Óvoda- iskolakezdés / Óvónők, tanárok edukálása

gabibaba

Aktív tag
Na ha lenne egy 3 éves diabos gyermekem, elsétálnék vele A helyi oviba csak úúúúúúúúúúúúúgy, hogy akkor jönnénk :mad:.
 

tímeácska

Őstag
tímeácska;87601[B írta:
gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja[/B]

Na, és MIK is azok az okok/indokok, ami alapján felmenthetik a gyereket az ovi alól?????????????????????? Miért érzem úgy, hogy ez számomra nem ANNYIRA egyértelműűűűű????????????????????:mad::mad:
 

tímeácska

Őstag
Még egy lényeges rész:
"Az oktatási bizottság javaslatára jóváhagyták azt a szabályozást, hogy az egész napos iskola választható iskolaszervezési forma, amelyre speciális szabályok vonatkoznak. Az indítvánnyal egyértelművé tették, hogy ezen iskolaszervezési forma esetén nincs mód arra, hogy a tanulókat felmentsék foglalkozások alól."
Tehát iskolája válogatja, hogy hol lesz kötelező az egész napos oktatás (ami NEM a napközivel egyenértékű!!!). Ahol egész napos oktatás lesz, ott kötelező egész nap iskolában lenni...
Egyébként Máté is ilyen iskolába jár (bár ez magániskola), délelőttönként "normál" tanítás folyik, délutánonként pedig művészeti oktatás zajlik, amiről bizonyítványt is kapnak - külön bizit, nem a "hagyományos" bizonyítványban tűnteik fel a művészeti oktatáson való teljesített részvételt (mint a fakultációt, pl.!). Máté számára ez az egész napos iskola nem megterhelő, reggel 8-tól 15:15-ig van egyébként a tanítás, és még utána sportkörre is jár, meg kézműves foglalkozásra, uszodába, stb. De bírja! :D
 

tubi

Aktív tag
sziasztok!
lehet, hogy lemaradtam valamiről, de én amikor láttam a módosítást (=3 éves kortól kötelező), akkor azt gondoltam, hogy így könnyebb lesz felvetetni a gyerkőcöt oviba, mert meg KELL oldaniuk az ellátását. szóval én pozitív változásnak fogtam fel... akkor mégsem az? :(

Más téma: a 3. kerületben,a Kolosy téren van egy játszóház, ami bölcsiként/oviként is üzemel (magán persze) és a vezető nővégtelenül kedves és nagyon lelkes, simán felvenné Ricsit. most akarnak egy egészségügyi végzettségű gondozónőt felvenni, sőt, a vezetőnő azt mondta, fontolgatja, hgy ráállnak a speciális igényű gyerekek ellátására. Sajna nekünk valszeg nem megoldás, mert anyagilag nem engedhetjük meg + nagyon messze van tőlünk, de ha valaki a közelben lakik, én nagyon javasolnám, hogy keresse meg a vezetőnőt. ha további info kell, írjatok, küldöm!
 

tubi

Aktív tag
most néztem: "A törvény azt rögzíti, hogy a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt." vagyis megcsinálhatják azt, hogycsak reggel 8-12-ig vállalják a gyereket, így nem kell neki kaját biztosítani, inzulint adni, max egy délelőtti vércukorellenőrzés és egy tízórai esik bele.
az azért nem tetszik, hogy akkor jan elsején be KELL íratnom. mi úgy terveztük, hogy megvárjuk a márc-áprilist, az influenzaidőszak végét... egyébként a fenti mondatból nekem az tűnik ki, hogy ha Ricsi JÖVŐ decemberben tölti a 3-at, akkor ugye csak a betöltött 3 éves kora után lehet felvenni, vagyis korábban nem? eredetileg felmerült, hogy már szeptemberben mehetne...
 

tubi

Aktív tag
Na, és MIK is azok az okok/indokok, ami alapján felmenthetik a gyereket az ovi alól?????????????????????? Miért érzem úgy, hogy ez számomra nem ANNYIRA egyértelműűűűű????????????????????:mad::mad:
nekem úgy tűnik, hogy pont azért nincs ez itt kifejtve, mert nem lehet minden helyzetre gondolni. De érdekes, hogy egészségügyi indokokat nem említ. Mindenesetre ez kb olyan lesz, hogy aki meggyőzi a dokit, védőnőt, stb., hogy mentsék fel a gyerekét, az fel tudja mentetni... mert ugye ha nem kapja meg a megfelelő ellátást, azzal az egészségét veszélyezteti!!!
 

tímeácska

Őstag
most néztem: "A törvény azt rögzíti, hogy a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt." vagyis megcsinálhatják azt, hogycsak reggel 8-12-ig vállalják a gyereket, így nem kell neki kaját biztosítani, inzulint adni, max egy délelőtti vércukorellenőrzés és egy tízórai esik bele.
az azért nem tetszik, hogy akkor jan elsején be KELL íratnom. mi úgy terveztük, hogy megvárjuk a márc-áprilist, az influenzaidőszak végét... egyébként a fenti mondatból nekem az tűnik ki, hogy ha Ricsi JÖVŐ decemberben tölti a 3-at, akkor ugye csak a betöltött 3 éves kora után lehet felvenni, vagyis korábban nem? eredetileg felmerült, hogy már szeptemberben mehetne...

Nevelési év első napja az szeptember 1-jét jelenti! Minden tanítási év szeptember 1-től augusztus 31-ig tart - csak közben ott van még a nyári szünet... :)
Betöltött 3 éves kora után vehető fel oviba, előtte bölcsődébe íratható/vihető! Ha bölcsis egy gyerek, de időközben - mondjuk jövő decemberben :) - betölti a 3. életévét, akkor nem kell kivárnia otthon a gyerkőcnek a következő nevelési év kezdő napját (szept. 1), hanem ahogy betöltötte a 3. évét, másnaptól már oviba vihető (természetesen nem ragaszkodnak a dátumokhoz mereven...!).
 

tímeácska

Őstag
nekem úgy tűnik, hogy pont azért nincs ez itt kifejtve, mert nem lehet minden helyzetre gondolni. De érdekes, hogy egészségügyi indokokat nem említ. Mindenesetre ez kb olyan lesz, hogy aki meggyőzi a dokit, védőnőt, stb., hogy mentsék fel a gyerekét, az fel tudja mentetni... mert ugye ha nem kapja meg a megfelelő ellátást, azzal az egészségét veszélyezteti!!!

Igen, igen, pontosan, ahogy írod, hogy hagytak egy kiskaput! De nem csak nekünk, hanem az óvónőknek is... Esetleg az óvoda nem kérheti majd a védőnő "szakvéleményét" egy diabos gyermek esetében??? Na, én ettől tartok! :mad:
 

christina

Őstag
most néztem: "A törvény azt rögzíti, hogy a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt." vagyis megcsinálhatják azt, hogycsak reggel 8-12-ig vállalják a gyereket, így nem kell neki kaját biztosítani, inzulint adni, max egy délelőtti vércukorellenőrzés és egy tízórai esik bele.Mi 9-12 óráig járhatunk, ebbe 1-2 mérés és egy tízórai van. (ehhez külön pedagógiai asszisztenst vettek fel napi 4 órába :rohog:vagy inkább:() Itthon van a reggeli és az ebéd.
az azért nem tetszik, hogy akkor jan elsején be KELL íratnom. mi úgy terveztük, hogy megvárjuk a márc-áprilist, az influenzaidőszak végét... egyébként a fenti mondatból nekem az tűnik ki, hogy ha Ricsi JÖVŐ decemberben tölti a 3-at, akkor ugye csak a betöltött 3 éves kora után lehet felvenni, vagyis korábban nem? Nem. eredetileg felmerült, hogy már szeptemberben mehetne...

Sajnos ez van. :(
 
Sziasztok,

Anno ígértem, hogy beszámolok Réka ovikezdéséről, ami, hát már elég régen volt, (tavaly október), de most aktuális a téma. Egészen jól alakult az elején minden, 3 hétig bent voltam minden nap, hogy az óvónéniket megtanítsam a cukormérésre és a pumpahasználatra. Belejöttek, néha felhívtak telefonon, de hát ezért van a telefon :) hogy ha segítség kell el tudjuk érni egymást. Úgy állapodtunk meg az óvodavezetővel, hogy tavaly december végéig csak ebéd utánig marad Réka, aztán elhozom, ezzel nem is volt baj, én viszem neki a tízórait, ebédet, beírom egy kis táblázatba, hogy mennyi inzulint adjanak és természetesen mielőtt beadom a csoportba mérek neki, így én is tudom kb. hogy alakul a napja. Januárban az öccse is elkezdte a bölcsit (egy épületben vannak), gondoltam lesz ideje megszokni ha én májustól visszamegyek dolgozni, meg talán a vírusok is átfutnak rajtunk, és hát ugye azt az ígéretet kaptam, hogy Réka is ott aludhat az oviban januártól. Ez tolódott, én már szinte minden héten rákérdeztem, hogy mikortól, mert úgy gondoltam, hogy bármennyire is jól érzi magát az oviban, szereti az óvónéniket, a gyerekeket, barátja is lett, azért csak meg kell szoknia, hogy most már nem csak ebéd utánig van oviban, hanem ott is alszik. Hát kérem szépen, erre az ottalvós pillanatra tegnap érkezett el az idő, mégpedig úgy, hogy szépen megkértek, ebéd utánra azért csak menjek vissza és üldögéljek a folyosón amíg alszik. Megtettem. Erre (1 délutáni alvás után) ma megbeszélésem volt az óvoda vezetőjével és az alapítvány vezetőjével (mert természetesen nem önkormányzati óvoda), ahol is tudtomra adták, hogy az túl nagy teher számukra, hogy Réka ott alszik, mert nem tudják hogy alakul a cukra alvás közben (erre mondtam, hogy ha ezen aggódnak, mérjék meg neki alvás közben, nem fog felébredni rá, mire a válasz: ha nem KELL mérni, csak ébredéskor, akkor ők nem mérnek) és délután már kevesebb dadus is van, és mi van ha történik valami, így csak ebéd utánig vállalnák a gyereket. És akkor én kifakadtam, hogy tulajdonképpen eltelt 6 hónap feleslegesen, hitegetve, hogy majd egyszer csak ott alszik, a gyerek szeret oda járni, semmi probléma nincs vele, leszámítva, hogy vc-t kell neki mérni és a pumpáján be kell adagolni étkezések előtt az inzulint, nekem vissza kell mennem dolgozni, akkor most megint rángassam a gyerekemet és kezdjek el keresni másik óvodát ahová beveszik egész napra? Még azt is felajánlottam, hogy ébredésre valaki a családból odamegy és ő méri a cukrát, hogy ne az óvónéninek kelljen (megjegyzem délelőtt tud neki mérni?) és természetesen keresek 6 órás munkát, mert igen a gyerekem a legfontosabb, de akkor is valamiből meg kell élni! Felháborít és elkeserít ez az egész! Hétfőn újabb beszélgetésre megyünk, de most már a férjemmel. Ha minden kötél szakad és el kell hoznunk innen Rékát, amit én nem szeretnék, mert tényleg nagyon szeret ide járni, akkor esetleg nem tud valaki olyan óvodát a 4. kerületben, vagy ehhez közel, ahová egész napra bevennék?

Előre is köszi a segítséget és hogy "meghallgattatok"!
 

christina

Őstag
Szia Kriszta!

Annyira ismerős ez a hozzáállás!:mad::rolleyes:
Tényleg nem értem, ha ilyen jól megoldják délelőtt (ami szerintem sűrűbb az oviban mint a délután, aminek a többsége az altatással telik), akkor délután miért nem tudják ugyanúgy mérni a cukrát. Az már csak hab a tortán, hogy pont alvás közben kevésbé történhet baj, nem úgy mint egy rohangálással, tornával, mozgással teli délelőtt.
Ez a tipikus "nem akarásnak nyögés a vége" című történet. Eszük ágában sem volt szerintem egész napra vállalni, csak akkor miért nem mondták meg!

Én Gergőt több mint egy éves harc után tudtam beíratni a körzeti oviba, mert 5 évesen ugye kötelező a napi 4 óra. (9-12 óráig jár.:rohog:) Otthon reggelizik és ebédel, a tízórait viszi. Több héten át ültem délelőtt az oviban, mert az óvónők nem voltak hajlandóak megtanulni a vércukor mérést. Ezért felvettek egy pedagógiai asszisztenst 4 órás állásba, és láss csodát ő megtudja csinálni ezt az egyáltalán nem bonyolult és nehéz feladatot. :D Telefonon megcsörget és visszahívom. Így értekezünk Gergő mit egyen meg, illetve kell-e nyomni a pumpán. Azt hogy a fiam egész nap bent lehessen, nekem kellett volna az önkormányzatnál elintézni, hogy a ped.asszisztenst vegyék fel 8 órás munkakörbe. Az óvodavezetés erre sem volt képes. Hát én meg lesz@rom már bocsánat! Nekem nem ér annyit az egész, hogy rohangáljak. Szerencsére meg tudom oldani a délutáni felügyeletét.
De persze a vércukormérés nem a csoportban történik, kimennek a szobából.:mad:

Szeptemberben kezdjük az iskolát, hát már turbózom magam! Én vagyok nyuszika a fűnyíróval.:rohog:
 

tubi

Aktív tag
sziasztok!

egyelőre sikertörténetünk van, ma először teljesen a felügyeletem nélkül történt Ricsi ellátása a bölcsiben, bár a kajálást azért megkonzultáltuk. Írtunk egy részletes, 6 oldalas ismertetőt, ezen kívül egy sillabuszt, amit betesznek a füzetébe, ezen van, hogy milyen vércukornál mi a teendő a tízórai, ebéd, uzsi idején (vércukormérés eredményétől függően mikor adják az inzulint és mikor és mennyit egyen). a technikai dolgokat nagyon ügyesen csinálják, vércukormérés, inzulin megy. ami nehéz, az a kajálás, hogy az ebéd teljes egészében lemenjen. ugye másképp főznek, mint én (nagyon finom, csak sok olyan étel van, amit Ricsi itthon még nem evett), de ebben is nagyon ügyesek!!! én tényleg azt látom, hogy az elszántságtól függ, meg attól, hogy mennyire tudják megszervezni a feladatokat (gondozónénik egymás között, illetve a dietetikussal összedolgozva).
nálunk külön dietetikus van, külön konyha, a dietetikus lány nagyon ügyesen összekészíti a szénhidrátfüggő mennyiséget és Ricsi lényegében ugyanazt eszi, mint a többiek, hacsak nem túrórudi van (abból is kapott egy felet múltkor, mert alacsony volt a cukra, de nem kellett neki, nem szereti...). ha édes süti van, megcsinálják fruktózzal, de ha elfogy a fruktóz, akkor majd xyllitet visezk be és azzal is szívesen megcsinálják.
szóval tényleg lelkesek, nem csinálnak belőle ügyet, bár látom, hogy azért ez teher, mert mindig van sürgés-forgás-rohanás és egy 2,5 évessel azért gyakran nehéz megértetni, hogy ő most miért másképp, mint mások. de nagyon nyitottak, értelmesek, kooperálóak.
őszintén örülök, hogy Ricsit végül nem próbáltuk benyomni az oviba, mert így most jövő szeptemberig maradhatunk ebben a bölcsiben és jó kezekben tudhatom. mert az ovi más, azt tudom... nálunk a közeli oviban van egy cukros gyerkőc, középső csoportos, na őt csak úgy vették fel, hogy magának adja az inzulint. ami vicc, mert ugye nem az inzulin beadása a fő feladat, hanem a gondolkodás, szervezés...
szóval jövő héttől elvileg ott sem leszek napközben, már előre izgulok. már ma is olyan fura volt, hogy nem voltam. gondolom, ez egy egészséges gyerek esetén is fura érzés, de így még inkább, azért féltem, sokat gondoltam rá, hogy valóban jól csináltak-e mindent...
na majd update-elek.
 
sziasztok!

egyelőre sikertörténetünk van, ma először teljesen a felügyeletem nélkül történt Ricsi ellátása a bölcsiben, bár a kajálást azért megkonzultáltuk. Írtunk egy részletes, 6 oldalas ismertetőt, ezen kívül egy sillabuszt, amit betesznek a füzetébe, ezen van, hogy milyen vércukornál mi a teendő a tízórai, ebéd, uzsi idején (vércukormérés eredményétől függően mikor adják az inzulint és mikor és mennyit egyen). a technikai dolgokat nagyon ügyesen csinálják, vércukormérés, inzulin megy. ami nehéz, az a kajálás, hogy az ebéd teljes egészében lemenjen. ugye másképp főznek, mint én (nagyon finom, csak sok olyan étel van, amit Ricsi itthon még nem evett), de ebben is nagyon ügyesek!!! én tényleg azt látom, hogy az elszántságtól függ, meg attól, hogy mennyire tudják megszervezni a feladatokat (gondozónénik egymás között, illetve a dietetikussal összedolgozva).
nálunk külön dietetikus van, külön konyha, a dietetikus lány nagyon ügyesen összekészíti a szénhidrátfüggő mennyiséget és Ricsi lényegében ugyanazt eszi, mint a többiek, hacsak nem túrórudi van (abból is kapott egy felet múltkor, mert alacsony volt a cukra, de nem kellett neki, nem szereti...). ha édes süti van, megcsinálják fruktózzal, de ha elfogy a fruktóz, akkor majd xyllitet visezk be és azzal is szívesen megcsinálják.
szóval tényleg lelkesek, nem csinálnak belőle ügyet, bár látom, hogy azért ez teher, mert mindig van sürgés-forgás-rohanás és egy 2,5 évessel azért gyakran nehéz megértetni, hogy ő most miért másképp, mint mások. de nagyon nyitottak, értelmesek, kooperálóak.
őszintén örülök, hogy Ricsit végül nem próbáltuk benyomni az oviba, mert így most jövő szeptemberig maradhatunk ebben a bölcsiben és jó kezekben tudhatom. mert az ovi más, azt tudom... nálunk a közeli oviban van egy cukros gyerkőc, középső csoportos, na őt csak úgy vették fel, hogy magának adja az inzulint. ami vicc, mert ugye nem az inzulin beadása a fő feladat, hanem a gondolkodás, szervezés...
szóval jövő héttől elvileg ott sem leszek napközben, már előre izgulok. már ma is olyan fura volt, hogy nem voltam. gondolom, ez egy egészséges gyerek esetén is fura érzés, de így még inkább, azért féltem, sokat gondoltam rá, hogy valóban jól csináltak-e mindent...
na majd update-elek.

Szia Judit,

Örülök, hogy ilyen jól alakul Ricsi dolga a bölcsiben, jó, hogy van olyan hely, ahol ilyen kicsiknek is megadják a lehetőséget! Nálunk is tulajdonképpen véget ért a "tan"év az oviban és az óvodavezető nagyon elégedett volt, hogy meg tudták oldani Réka vc-mérését és az inzulin beadást is, persze a délutáni időszak még mindig kérdéses, mert még mindig nekem kell mérni alvás után, és beadagolni az inzulint, de legalább eljutottunk odáig, hogy ott alszik Réka az oviban. Ja és nem utolsó sorban elismerték, hogy Réka mennyit fejlődött és tényleg jó, hogy oda jár és látszik rajta, hogy szereti. Nagyon cuki volt az évzárón, úgy mondta és csinálta a mondókákat, hogy tényleg öröm volt nézni :)
Szóval hajrá Nektek! Az ovi, hát az már egy kicsit nehezebb lesz, mert pont a kiscsoport, ahol tanítják őket az önállóságra (öltözés, cipő átvétel, stb.), több odafigyelést igényel és gondolom többen is lesznek egy csoportban, mint a bölcsiben. De mint a mi példánk is mutatja ha akarják meg tudják oldani tisztességesen, nem szájhúzással.
Úgyhogy remélem az ovival is szerencsétek lesz és a napközbeni űr, hát először nekem is furcsa volt, amikor már Bencét is vittem a bölcsibe, kijöttem a kapunk és elgondolkoztam, hogy most mit is csináljak... :) ...de aztán hazaértem és megláttam a lakást... nem unatkoztam, és most sem unatkozom :D
 

christina

Őstag
És hol tart az "ügy", kedves Nyuszika? :rohog: Kíváncsian várom a fejleményeket!

Köszönöm érdeklődésedet Csiguszbigusz!;)

Beirattuk Gergőt egy négy évfolyamos iskolába, ahol évfolyamonként két osztály van max. 25 gyerekkel. Emiatt elég családias a légkör. (a férjem családjából 3 gyermek is odajárt ők meg voltak elégedve.) A kerületi iskolát messziről elkerüljük a gyermekek "érdekes" összetétele miatt. Bár a tanító nénik nem tettek rám mély benyomást, hogy finoman fogalmazzak. Ezért turbózom magam.:rohog:
 
Oldal tetejére