mindenkinek

pusimelu

Őstag
Nekem azt mondta a dietetikusom ,hogy a nokedli vagy palacsinta tésztájába tegyek 2 kanál zabkorpát ,mert úgy hat a vércukorra ,hogy lassabban emeli meg nem pedig hirtelen.Viszont túlzásba sem lehet vinni ,mert ha nem fogyasztunk elég folyadékot hozzá vagy mellé ,akkor székrekedést okoz egyébként kedvező hatása van a bélműködésre és az emésztésre.2 kanál pedig nem látszik a lisztben.(A férjem és a gyerekek nem vették észre.)A tejes kiörlésű liszből készült palacsintámat nem ették viszont meg ,mert azt mondták olyan, mint a fűrészpor.(szerintem is)Meli
 

zsuzsa

Új tag
Ez teljes mértékben így van, nagyon egészségesek ezek a növényi rostok, de vigyázni kell velük, mint mindenre erre is igaz, hogy a mértékletesség fontos. Nagyon jó egészsésges adalékanyag a zabkorpa, zabpehely, és a teljes kiörlésű lisztek is jók, de keverve. Egy az egyben nem lehet őket használlni, mert úgy teljesen megválltozik az étel állaga, és íze is. A liszttel pl csak úgy tudok sütni, ha keverem, a nokedli is túl azon hogy ronda szürke színű lesz, az íze és az állga sem olyan finom, de keverve már ugyanolyan. Ált 40-60 % ot javasolnak.a fehér liszt javára. MEgjelent egy új könyv Katona: Cukor nélkül süssünk fözzünk, nem biztos hogy pontos a címe, most olvastam róla, nagyon érdekes dolgok vannak benne, mármint a címszavak alapján, majd meg akarom keresni a könyvesnél, hogy mennyire hasznosak az ismeretek benne.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Na lányok, nem én lennék, ha annyiban hagytam volna ezt a zabkorpa CH vagy nem CH dilemmát. Hát fogtam magam, és megkérdeztem egy szakembert. Alul az én kérdésem van, felül a válasz, és engem meggyőzött. Egy ez egyben idekopiztam.
Íme:



Tisztelt Asszonyom!

A cellulóz, akárcsak a keményítő, a szőlőcukor polimerje. A szőlőcukor-molekulák között viszont más a kémiai kötés. A cellulózt az ember nem képes megemészteni, csak a növényevő állatok, akik rendelkeznek megfelelő bontóenzimmel. Így embernél a cellulózból cukor nem szabadul fel, ezért nem emeli a vércukorszintet. A zabkorpa azonban valódi keményítőt is tartalmaz, ez viszont már cukorrá bomlik. Minden bizonnyal ez van 57 gramm mennyiségben feltüntetve, így ezt a diétába be kell számítani. A cellulóz egyébként rontja a keményítőkből felszabaduló cukrok felszívódását, tehát a valódi cukorterhelés minimális. Ezért gondolom, Ön helyesen használja a zabkorpát a kenyés elkészítésénél. Hogy tényleg így van-e, azt a vérvizsgálatok jobban ki tudják mutatni.

--------------------
Üdvözlettel, Dr. Elek Csaba
CMPMedica Információs Kft.
1096 Budapest, Vendel u. 11
tel.: (36)-1-476-8902
fax: (36)-1-476-8910
mailto: vesalius@biatv.hu

www.cmpmedica.hu
www.pharmindex.hu
www.egeszsegkalauz.hu
www.medimagister.hu


--Eredeti üzenet--

A zabkorpa Ch tartalmát szeretném megtudni, ill, hogy felszívódik-e?
Az egyik dietetikával foglakozó egyetemi docens írásában az szerepel, hogy mivel a zabkorpa hemicellulóz, nem emeli a vércukor szintet. Én is úgy tudtam, hogy, mint emészthetetlen tápanyag (rost), felszívódás nélkül áthalad az emésztőrendszeren (bélben).
A tápanyagtáblázatokban viszont 57 g CH tartalmat írnak, és hogy ez beszámítandó a étel CH tartalmába.

Én a kenyérsütésnél használom a zabkorpát, és lisztet 1/3-2/3-ad arányban, és jól tolelálta a szervezetem a 50g/CH számítási arányt.

Kérem írják meg a "tudományt", most van vagy nincs? számolni kell vele vagy nem?

Köszönettel: Vígh Kata 14 éve 1. tip. diab.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A tejes kiörlésű liszből készült palacsintámat nem ették viszont meg ,mert azt mondták olyan, mint a fűrészpor.(szerintem is)Meli

Az én teljes kiőrlésű palacsintám is a kukában végezte. Pizzériában egyszer rendeltem diabos pizzát. Amikor kihozták, akkor láttam, hogy azt is "fűrészpor tömörítésével" készítették, azt mondtam soha többet.
 

Mrobi

Új tag
Köszi lányok ez alapos és mindent kimerítő volt.
Azt hiszem mostmár mi is belecsempészünk egy kicsit Patrik kajájába.:)
 

gretta

Új tag
Köszi a segítséget zabkorpa ügyben , azóta én is utána néztem, 10 dkg ban 57 gr CH van , de ki fogom próbálni tejbe- kásának mivel azt mondjátok nem emeli a cukrot annyira. Hiába folyton tanul az ember.
Köszi mindenkinek.

nekem azt mondta a dietetikus hogy 0 ch-nak kell számolni
 

gretta

Új tag
Na lányok, nem én lennék, ha annyiban hagytam volna ezt a zabkorpa CH vagy nem CH dilemmát. Hát fogtam magam, és megkérdeztem egy szakembert. Alul az én kérdésem van, felül a válasz, és engem meggyőzött. Egy ez egyben idekopiztam.
Íme:



Tisztelt Asszonyom!

A cellulóz, akárcsak a keményítő, a szőlőcukor polimerje. A szőlőcukor-molekulák között viszont más a kémiai kötés. A cellulózt az ember nem képes megemészteni, csak a növényevő állatok, akik rendelkeznek megfelelő bontóenzimmel. Így embernél a cellulózból cukor nem szabadul fel, ezért nem emeli a vércukorszintet. A zabkorpa azonban valódi keményítőt is tartalmaz, ez viszont már cukorrá bomlik. Minden bizonnyal ez van 57 gramm mennyiségben feltüntetve, így ezt a diétába be kell számítani. A cellulóz egyébként rontja a keményítőkből felszabaduló cukrok felszívódását, tehát a valódi cukorterhelés minimális. Ezért gondolom, Ön helyesen használja a zabkorpát a kenyés elkészítésénél. Hogy tényleg így van-e, azt a vérvizsgálatok jobban ki tudják mutatni.

--------------------
Üdvözlettel, Dr. Elek Csaba
CMPMedica Információs Kft.
1096 Budapest, Vendel u. 11
tel.: (36)-1-476-8902
fax: (36)-1-476-8910
mailto: vesalius@biatv.hu

www.cmpmedica.hu
www.pharmindex.hu
www.egeszsegkalauz.hu
www.medimagister.hu


--Eredeti üzenet--

A zabkorpa Ch tartalmát szeretném megtudni, ill, hogy felszívódik-e?
Az egyik dietetikával foglakozó egyetemi docens írásában az szerepel, hogy mivel a zabkorpa hemicellulóz, nem emeli a vércukor szintet. Én is úgy tudtam, hogy, mint emészthetetlen tápanyag (rost), felszívódás nélkül áthalad az emésztőrendszeren (bélben).
A tápanyagtáblázatokban viszont 57 g CH tartalmat írnak, és hogy ez beszámítandó a étel CH tartalmába.

Én a kenyérsütésnél használom a zabkorpát, és lisztet 1/3-2/3-ad arányban, és jól tolelálta a szervezetem a 50g/CH számítási arányt.

Kérem írják meg a "tudományt", most van vagy nincs? számolni kell vele vagy nem?

Köszönettel: Vígh Kata 14 éve 1. tip. diab.

Akkor most csak nem kell beleszámolni, nem? vagy legalábbis nem mind az 57-et:) lehet akkor ez is valamiféle egyénreszabott dolog. mindenkinek ki kell tapasztalnia, hogy neki mennyire emeli meg és aszerint adagolni a köv.alkalommal az inzulint...
ügyi vagy hogy igy utánajársz a kérdéseknek. nekem nem lenne hozzá türelmem :) kényelmesebb ez igy
 

zsuzsa

Új tag
Én mindenkinek ajánlani tudom, azt mindenképp hogy próbálja ki, aztán lehet hogy azt mondja soha többet, de ha kis mennyiségben hozzácsempészi az ételhez, észre sem venni, és tesz az egészségéért.
Én van hogy a rakottkel töltelékébe is teszek fele fele arányba risz és zabpehely, és finom, egészségesebb, nem lehet megérezni, persze szokni kell, nem minden alkalommal csinálom én se így, de amikor a cukrai magas voltak, a penes időszakban, gyakran kellett kiválltani dolgokat vele. Van nagyon finom zabpelyhes almás maffin receptem ma is azt sütöm.
 

Vick

Új tag
Én 57Ch/100g-mal számolom a zabkorpát. Nálunk így jól működik. Én nem teljeskiörlésű lisztet használok, hanem durum lisztet pici zabkorpával. Semmilyen furcsa íze sincs, ellenben a teljeskiörlésű liszttel és a norbis liszttel. Nálunk drogériában kapható.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Akkor most csak nem kell beleszámolni, nem? vagy legalábbis nem mind az 57-et:) lehet akkor ez is valamiféle egyénreszabott dolog. mindenkinek ki kell tapasztalnia, hogy neki mennyire emeli meg és aszerint adagolni a köv.alkalommal az inzulint...

Számolni kell. A leírásból is látszik, hogy tartalmaz CH-t, és emészthetetlen, fel nem szívódó cellulózt (rostot). A rostok némileg gátolják a felszívódó CH-k mennyiségét. (Meg egyébként is egyszerre senki sem használ 100 g zabkorpát.) Azt tényleg ki kell tapasztalni, hogy az 57 g-ból mennyit számoljunk. De mindenképpen nagyon alacsony a CH amit számolunk, mivel a zabkorpa térfogata nagy a tömegéhez viszonyítva. 7-10 g egy kb. bő maréknyi mennyiség. Egyébként sem magában, hanem valamilyen magasabb CH-jú gabonával készítjük. Itt van jelentősége a számolásnak, és a tapasztalatnak, hogy mennyivel számoljuk kevesebb CH-nak pl a lisztet.

Hasonló a helyzet a kukoricával is. A kukoricaszem héja emésztetlanül áthalad a vékonybélen, a benne lévő CH viszont felszívódik.
Tényleg egyre többet megtudunk ezekről a dolgokról, de nem ártana, ha a dietetikusok és a táplálkozással foglakozó szakemberek is (egyformán) tisztában lennének vele.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Amikor én kenyérsütéshez kipróbáltam a zabkorpát, akkor én nem is tudtam, hogy van-e benne CH és mennyi, mg hogy Ti itt már profi zabkorpa használók vagytok. Tehát én, mivel tudatlanka voltam, csak úgy találomra szórtam a liszt közé a zabkorpát, és 50g CH-val számoltam a kenyeret annak ellenére, hogy a lisztek (vegyesen voltak) magasabb CH-val rendelkeztek. A kenyér állaga is jó volt, és a CH is jónak tűnt. Legközelebb lemérem a zabkorba mennyiségét.
 
Kipróbáltam a zabkorpás palacsintát, család észre se vette a különbséget:D:D, nem raktam bele 1/3-ot, majd később emelem a mennyiséget. Köszönöm az ötletet!!
 

szolnok

Új tag
Sziasztok!
Ime a zabkorpa adatai:a Béres A .súlykontroll oldalról

35
Tulajdonságok
A zabkorpa sokoldalú élettani hatása segít az egészséges táplálkozás kialakításában, ezáltal egészségünk megőrzésében. Élelmirostban gazdag tápanyagai csökkentik a koleszterin szintet, védi a gyomor és a bél nyálkahártyáját. Csökkenti a zsírok és a szénhidrátok felszívódását, így a fogyókúrához is sikerrel alkalmazható. Fontos szerepe van a vércukorszint stabilizálásában is. Felfőzhető kásának vízzel, tejjel, keverhető kefirbe, joghurtba egyéb ételekbe. Leírás

összetevők:
100 % zabkorpa
tápérték 100 g termékben:
energia: 1427 kJ (340 kcal)
fehérje: 15 g
szénhidrát: 57 g
zsír: 5,5 g
élelmi rost: 25 g
tápérték 1 adag (20 g) termékben:
energia: 285 kJ (68 kcal)
fehérje: 3 g
szénhidrát: 11,4 g
zsír: 1,1 g
élelmi rost: 5 g

Gyártó:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Imádom ezt a csapatot, nagyon tudtok, köszi minden infoért! Az én zabkorpás zacsimon nincs CH tartalom.
 

bogex

Új tag
azt hiszem tényleg hasznos ez a zabdolog. lehet ha mindenhez ennénk egy kicsit akkor jobb lenne a cukrunk??? Vagy azért az már túlzás lenne! Mindenesetre egy próbát megér.
 

zsuzsa

Új tag
Bizony megér, de ha már itt tartunk próbálltátok példáúl a kölest, azt is bioboltban be lehet szerezni, nagyon magas rosttartalommal bír, sósan, édesen elkészíthető, én főztem belőle rizsfelfújtat, csak rizs helyett köles volt benne, és köretnek is kínálltam már ugyancsak rizs helyett sósan, pl lecsóhoz is nagyon jó, olyan mint a tarhonya, több vízzel kell főzni, és tovább de nagyon egészséges, és ízletesen elkészíthető.
 
Köles az egyik kedvenc kajám, ráadásul ez energia tartalma is kicsi. Nagyobb bevásárló központokban is kapható, legalábbis Debrecenben.
 

pusimelu

Őstag
Én még az életben nem ettem kölest szerintem de ha van jó receptetek akkor kipróbálom szívesen.Arról viszont semmit nem tudok CH ügyben. Meli
 
Oldal tetejére