Óvoda- iskolakezdés / Óvónők, tanárok edukálása

okina78

Új tag
Szia Borka! Bocsi nem titkolom !! egy kis faluban lakunk,helyben fözik a kaját ovinak,iskolának és az öregek otthonának is egy helyen. Eddig nem is volt gond az ovival ,az ovonénink nagyon pozitivan állt -áll hozzá,csak most hogy ez az ebéd téma jött fel,a konyhavezetö beszélt velem szinte minösithetetlen hangon.Egy kicsit vissza is olvasgattam és látom van ahol megtudják oldani egy honapra elöre az étlapot,én azon a héten kapom amikor fözik azt a kaját.Azt mondták elöbb nem tudják odaadni.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Szia Borka! Bocsi nem titkolom !! egy kis faluban lakunk,helyben fözik a kaját ovinak,iskolának és az öregek otthonának is egy helyen. Eddig nem is volt gond az ovival ,az ovonénink nagyon pozitivan állt -áll hozzá,csak most hogy ez az ebéd téma jött fel,a konyhavezetö beszélt velem szinte minösithetetlen hangon.Egy kicsit vissza is olvasgattam és látom van ahol megtudják oldani egy honapra elöre az étlapot,én azon a héten kapom amikor fözik azt a kaját.Azt mondták elöbb nem tudják odaadni.
Én úgy tudom, hogy az, hogy integrált egy ovi, kb semmire nem kötelezi őket. Ők nem azért vették fel Tomit, mert cukros (az integráltságnak ez lenne a kötelezhető paramétere, de ez nem így van sajnos vagy szerencsére...), így ők semmire nem kötelezhetőek. Én azt tanácsolnám (de remélem, adnak tanácsot mások is, akik benne vannak ebben), hogy próbáld meg mégis valahogy megdumálni a konyhásnénivel, hogy ha előbb nem is megy, de a hét legelején adja oda neked az étlapot. Ha ők nem is tudnak CHt számolni, talán, neked menni fog. Megkérdezheted, kb hogyan csinálják ezt és ezt a kaját. Ha látják rajtad, hogy kedves vagy velük és tényleg tudnotok kell ezt (szerintem ezt ő nem érzik, nem fogják fel, hogy ez mennyire fontos, azt hihetik, hogy fakszni, ez persze marhára őket minősíti), akkor szerintem egy idő után ők is együttműködőbbek lesznek veled.
 

borka

Őstag
Szia Borka! Bocsi nem titkolom !! egy kis faluban lakunk,helyben fözik a kaját ovinak,iskolának és az öregek otthonának is egy helyen. Eddig nem is volt gond az ovival ,az ovonénink nagyon pozitivan állt -áll hozzá,csak most hogy ez az ebéd téma jött fel,a konyhavezetö beszélt velem szinte minösithetetlen hangon.Egy kicsit vissza is olvasgattam és látom van ahol megtudják oldani egy honapra elöre az étlapot,én azon a héten kapom amikor fözik azt a kaját.Azt mondták elöbb nem tudják odaadni.

Nem ismerem a rendeleteket,hogy ebben az estben,ha ilyen nagy volumenű kaját főznek,hogy kellene-e tartaniuk a dietetikust,vagy diétás nővért.Csak az intézmény üzemeltetőjéhez (önkormányzat) tudnál fordulni a problémáddal,hogy valamilyen formába oldják meg a heti menü összeállítását előbbre hozni.
 

christina

Őstag
Szia Okina78!
Nincs az étkeztetésre jogszabály tudomásom szerint. Ahány intézmény annyiféle megoldás létezik.

Nem tudnád megoldani, hogy az ebédjét te vidd az oviba? Persze ez plusz feladat neked, de mégiscsak tudod hány CH van az ételében. Több anyuka így csinálja, ahol nem főznek külön diétás ebédet.
 

kitta75

Új tag
Szia Okina78!

Én is csalakoznék az előttem szolókhoz. Mi is visszük az isibe az ebédet ,reggel odaadja a lányom a konyhásnéninek az ebédhordóját ,és azt kapja meg délben, Tudom ,hogy több melő van vele,de én nyugodtabb vagyok igy ,mert tudom ,hogy annyit eszik CH-ban a Szandi amennyit kell . Persze erre valamilyen szinten a konyhásnéninek is "partnernek" kell lennie . Nekem személy szerint többször el kellett beszélgetnem a konyhásnénivel ,amire felfogta ,hogy csak azt eheti a gyerek ami oda van készitve neki.
 

okina78

Új tag
Sziasztok! Nem lenne gond vinni az ebédet,a tizorait is viszem,söt a teát is,itt a hangnemmel volt gond,megsem hallgatta hogy mit szeretnék,mert visszajutott a fülébe hogy én szová tettem az étlapot ugyanis disznosajtot kaptak a gyerekek reggelire,és volt olyan hét amikor egyszer sem volt fözelék.Egész pontosan azt mondta hogy nekem ne járjon a szám mert INGYEN esznek a gyerekeim ugyanis 3 gyerek van és pluszban Tomika diabos is....Nekem ezzel volt bajom,ezért mentem a jegyzönöhöz aki egy tündéri nö tényleg sokszor segit,volt már probléma az ovival is az elején ,és leváltotta a vezetöóvonénit nem állitom hogy csak Tomi miatt de közrejátszott ez is.Kimondottan ilyen jogszabályt én sem találtam viszont irtam az egyenlö bánásmodot mindenkinek,és találtam egy olyan jogszabályt hogy az iskolások,ovodások semmiben nem szenvedhetnek hátrányt,sem az állapotuk,sem a vallási vagy faji megkülönböztetés okán.És szerintem ez érvényes ránk.
 

g_andi

Tag
Sziasztok!
Kislányom lassan 2 éve cukorbeteg és jó 1 éve derült ki hogy lisztérzékeny is.Nem könnyű együtt élni ezekkel a betegséggel, de én büszke vagyok 5 és fél éves gyermekemre,aki a korlátozások ellenére is jól viseli ezt az állapotot,inzulinbeadást,sőt már megpróbálta egyedül megszúrni magát a pennel és a vércukrát is meg tudja mérni.Hálás vagyok,hogy olyan óvodába jár, ahol az óvó nénik készek a sok gyermek mellett rá is figyelni,és ha jelzi, hogy alacsony a cukra, vércukrot mérni, stb..A tízórait én viszem neki és az ebédre is igyekszem olyan g.m. és Ch. tartalmú ételt készíteni, amit a többiek is esznek.A dadus is nagyon aranyos és készek neki pluszba megmelegíteni a kis ebédjét, elöblíteni a edényeket, amibe viszem az ételt.Az étlapot is meg szoktam kapni 1 hónapra előre. Nem kell nagyon aggódnom,mert számíthatok rá,hogy az óvó nénik rögtön telefonálnak ha gond van.Tudom nem könnyű nekik se, de nagyon örülök, hogy Andikám ilyem oviba jár.Ilyen ovónénik kellenének minden oviba.
 

okina78

Új tag
Sziasztok! Kaptam levelet az egyenlö bánásmod hatoságtol és a gyereknek joga van az oviban enni!!!!Meglehet tenni a feljelentést ha akarom!! Egyenlöre hétfön beviszem az önkormányzathoz hogy mit szolnak hozzá.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Sziasztok! Kaptam levelet az egyenlö bánásmod hatoságtol és a gyereknek joga van az oviban enni!!!!Meglehet tenni a feljelentést ha akarom!! Egyenlöre hétfön beviszem az önkormányzathoz hogy mit szolnak hozzá.
Ez jó hír, meg nem is. Mármint abból a szempontból nem jó, hogy lehet, hogy neked van igazad, de ha kiharcolod az igazad, akkor azt lehet, hogy a gyerkőcöd szívja meg, akit "megetetnek" az oviban. Nem kukacoskodni akarok, de sajna, ha eddig nem voltak előzékenyek és alkalmazkodók, akkor sok jóra nem lehet számítani.

Persze ölbetett kézzel sem lehet otthon ülni, valamit minden képpen tenni kell, de az itt fórumozó szülők már sok mindent végigjártak, gyakorlatilag hasztalanul.
Van intézmény, ahol minden flottul megy, ott a szülő kommunikál a gondozókkal, közösen beszélnek meg mindent, és működik a dolog. Ahol pedig nem, ott még eredmény nem született.

Azért én mindenképpen várom, ha van valami újabb fejlemény, és nagyon drukkolok, hogy simán menjen, ne üssön vissza negatívan semmi.
 

okina78

Új tag
Kata! Én most ugy gondolom hogy elöször az ovodavezetövel beszélek hogy mi legyen.Nem feltétlenül akarok feljelentést de azt sem akarom hogy a többi szülöt aki még talán lesz vagy aki itt olvas elhajthassák hogy nem megoldhato!!! Nem hiszem hogy a gyereknek hátránya lesz belöle mert a konyha meg az ovi két külön egység Tomika ovonénijéröl nem beszélve az egy tündér!!!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kata! Én most ugy gondolom hogy elöször az ovodavezetövel beszélek hogy mi legyen.Nem feltétlenül akarok feljelentést de azt sem akarom hogy a többi szülöt aki még talán lesz vagy aki itt olvas elhajthassák hogy nem megoldhato!!! Nem hiszem hogy a gyereknek hátránya lesz belöle mert a konyha meg az ovi két külön egység Tomika ovonénijéröl nem beszélve az egy tündér!!!
Értem, az előny, ha külön van van a konyha, és az óvó néni rendes, mert akkor máris sínen vagy.
 

kitta75

Új tag
Szia Okina78!
Minden szülő megvivja a maga harcát az oviban,iskolában.Én is futottam az ebéd miatt egy.két kört,de a végén arra jutottam ,hogy nem éri meg az egész mizéria.
Most tulajdonképpen azért "harcolsz" ,hogy a gyermeked megkapja a neki megfelelő ebédet az ovodában. De pár bejegyzéssel ezelőtt épp azt irtad ,hogy miket kapnak reggelire ,meg főzelék sem nagyon van a menüben és ,hogy végül is tudnál ebédet vinni ,akkor mi értelme van ennek az egésznek. Szerintem ha valamit tenni szeretnénk annak érdekében ,hogy a gyermekeinket "elfogadják" ,azt sokkal magasabb szinten kéne kezdeményezni.
 

okina78

Új tag
Szia Kitta! Nem nem azért harcolok hogy kapjon diétás kaját,nem azért inditottam el az egészet hanem a kinyhaveztö minösithetetlen viselkedése miatt.Holott akkor sem azért mentem be hogy külön fözzenek Tominak ezt nem is szeretném most sem hanem csak annyit szerettem volna megtudni hogy meg tudják e oldani hogy az ebéd ch tartalmát megmondják!És abbol van elegem hogy akárhol találkoznak azzal hogy diabos körübelül ugy kezelik mintha azt mondanám hogy leprás... Lehet hogy csak az én környezetemben van ez igy nem tudom,de mostanra lett belöle elegem. És azért is irtam be ide amit küldtek választ hogyha valakinek majd megy oviba ,iskolába a gyerek és nem tudja megoldani az étkezést ne mondhassák neki hogy nem tudjuk megoldani sajnálom... Ne haragudj ha zavarosan irok elég szétszort vagyok mostanában...
 

okina78

Új tag
Bocsi az még lemaradt hogy a héten vittem neki az ebédet,ha olyan kaja volt amit nem ehetett meg.És ezt tartanám továbbra is,de nem ilyen hozzáállás mellett.Eddig is volt bajom a konyhával mert a tizórait ugy beszéltük meg hogy a kenyeret én viszem meg a teát ök megkenik akármivel amit a többiek is kapnak és együtt kapja a többi gyerekkel.Sztem ez nem lett volna megeröltetö nekik,mondjuk nekem sem hogy itthon megcsináljam neki de azt szerettük volna ha nem érzi azt hogy ö más mint a többiek azért volt ez a verzio,ehez képest ez sem müködött mert volt hogy"elfelejtették" megvajazni a kenyeret és üres kenyeret kellett volna ennie ha az ovonéni nem viszi át a konyhára..
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Okina, igazad van, sajna igazad van. Elég szomorú, hogy az ő tudatlanságuk miatt kell neked "védekezned" és tenned bármit is. Érdekes, hogy ha egy vegetáriánus bekerül egy csoportba, azonnal tudják, hogy neki nem lehet húst adni, és meg tudják oldani a dolgot. Ez nem így van a diabbal. Nem is akarják megismerni, hogy mi fán terem.
Nekem nem diabos a fiam, de amit itt a fórumon olvastam a mamáktól, az felháborított. Azt az érzést a bánásmóddal csak ti tudjátok, akik végigmentek ezeken a tortúrákon, pedig az energiátokat másra is lehetne fordítani, mint harcolni az alapvető jogokért, és a tisztességes viselkedésért.
Régóta tervezzük, hogy tenni kéne valamit, leginkább összefogással, edukálással, segítséggel, de ez még a gyermek diabetológusok részéről is egy nehéz menet.
Intelligenciát nem lehet tanítani, arra nem lehet kötelezni valakit, csak elvárni lehet, de ha nem kapja meg az ember, akkor megállt a tudomány.
Még mindig azt mondom, hogy érdekes módon az egyik intézményben minden megy, mint a karikacsapás, a másikban pedig megoldhatatlan problémának tekintik. Pedig ugyanarról van szó, egy diabos gyerkőcről, és a szülőjéről, aki elvárják a megfelelő felügyeletet, és az emberhez méltó szót.
 

napocska

Őstag
Befizettem Danit iskolai menzára. Van diabétesz menü, 45-50 g szénhidrát van egy adagban. Aranyosak voltak, elfaxolták az étlapot is. A gond az, hogy az én kis finnyásom egy két kanál ételnél nem eszik többet :-(. Pedig olyan királyság, hogy nem kell munka után még a konyhában sportolni, hogy legyen másnapra kaja neki... Hát, még próbálkozunk, hátha egyszer csak ráérez az ízére :)
 

somcsika

Aktív tag
Nekünk is szerencsénk van. Az iskolába - ahova most Szandi ment - még nem volt cukorbeteg, most meg hipp-hopp kettő is lett, ráadásul osztálytársak is lettek. Mondjuk ez nekünk csak jó, mert egyébként is ismerjük egymást már régóta.
Már a beiratkozásnál megigérték, hogy - mivel van dietetikusuk - nekik majd külön föznek a konyhán. Némi kétellyel fogadtam, a múlt héten még nem volt diétás menű, csak ettől a héttől. Egy nyilatkozatot kellett aláírniuk és egy igénylőlapot. Tehát nálunk a kollégiumban nem problémáztak rajta. Többet sajnos még nem tudok róla irni, tehát azt sem, hogy hány grammos ch. adag mondjuk az ebéd, de így én is nyugodtabb vagyok, hogy olyan és olyan mennyiségben, ill. olyan összeállításban eszi, ahogyan arra szükséges van. Legalábbis remélem, hogy így lesz.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Befizettem Danit iskolai menzára. Van diabétesz menü, 45-50 g szénhidrát van egy adagban. Aranyosak voltak, elfaxolták az étlapot is. A gond az, hogy az én kis finnyásom egy két kanál ételnél nem eszik többet :-(. Pedig olyan királyság, hogy nem kell munka után még a konyhában sportolni, hogy legyen másnapra kaja neki... Hát, még próbálkozunk, hátha egyszer csak ráérez az ízére :)
Mondd azt a kis finnyáskának, hogy az, amit ott eléraknak, azt te viszed be az oskolába. :D;)
 
Oldal tetejére