegi is 2013-ig érvényes! Máténak már kellett kérnem elvesztés miatt újat, minden további nélkül megküldték! Semmilyen papírt nem kértek!
 

Nik1

Új tag
Sziasztok.Azt szeretném kérdezni, hogy akinek gerinc problémája van gerinc ferdülése panasza is van annak jár ilyen ingyenes utazási kedvezményes kártya?Asszem hatósági kártya a neve.Én már lassan 30 éves leszek nem tudom ez gond e majd.Azt olvastam volt aki megkapta
 
Nik1!
Kérdezd meg a MÁK-ot, mert én úgy tudom csak azok kapják ezt a Hatósági Igazolványt aki után emelt családi pótlékot folyósítanak.
Üdv. Móni

Timeácska.

Hogy lehet neked 2016-ig érvényes a kártyád amikor azt csak 2 évre adják, ne haragudj, hogy megkérdezem, de én amióta kapom csak 2 évre adják meg.
Üdv. Móni
 

erica75

Aktív tag
A Nyír-Diabet Egyesület írta ma:
"
Tudtátok , hogy a MÁK igazolvánnyal , több helyen is kaptok kedvezményt ?
Budapesti állatkertbe pl. 300Ft. a belépő a beteg és egy kísérő számára az igazolvánnyal . Természettudományi múzeumba díjtalanul mehet be a beteg +1 fő . Érdemes érdeklődni mielőtt megveszitek a belépő jegyet bárhová is mentek ."
 
Oldal tetejére