Tresiba Inzulin

Vitamin

Aktív tag
Milyen gyakran és meddig fordul ez elő?

A vércukor tesztcsíkokhoz létezik controll folyadék, sajnos az inzulinokhoz nincs ilyen.
Fogalmam sincs hogy lehet megállapítani egy inzulinról hogy az még jó vagy már rossz.
Mikroszkóppal?

A jelenség amit leírtál hogy délelőtt leadja az ereje nagy részét sztem arra utal hogy bedöglött vagy valamilyen gyógyszerrel kölcsönhatásban van.
 

Daniel87

Új tag
Milyen gyakran és meddig fordul ez elő?

A vércukor tesztcsíkokhoz létezik controll folyadék, sajnos az inzulinokhoz nincs ilyen.
Fogalmam sincs hogy lehet megállapítani egy inzulinról hogy az még jó vagy már rossz.
Mikroszkóppal?

A jelenség amit leírtál hogy délelőtt leadja az ereje nagy részét sztem arra utal hogy bedöglött vagy valamilyen gyógyszerrel kölcsönhatásban van.

Amióta visszaálltam Lantusra. Ez kb. 4 hónappal ezelőtt történt. Nem értek hozzá,de szerintem az inzulin molekulát eletronmikroszkóppal, vagy valamilyen bonyolult laboratóriumi eljárással lehetne vizsgálni. Mivel sok dobozt elhasználtam azóta, különféle patikákból beszerezve, én is megfelelően tárolom, ezért nem feltételezem hogy úgymond megromlott volna. Vagy strukturális változtatás történt, vagy pedig a szervezetem működik másként
 

Vitamin

Aktív tag
Nagyon remélem nem a Tresiba rontott el valamit...

Azt is remélem valakik csak ellenőrzik az inzulin minőségét, amit se szó se beszéd nagyon remélem nem változtathat meg a gyártó.
Vagy igen?

Tárolás: elnézést hogy ezt is írtam, de ez nem egy triviális probléma.

+ Az analóg inzulinok sokkal jobban a hatásgörbéjük tekintetében.
- Az alacsony - magas értékeket sajnos már sokkal kevésbé érezzük ezekkel az inzulinokkal (ezért is kellene CGM!)
- És sokkal könnyebben veszítik hatásukat ha nem megfelelően tárolták korábban őket.

Otthon a hűtőben ott kell tárolni ahol megvan a 2-8 fok. Mindig. Ha valaki a középső polcon tárolja akkor minden ajtónyitáskor hőterhelés fogja érni.
Ez tehát szerintem nem oké:

https://diabforum.hu/cikk/inzulinkezeles/az-inzulin-tarolasa-a-hutoszekrenyekben/

Nyáron kánikulában különösen hazaszállításkor is érheti hő (hűtőtáska, hűtőakku) az inzulint.

Fele ekkora (mint régen!) patronokkal ez sokkal kisebb probléma lenne. Hamarabb elfogyna a használatban lévő - nem hűtött - inzulin.
 

Vitamin

Aktív tag
>
Na ezt ki is próbáltam, megsufnitunigoltam a treshibat, volt otthon egy feles novo beadóm. Működik, sapkát sem kell beszerezni, mert átraktam egy korábbi maradék levemir ampulláról. Köszi a tippet.
Remélem jól működik még ez a régebbi feles novo pen...

Jobb lett? Fél egységes osztással jobb lett?
 

Vitamin

Aktív tag
Amióta visszaálltam Lantusra. Ez kb. 4 hónappal ezelőtt történt. Nem értek hozzá,de szerintem az inzulin molekulát eletronmikroszkóppal, vagy valamilyen bonyolult laboratóriumi eljárással lehetne vizsgálni. Mivel sok dobozt elhasználtam azóta, különféle patikákból beszerezve, én is megfelelően tárolom, ezért nem feltételezem hogy úgymond megromlott volna. Vagy strukturális változtatás történt, vagy pedig a szervezetem működik másként

Még valami, a penes problémák topicban olvastam:

"2 naponta tűcsere szükséges, mert beleszárad az inzulin, és beszűkíti a tű lumenét. Ha ott nem tud kijönni az inzulin, kijön, ahol utat talál, a gumidugó mellett csoroghat (valaki írta, hogy "fröcsköl", a ritka tűcsere lehet az oka), és nehezebben benyomható."
 

Vitamin

Aktív tag
Echo: ha Ebayről vennéd a szavatossági dátumra figyelj, mert elem van benne. (Bár csak a kijelzéshez kell, anélkül is használható.)
Elvileg 2 év az élettartama amit garantálnak. A valóságban talán picit több.

A dokidat is kérdezd meg, hátha tud szerezni.

Most jön (jött?) ki a Novo a EchoPlussal és a hatossal (más országokban).
Ezek kulturált, normális tollak, nem pedig veszélyes szemétgyár mint az eldobható, csak egyszer használható penek.
 

Kesia

Új tag
Sziasztok.
Tavaly Toujeoról visszaállítottak Lantusra. Mindezidáig jók is voltak az eredményeim. Most viszont ugyanazt tapasztalom mint Daniel87. A cukrom 3 hete borult, szinte nulla CH mellett sem megy le a cukrom 10 alá. Ha nagy nehezen lemegy, akkor meg hatalmas nagy kilengések vannak. Ilyet soha nem tapasztaltam korábban. Valóban igaz lehet az, hogy valamit változtattak rajta?
Ilyesfajta szabályszerűséget nem látok. A beadással kapcsolatos technikai problémákat kiszűrtem (szav.idő, hőmérséklet, eldugult tű, csomó,stb.). Nagyjából ugyanazok a jellegzetességek kezdtek mutatkozni, melyek a Treshiba használatakor jöttek: szinte napról napra változó, kiszámíthatatlan inzulinhatás, minimális extra szénhidrát által okozott irreális cukoremelkedés, indokolatlan délelőtti hypo, ezzel szemben elégtelen inzulinhatás az esti órákban (spontán emelkedés bármiféle külső beavatkozás nélkül), illetve az általános, nagyfokú labilitás (a "bemeneti feltételek" kis mértékű változása szokatlanul nagy kilengést okoz valamilyen irányban).

Még egyszer ismétlem,a legfurcsább az egészben hogy (holott akkor sem volt minden tökéletes)a korábbi Lantus-időszak esetében ezek nem jelentkeztek!
 

Daniel87

Új tag
Sziasztok.
Tavaly Toujeoról visszaállítottak Lantusra. Mindezidáig jók is voltak az eredményeim. Most viszont ugyanazt tapasztalom mint Daniel87. A cukrom 3 hete borult, szinte nulla CH mellett sem megy le a cukrom 10 alá. Ha nagy nehezen lemegy, akkor meg hatalmas nagy kilengések vannak. Ilyet soha nem tapasztaltam korábban. Valóban igaz lehet az, hogy valamit változtattak rajta?

Őszinte részvétem, illetve üdv a "klubban".

Szinte biztos vagyok benne hogy változtattak valamit, de ez értelemszerűen csak azoknak tűnik fel,akik évekkel korábban használták utoljára a Lantust,de emlékeznek még a hatásmechanizmusra. A kedvencem mostanában a délelőtti spontán hypo. Gyakorlatilag bármilyen magas reggeli induló értékből hypót csinál a délelőtt közepe folyamán. Hiába a magas érték,
Korrekciót is tilos adni ilyenkor, mert a kettő együtt brutális, akár életveszélyes esést eredményez. Ha lefekvés előtt kevesebbet adok, akkor viszont délután és este lesz magas. Kb. úgy mintha egyáltalán nem is adtam volna be az esti adagot. Nem jó sehogy sem, de a legzavaróbb az egészben hogy régebben mindez a Lantusra egyáltalán nem volt jellemző.
 

Kesia

Új tag
Daniel87. Abban tudnál segíteni, hogy te jelenleg milyen sorozatszámú Lantust használsz? Én 02.11.-től a 9F443A-t, elkeserítő értékeket mérek, mindenem fáj már a hetek óta tartó magas cukor miatt. Sanofival felvettem a kapcsolatot, de még nem hívtak vissza.
 
Utoljára módosítva:

Daniel87

Új tag
Daniel87. Abban tudnál segíteni, hogy te jelenleg milyen sorozatszámú Lantust használsz? Én 02.11.-től a 9F443A-t, elkeserítő értékeket mérek, mindenem fáj már a hetek óta tartó magas cukor miatt. Sanofival felvettem a kapcsolatot, de még nem hívtak vissza.

Szia,

9F6517A
lejárati dátum: 2022.06.30.

Próbáld meg esetleg teljesen más patikából, patikahálózatból beszerezni, akár más településről. De mindenképpen vedd fel a kapcsolatot a diabetológussal is. Elég komolynak tűnik, elképzelhető akár az is, hogy az inzulinnal történt valami helyileg (pl. megfagyott, melegben volt, stb.). Bár a "lefagyasztás" vércukoremelő hatásában már egyáltalán nem vagyok biztos.

Csak érdekességként: Történt egyszer, hogy hiba következtében megfagyott a hűtőben néhány ampulla NovoRapid. Gondoltam, teszek egy próbát vele, hiszen (a korábban olvasott/hallott beszámolók alapján) a legrosszabb ami történhet, hogy hatástalan marad az inzulin, de ha észnél vagyok, ekkor még mindig tudok korrigálni a frissen kiváltott, ép ampullából. Nagy meglepetésemre pont fordítva történt minden! A fagyasztás-felolvadás ciklus következtében nemhogy veszített a hatékonyságból, hanem erős hipókat okozott. Ekkor utánajártam a dolognak néhány külföldi fórumon, és mások is hasonló tapasztalatokat írtak le ezzel kapcsolatban.
 

Kesia

Új tag
Szia Vitamin!
2 nap telt el mire visszhívtak a gyártótól. A hölgy segítőkész volt, felhívta a patikát, hogy vegyék át az ampullákat, cseréljék ki azokat. Sajnos a patika nem cserélte ki, csak jegyzőkönyvet adott amivel fel lehet íratni újból a leadott mennyiséget. Új sorozatszámmal javult az állapotom, de a 3 hét 16-21-s értékek normálisra való visszaállásához idő kell. Már nem tartósan ilyen magas, lemegy.
 

Vitamin

Aktív tag
Szia Kesia,

nagyon örülök, hogy megoldottad a problémát! A Sanofi ezek szerint egész korrekt volt.
Jó hogy leírtad, mert biztos vagyok benne, hogy más is került illetve fog kerülni hasonló helyzetbe.

Nagy kár hogy nincs az inzulin mellett egy kis elektronikus kütyü, ami monitorozza a hőmérséklet értékeket.
Vagy akár csak egy piros led ami kigyullad, ha átlépték a tárolási hőmérséklet értékeket.
És akkor azt már át sem veszem és nem én leszek a kísérleti nyúl, hogy vajon a gyártól a gyógyszertárig mindenki szabályosan tárolta-e az inzulint.

Jó egészséget kívánok!
 

Kesia

Új tag
Szia Vitamin!
Egyetértek veled.
Sajnos majdnem biztos vagyok benne, hogy ahogy Daniel87 is írta, valami hatóanyag változás is történhetett.
A jelenleg használt ampulla más sorozat és lejárati számú, más városban lett véve.
Ennek ellenére ( 38 éve vagyok cukorbeteg) közel 10 egységgel többet kell adnom ahhoz hogy viszonylag normál értékeim legyenek, de a tetszőleges kiugrásokat így sem tudom kivédeni.
A közel plusz 10 egység Lantus nálam soknak számít, mert az a napi adagomnak szinte a fele. Tehát be kellett dupláznom ahhoz, hogy elfogadható legyen a cukrom.
 

Vitamin

Aktív tag
Sziasztok,

az is lehet, nem tudom. Nálam ilyen drasztikus változás mostanában nem volt.
Igaz nemrég óta 2x adom a Lantust és azóta nagyon szép egyenletes a hatása. Nem tapasztalom a hajnali jelenséget sem.

A fagyasztott Rapid érdekes, ezek szerint ha gyorsan akarunk korrigálni a korábban lefagyasztott pent kell használni :)
 
Sorstársak figyelem ! Próbáltam rájönni arra, hogy mitől ingadozhat a treshiba "teljesítménye" nálam. Az utóbbi hetekben elkezdtem figyelni, hogy mennyire függnek az értékeim, főleg gyors hatású mentes időszakokban, a külső légnyomástól. Úgy tűnik, hogy van valamilyen összefüggés. Ha emelkedik a külső (pl. az időképen leolvasható hPa érték) nyomás, akkor gyakrabban fordul elő nemvárt emelkedés, kiszúró értékek. Pl. most du, megugrott a külső légnyomás, és össze is jött egy 16-os érték. Ha viszont csökken a légnyomás, akár egy napon belül is jelentősen, hipókhoz is vezethet, ha nem vagyunk fekészülve. Van valakinek ilyen tapasztalata, esetleg hallott már ilyen összefüggésről ? Sok mindent megmagyarázna legalábbis.
 

Kesia

Új tag
Szia.
Erre nem is gondoltam, de igen ez is lehetséges. Nálam az is befolyásolni szokta, ha valamelyik közeli országban vagy nálunk földrengés van.
Előtte már órákkal nagyokat hipozok.
 

Kesia

Új tag
Nekem nagyon bevált a Tresiba. A dokim ajánlotta. Pont annyi kell belőle, mint a Lantusból. Ezzel már kihagyhatom - ha úgy adódik - a reggeli étkezést és a hozzá tartozó gyors hatású inzulint. Tehát nem kell reggel gyors hatású a "hajnali jelenséget" ellensúlyozni. Az sem baj, ha kicsit később/előbb adom.
És nem romlik meg olyan hamar, mint a Lantus.
Annak idején a Lantus nagy előrelépés volt az NPH inzulinokhoz képest. Ez talán nem akkora lépés, de nekem egyértelműen jobb lett tőle a cukorgörbém és persze a HbA1C is.

Kedves Vitamin!

Korábbi posztodban azt írtad, hogy a Tresiba nem romlik meg olyan gyorsan mint a Lantus. Mi a tapasztalat? Lantus a felbontástól számítva milyen gyorsan romlik meg? Lehetséges-e az ha a valaki napi 25-28E lantust ad, akkor az ampulla 1/3-nál, kb. 100-80E körül veszít a hatóanyagból illetve besűrűsödik?
Köszönöm válaszod előre is.
 

Vitamin

Aktív tag
Kedves Kesia,

a Tresibát kb. 9 hónapig kaptam. Az első benyomásom jó volt. Aztán párszor egyáltalán nem hatott. Például egy nagyon meleg nyári napon. A patron nem romlott meg, mivel másnap újra hatott.

A Lantus ezzel szemben kb. 10 nap használat után kezd veszíteni a hatásából. Ahogy korábban mások is írták ilyenkor délelőtt leadja erejét aztán kb. 20 óra után semmi hatása.
Nem mindig 10 nap. Van hogy előbb, van hogy később. Olyan is volt már hogy végig jó volt. Igyekszem olyan gyógyszertárba menni, ahol várhatóan nem lesz és akkor frissen rendelik. Ilyenkor nem fog sok időt tölteni a gyógyszertár hűtőjében... Az otthoni hűtő már fel van szerelve szenzorokkal. Nem lépem át a 2 - 7 fokot. A gyümölcstartóban tárolom, de ott is külön védve van.
Ha nem sikerül jó szériát kifognod érdemes 2x adni. Még így is ezerszer jobb, mint a Tresiba.
 
Oldal tetejére