Óvoda- iskolakezdés / Óvónők, tanárok edukálása

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Nekünk is szerencsénk van. Az iskolába - ahova most Szandi ment - még nem volt cukorbeteg, most meg hipp-hopp kettő is lett, ráadásul osztálytársak is lettek. Mondjuk ez nekünk csak jó, mert egyébként is ismerjük egymást már régóta.
Már a beiratkozásnál megigérték, hogy - mivel van dietetikusuk - nekik majd külön föznek a konyhán. Némi kétellyel fogadtam, a múlt héten még nem volt diétás menű, csak ettől a héttől. Egy nyilatkozatot kellett aláírniuk és egy igénylőlapot. Tehát nálunk a kollégiumban nem problémáztak rajta. Többet sajnos még nem tudok róla irni, tehát azt sem, hogy hány grammos ch. adag mondjuk az ebéd, de így én is nyugodtabb vagyok, hogy olyan és olyan mennyiségben, ill. olyan összeállításban eszi, ahogyan arra szükséges van. Legalábbis remélem, hogy így lesz.
Ez nagyon szuper, remélem, hogy a tapasztalatok is kedvezőek lesznek, főleg hosszútávon.
Szandi viszont már van annyira rutinos, hogy ránézésre meg tudja ítélni, ha valami nem klaffol a kaja CH-jánál. És nem is kell egyedül saccolnia, az osztálytársával közösen méricskélhetnek, ezzel tanulnak is egymástól. Abban pedig biztos vagyok, ha valamelyik étel nem nyeri el e tetszését, akkor a többiek ételéből választhat, ami belefér az ő ebéd CH adagjába. Hiszen jól megválogatva egy diabos is eheti a hagyományos ételt.

A külön diétás menü sokkal inkább a kis iskolásoknál és ovisoknál fontos, akik nem rendelkeznek még annyi tapasztalattal, hogy ránézésre megítéljék egy tál étel CH tartalmát.

Ettől függetlenül véleményem szerint szakképzett dietetikus mindenhol elkélne, még ott is, ahol nincs diabos vagy lisztérzékeny gyerkőc. Önmagában a főzés tudása kevés a megfelelő tápértékű és összetételű menü összeállításához.

Valahol mi is a magunk dietetikusai vagyunk, nem elég, hogy tudunk főzni, vagy jól főzünk.
 

kitta75

Új tag
Sziasztok! Segitsetek légyszi összeszedni egy pár gondolatot.Szülői lesz az iskolában ,és szólt az oszt.főnők ,hogy ha gondolom a szülőknek mondhatnék pár szót a Szandiról a diabbal kapcsolatban. Pár gondolatot leírok ,ha van még valami gondolatotok szivesen venném. Előre is köszi.

- megkérném a szülőket ,hogy pár szóban mindenki beszéljen a gyermekével otthon ,hogy:
- ha lehet ne kínálják a gyerekek meg semmivel ,és ha a lányom kér akkor se adjanak neki ,mert ugye megvan határozva az étrend
- ha látják ,hogy rosszul van pl: szédül ,magábafordul,ok nélkül elkezd sirni ,szóljanak a tanitónéniknek
- mindig van nála "pótcsomi" ,a tizóraiján felül ,ha alacsony a cukra abból tud enni,a mérőjében mindig van szölőcukor
- pár szót szólnék arról ,hogy miért nem jó ha kinálgatják , káros szövödményekről
- és feltétlenül tudatositani bennük ,hogy nem beteg,ugyanolyan gyerek mint a többiek , és főleg ,hogy ne sajnálják ezért és ne mondják ezt neki.

Ezeket azért soroltam fel mert mindre volt példa,mármint ,hogy kinálgatták, / tudom ,hogy ezt nem fogom tudni megtiltani ,nem is akarom, de legalább beszélünk róla / meg mondták neki ,hogy milyen rossz lehet neki ,hogy nem ehet azt amit akar.
Egyébként van olyan gyerek az osztályban aki nagyon figyel Szandira,mondják neki ,hogy egye meg a tizórait ,meg ,hogy mérjen. Valaki mindig van mellette.Ez azért megnyugtató,csak úgy gondoltuk az osztályfőnökkel ,hogy most a nyár után egy kicsit felfrissitenénk a dolgokat. A késöbbiek folyamán majd egy tanóra keretében a gyerekekkel is fogunk erről beszélgetni. Szerintem ez nagyon jó ,hogy van erre lehetőségünk.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Pár gondolatot leírok ,ha van még valami gondolatotok szivesen venném. Előre is köszi.

- mindig van nála "pótcsomi" ,a tizóraiján felül ,ha alacsony a cukra abból tud enni,a mérőjében mindig van szölőcukor
Szia Kitta, nagyon jó dolgokat szedtél össze. Ezt az egy mondatot egészíteném ki azzal, hogy ha alacsony a cukra, akkor az lehet, hogy órára esik, vagyis a többi gyerkőcnek tudnia kell, hogy Szandi óra alatt is ehet.

Ha még beugrik valami, akkor megírom.
 

poe

Őstag
Szia Kitta!

Szerintem is elég jól összeszedted. :cool: Még esetleg az jutott eszembe, hogy a játék, rohangálás során ne felejtsen el kajálni. (Akár a tízórait, uzsonnát, akár plussz kaját a hipót megelőzendő.)
Ami még fontos szerintem, az a közlés mikéntje. Én mindenképp egy kötetlenebb, interaktív beszélgetést javasolnék, ahol nem tiltások szerepelnének, hanem egy segítségkérésbe lenne csomagolva az egész, kvázi megkérni a kölköket, hogy kicsit "vigyázzanak" Szandira és ennek a mikéntjét elmagyarázni. Ugyanakkor azt is érdemes bennük tudatosítani, hogy ha odafigyel(nek) a diabra, megcsinálja amit kell, akkor ugyanúgy játszhat, rohangálhat stb velük, mint bármelyikük.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kitta, több szülő elbeszélésből hallottam, hogy a gyerkőcök figyelmeztetik a diabos társukat, hogy itt a cukimérés, vagy inzulin beadás ideje. A gyerkőcök természetüknél fogva érdeklődőek, figyelmesek, vagyis beépül nekik is a mindennapjaikba. Ez gondolom nálatok is kialakul magától, és biztos vagyok benne, hogy te is tudsz majd ilyen és ehhez hasonló tapasztalatokról beszámolni.
Én érdeklődéssel várom majd. :)
 

g_andi

Tag
Kitta, több szülő elbeszélésből hallottam, hogy a gyerkőcök figyelmeztetik a diabos társukat, hogy itt a cukimérés, vagy inzulin beadás ideje. A gyerkőcök természetüknél fogva érdeklődőek, figyelmesek, vagyis beépül nekik is a mindennapjaikba. Ez gondolom nálatok is kialakul magától, és biztos vagyok benne, hogy te is tudsz majd ilyen és ehhez hasonló tapasztalatokról beszámolni.
Én érdeklődéssel várom majd. :)
Sziasztok!
Szeretném én is megosztani veletek tegnapi kellemes élményemet.Andikámnak az oviba szoktam beadni a délutáni inzulint, és mostanában kicsit ódzkodik ettől és megfeszíti az izmait.Hiába mondom neki,hogy ha ellazítja akkor jobb lesz és úgy nem fog fájni, nem a legegyszerübb meggyőzni.Itthon a kistestvére vagy apuka fogja a kezét ilyenkór és az oviba is ez a megoldás vált be.Tegnap éppen egy elevenke kisfiú jött fel ilyenkor az udvarról és őt is megkértem, hogy légyszíves fogja meg Andika kezét.Ő egyből jött és megfogta a leányzóm kezét még beadtam az inzulint.Utána olyan aranyos volt,elkezte Andikának mondani,hogy nem kell félnie, ő se szokott félni, ha oltást kap. Olyan édesek voltak.Azt vettem észre, hogy a többi ovistársa is ilyen érdeklödő és segítőkész ha cukit mérek,stb. és szerintem bérmelyikőjüket megkérhetném,hogy inzulinnál fogja a kezét.Nagyon remélem,ha iskolába kerül akkor is ilyen jó közösségbe lesz és a tanítónénik is olyan toleránsak lesznek, mint a mostani ovónénijei.
 

umbra08

Aktív tag
Sziasztok!
Szeretném én is megosztani veletek tegnapi kellemes élményemet.Andikámnak az oviba szoktam beadni a délutáni inzulint, és mostanában kicsit ódzkodik ettől és megfeszíti az izmait.Hiába mondom neki,hogy ha ellazítja akkor jobb lesz és úgy nem fog fájni, nem a legegyszerübb meggyőzni.Itthon a kistestvére vagy apuka fogja a kezét ilyenkór és az oviba is ez a megoldás vált be.Tegnap éppen egy elevenke kisfiú jött fel ilyenkor az udvarról és őt is megkértem, hogy légyszíves fogja meg Andika kezét.Ő egyből jött és megfogta a leányzóm kezét még beadtam az inzulint.Utána olyan aranyos volt,elkezte Andikának mondani,hogy nem kell félnie, ő se szokott félni, ha oltást kap. Olyan édesek voltak.Azt vettem észre, hogy a többi ovistársa is ilyen érdeklödő és segítőkész ha cukit mérek,stb. és szerintem bérmelyikőjüket megkérhetném,hogy inzulinnál fogja a kezét.Nagyon remélem,ha iskolába kerül akkor is ilyen jó közösségbe lesz és a tanítónénik is olyan toleránsak lesznek, mint a mostani ovónénijei.

De aranyosak!! :)
 

g_andi

Tag
Bocsi, eléggé fáradt voltam mikor az előző üzenetem írtam, és most visszaolvasva látom, hogy tele van helyesírási hibákkal. Mivel már módosítani nem tudom, leírom újból:
Sziasztok!<O:p</O:p
Szeretném én is megosztani veletek tegnapi kellemes élményemet. Andikámnak az oviba szoktam beadni a délutáni inzulint, és mostanában kicsit ódzkodik ettől és megfeszíti az izmait. Hiába mondom neki, hogy ha ellazítja, akkor jobb lesz és úgy nem fog fájni, nem a legegyszerűbb meggyőzni. Itthon a kistestvére vagy apuka fogja a kezét ilyenkor és az oviba is ez a megoldás vált be. Tegnap éppen egy elevenke kisfiú jött fel ekkor az udvarról és őt is megkértem, hogy légy szíves fogja meg Andika kezét. Ő egyből jött és megfogta a leányzóm kezét, még beadtam az inzulint. Utána olyan aranyos volt, elkezdte Andikának mondani, hogy nem kell félnie, ő se szokott félni, ha oltást kap. Olyan édesek voltak. Azt vettem észre, hogy a többi ovis társa is ilyen érdeklődő és segítőkész ha cukit mérek, stb. és szerintem bármelyikjüket megkérhetném, hogy inzulinnál fogja a kezét. Nagyon remélem, ha iskolába kerül, akkor is ilyen jó közösségbe lesz és a tanító nénik is olyan toleránsak lesznek, mint a mostani óvó nénii.<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
 

dg

Őstag
Bocsi, eléggé fáradt voltam mikor az előző üzenetem írtam, és most visszaolvasva látom, hogy tele van helyesírási hibákkal. Mivel már módosítani nem tudom, leírom újból:
Sziasztok!<O:p</O:p
Szeretném én is megosztani veletek tegnapi kellemes élményemet. Andikámnak az oviba szoktam beadni a délutáni inzulint, és mostanában kicsit ódzkodik ettől és megfeszíti az izmait. Hiába mondom neki, hogy ha ellazítja, akkor jobb lesz és úgy nem fog fájni, nem a legegyszerűbb meggyőzni. Itthon a kistestvére vagy apuka fogja a kezét ilyenkor és az oviba is ez a megoldás vált be. Tegnap éppen egy elevenke kisfiú jött fel ekkor az udvarról és őt is megkértem, hogy légy szíves fogja meg Andika kezét. Ő egyből jött és megfogta a leányzóm kezét, még beadtam az inzulint. Utána olyan aranyos volt, elkezdte Andikának mondani, hogy nem kell félnie, ő se szokott félni, ha oltást kap. Olyan édesek voltak. Azt vettem észre, hogy a többi ovis társa is ilyen érdeklődő és segítőkész ha cukit mérek, stb. és szerintem bármelyikjüket megkérhetném, hogy inzulinnál fogja a kezét. Nagyon remélem, ha iskolába kerül, akkor is ilyen jó közösségbe lesz és a tanító nénik is olyan toleránsak lesznek, mint a mostani óvó nénii.<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p


Én , látatlanban, mert még Hanna is "csak" ovis, azt gondolom, hogy ha a gyerekek megérzik valaminek a fontosságát, úgy is viseltetnek feléje! Tehát, a kis csoporttárs tudta: ez fontos és nagy dolog! És biztos vagyok benne, hogy ő is büszkén látta el a "feladatát"! A gyerkőcök kiváló kritikusok. Ha jól van "tálalva" egy feladat, akkor szuper a vizsga!! Remélem, Hannámnak is jó élményei lesznek! Hasonlóban még nem volt részünk.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
A gyerkőcök rettentően büszkék arra, ha segítséget kérnek tőlük, mert ezzel érzik, és tudják, hogy ők fontosak, szükség van rájuk, és a kért feladatot maximálisan teljesítik. Ez a diabbal kapcsolatos teendőkre különösen igaz.
(Csak úgy elképzelve, a segítő kis pajtás igazi hőstettként mesélhette otthon a szüleinek, hogy milyen nagy feladattal bízták meg, és ő milyen nagyszerűen teljesített. Biztos vagyok benne, hogy ezek a gyerekkori élmények még felnőttkorban is kamatozni fognak.)
 

gjutka

Új tag
hű, melyik ez a suli??
ha nem akarod nyilvánosságra hozni, írd meg légyszi privibe!!:)

Szia!

Azt nem tudom, hogy melyik zsuzsa melyik sulira gondolt, de a Gyermekház Iskola újpesti épületében (M0 mellett) komplex diabétesz-programba várjuk a gyerekeket! A cukros gyerekek integráltan kerülhetnek az osztályokba, azaz egy osztályba max 2-3 diabos gyerek. Dietetikus által összeállított egyéni étrend, mindennapos testnevelés (ugyanabban az időben):hurra:, diabetológiai szakápoló jelenléte :dr_32:, edukált tantestület, egyénre szabott módszerek, a stresszhatások minimalizálása....
Akit bővebben érdekel, szívesen mesélek bővebben:dr_8::dr_8::dr_8:
(A Meglepetés újság október 14. számában rólunk szólt a cikk)
 

umbra08

Aktív tag
Szia!

Azt nem tudom, hogy melyik zsuzsa melyik sulira gondolt, de a Gyermekház Iskola újpesti épületében (M0 mellett) komplex diabétesz-programba várjuk a gyerekeket! A cukros gyerekek integráltan kerülhetnek az osztályokba, azaz egy osztályba max 2-3 diabos gyerek. Dietetikus által összeállított egyéni étrend, mindennapos testnevelés (ugyanabban az időben):hurra:, diabetológiai szakápoló jelenléte :dr_32:, edukált tantestület, egyénre szabott módszerek, a stresszhatások minimalizálása....
Akit bővebben érdekel, szívesen mesélek bővebben:dr_8::dr_8::dr_8:
(A Meglepetés újság október 14. számában rólunk szólt a cikk)

Kedves Jutka!

Megvan neked ez a szám? Esetleg be tudnád szkenelni és elküldeni nekem emaiul-ben? Szívesen elolvasnám. Priviben elküldöm az email címem.

Köszi:
umbra
 

christina

Őstag
Kedves Jutka!

Megvan neked ez a szám? Esetleg be tudnád szkenelni és elküldeni nekem emaiul-ben? Szívesen elolvasnám. Priviben elküldöm az email címem.

Köszi:
umbra

Szerintem ide a fórumra is fel lehetne tenni. Ha nem, akkor én is kérném priviben. Én olvastam erről az iskoláról és nagyon jó dolognak tartom!:cool:
 

gjutka

Új tag
Umbra, Neked válaszoltam, de ide is leírom. A cikk nekem is csak eredetiben van meg, be tudom szkenneltetni és e-mailben át tudom küldeni.
A programnak egyébként én vagyok a kitalálója :) Mivel magam is diabos vagyok 9 éves korom óta, saját bőrömön (is) tapasztaltam, hol vannak a iskoláskor nehézségei...
Ha holnap jöttök a Syma csarnokba, délelőtt ott vagyok, az újságot is meg tudom mutatni, a suliról meg viszünk szóróanyagot!
 

christina

Őstag
Umbra, Neked válaszoltam, de ide is leírom. A cikk nekem is csak eredetiben van meg, be tudom szkenneltetni és e-mailben át tudom küldeni.
A programnak egyébként én vagyok a kitalálója :) Mivel magam is diabos vagyok 9 éves korom óta, saját bőrömön (is) tapasztaltam, hol vannak a iskoláskor nehézségei...
Ha holnap jöttök a Syma csarnokba, délelőtt ott vagyok, az újságot is meg tudom mutatni, a suliról meg viszünk szóróanyagot!

Hát te vagy akiről olvastam!:D Nagyon örülök, hogy "megismerhettelek". Sajnos én-mi nem megyünk holnap, de a cikknek örülnék. Régebben írtam blogot az ovi keresés nehézségeiről, ha van kedved visszakeresheted ha még nem olvastad. Nem egyszerű, de te ezt gondolom tudod-hisz iskola szinten tettél érte, hogy nekünk szülőknek könnyebb legyen. Ezúton köszönöm Neked is és mindenkinek aki az ügy mellé állt és segített a kivitelezésben. Sok sikert és jó egészséget kívánok a továbbiakban is!
 

gjutka

Új tag
:)
Majd néhány év múlva térjünk rá vissza! Remélem, addigra sok-sok család életét könnyítjük meg! Jól esett a köszönet, de még nem érdemeltük ki... Bár a suli 15 éve sikeresen működik, s az iskola dolgozói mindent megtesznek, hogy egy diabos gyerek ugyanolyan életet élhessen, mint nem-diabos társa (EZ A CÉL!!!), még nagyon elején vagyunk. De én bízom benne, hogy sokan ránk találnak;)Vannak még terveim, amit csak akkor tudunk elindítani, ha már sok diabos gyerek jár hozzánk.

Régebben írtam blogot az ovi keresés nehézségeiről, ha van kedved visszakeresheted ha még nem olvastad.

Nagyon szívesen elolvasnám, de segíts, légyszi, egy linkkel, hogy hol találom!
Köszi :dr_24:
 

dg

Őstag
Szia!

Azt nem tudom, hogy melyik zsuzsa melyik sulira gondolt, de a Gyermekház Iskola újpesti épületében (M0 mellett) komplex diabétesz-programba várjuk a gyerekeket! A cukros gyerekek integráltan kerülhetnek az osztályokba, azaz egy osztályba max 2-3 diabos gyerek. Dietetikus által összeállított egyéni étrend, mindennapos testnevelés (ugyanabban az időben):hurra:, diabetológiai szakápoló jelenléte :dr_32:, edukált tantestület, egyénre szabott módszerek, a stresszhatások minimalizálása....
Akit bővebben érdekel, szívesen mesélek bővebben:dr_8::dr_8::dr_8:
(A Meglepetés újság október 14. számában rólunk szólt a cikk)


Kedves Jutka!

Persze, hogy érdekel, kérlek mesélj erről az egészről! Hogy sikerült elérni mindezt? Hogyan váltál "kezdeményezővé" -- kiket kerestél meg, stb...

Remek hír, mert egy működő példával talán láncreakciót lehetne elindítani akkor, mikor az iskolák versengenek a gyerekekért, annyira kevés van belőlük!
 

zsuzsa

Új tag
Az az iskola amiről én írtam, nem speciális iskola, egyszerű mezei iskola, református iskola, és az ezzel járó kis közösségi családias közösség, ezáltal válogatott családok, de nem is ez a lényeg, hanem a hozzáállás, amit sajnos kevés helyen tapasztalni. Vallás ide vagy oda, mi katolikusok vagyunk és nem volt a mindennapjaink része a vallás, de amikor el voltam keseredve mert 15 ovi beintett, hogy nem vszi fel a gyereket, akkor egy kedves ismerősünk ajánlotta a pár településsel messzebb lévő katolikus óvodát, és valahogy behozta a szellemiségét a családba, ami nem ártott neki csak javára vált. Ez az iskola is nem az a lényeg hogy vallás vagy nem, hanem a segítőkészség, az odafigyelés, a gyermekek mindenekk felett, legalább is ezt hallottuk a szülőktől is, és ez nagyon fontos. Szóval ez ilyen iskola, de egyenlőre még belülről nem ismerjük, mármint nem vagyunk diákjuk, de ezt hallottuk, és bízunk benne hogy így is van. Jár persze kötelezettségekkel, de az a közösséget formázza.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kedves Jutka!

Persze, hogy érdekel, kérlek mesélj erről az egészről! Hogy sikerült elérni mindezt? Hogyan váltál "kezdeményezővé" -- kiket kerestél meg, stb...

Remek hír, mert egy működő példával talán láncreakciót lehetne elindítani akkor, mikor az iskolák versengenek a gyerekekért, annyira kevés van belőlük!
Hamarosan itt is be lesz minden elérhetőség, információ linkelve. Sokak ötletére van még szükség, de legfőképpen a terjesztés, információ továbbítás a cél, hogy minél több érintetthez eljusson ez a lehetőség.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Szia!

Azt nem tudom, hogy melyik zsuzsa melyik sulira gondolt, de a Gyermekház Iskola újpesti épületében (M0 mellett) komplex diabétesz-programba várjuk a gyerekeket! A cukros gyerekek integráltan kerülhetnek az osztályokba, azaz egy osztályba max 2-3 diabos gyerek.
Judit, mi a véleményed, ezt a kezdeményezést mennyire lehetne kiterjeszteni a vidéki iskolákra, intézményekre?
Mert akkor már a vidéki fórumtagoktól elkélne egy kis segítség, hiszen ez már önmagában egy hatalmas feladat, amit idáig csináltál. A vidéki intézményetekkel van kapcsolatotok?
 
Oldal tetejére