Cukorbeteg gondozó/gondozás

cuki

Új tag
Tegnap voltam a doktornéninél ,ezért én már nagyjából látom a táblázatomat.Kb.160 -szor mértem ,de csak 150-et tudok beletenni Pál táblázatába ,ezért az utolsó 3 napot már külön kell feltennem.Hétvégén felteszem.Doktornéni megdicsért azt mondta ha így csinálom tovább akkor nem lesznek szövődményeim.
Kint ültem a váróban kb..1,5 órát mire sorra kerültem és kb.25 mami között hát mit ne mondjak megőszültem.
Volt szó mindenről (Atyúk keveset tojik,a víz kemény és büdös meg neked mióta van????stb).Ott ebédeltem egészen pontossan 50 ch ebédet a desszertem egy túrórudi volt(13ch)
Az egyik mámi úgy kiabált rám hogy a túrórudi az nem diétás ám!?
Én meg most az egyszer nem bírtam és megkérdeztem hogy mit tetszik ebédelni otthon?
Borsostokányt tésztával!-mondta ő.
Na akkor tessék kimérni azt a tésztát mert az is szénhidrát csak nem látszik!
Csendbe maradt!
Nem tudom miért kell ok nélkül bántani!
A munkahelyemen is van egy hölgy akinek már 2 szer mértek 16-os cukrot nyugdíjas 2.típusú és nem megy orvoshoz nem mér nem diétázik,és hatni sem tudok rá egy picit sem.Csak beszedi a Meforált és azt hiszi mindent megtett.Nagyon el tud szomorítani az ilyen,mert nem tudom (inkább tudom) mi lesz vele.

Szia!

Gratulálok a jó kis eredményekhez. Nálam is a doki bácsi látogatás kész cirkusz szokott lenni. Ezren a váróban, az átlag életkor 60-100 év között és amikor megérkezem, egy fiatal akkor egyből letámadnak, hogy mióta és hogy hogy viselem a diabot. A kedvenc kérdésem a következő volt: egy néni kb. 70 éves lehetett megkérdezte hogyan kaptam el a diabot. Néztem először nagyon hülyén és a válaszom az volt, hogy rámtüsszentett egy cukorbeteg. Gondoltam, hogyan lehet ekkora baromságot kérdezni. Na ezen egypár fiatal elröhögte magát... Ja és persze én is megtudtam, hogy ha már inzulinos vagyok akkor "nagyon" cukorbeteg lehetek. és jobban sajnáltak:rolleyes::-x
 

pusimelu

Őstag
Szia Cuki!
Megnyugodtam hogy nem csak nekem kell kibírnom a sok információ áradatot a tyúktól a kalácsig.Régen sokkal jobban bírtam az ilyen dolgokat de úgy látszik romlott a tűrőképességem vagy már én is öregszem?
 

Berci

Új tag
Igen, jók ezek a tévhitek, hogy aki inzulinos az már nagyon cukorbeteg, és nagyon kell sajnálni, meg a fiatalokat amúgy is nagyon-nagyon!

Ezeket én is elég nehezen viselem, de ez a "rámtüsszentett egy cukorbeteg" nagyon tetszik! :)
 

rgyörgy

Új tag
Sajnos, az információt nem örököljük. A diabos infók elsősorban a betegektől származnak, főleg az 1. típusúaktól. Volt cukorbeteg ismerősöm, ő volt a leghitelesebb informátorom. Tőle tudtam, ezzel a betegséggel egy életet le lehet élni. Ezért a nagy hajtásban nem törődtem a tünetekkel. Mikor meghalt az illető, még a testvére is úgy tudta, nem a cukor miatt halt meg. A veséjével volt gond.
Ez az info a kórházból kerülhetett ki, és a háziorvosa is megerősítette. Háát ilyen infóáradat mellet szegény egyszerű emberkék hogyan lennének tájékozottak?<o> :(:(

</o> <!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
 

dg

Őstag
Engem az idősek értetlensége nem zavar. A fiataloké igen. Meg amikor a patikus tette fel a kérdést: "mennyire cukorbeteg?", meg a gyerekorvos: "viszket?" Na, ilyenkor inkább hajlamos vagyok szétrobbanni! Ehhez képest a mamik cseveje felüdülés!
 

laffi

Tag
Igazából,aki 2-es tip.,annak is napi egyszer mérnie kellene,ezzel a lépcsős módival,csak nem teszik.Hogy is lehetne rávenni őket,hogy vért hozzanak ki az ujjacskájukból,ha még egy cukormentes életre sem lehet őket rábeszélni!:roll:
Azért nem lehet ennyire általánosítani. Tesómnál októberben diagnosztizálták a 2-es diabot (éhomi vc:10.0) + magas vérnyomás + magas koleszterin (7,2) + túlsúly (39 éves). Tünete szinte semmi sem volt. Azóta fogyott kb. 10 kilót most 74 kg. Vérnyomás gyógyszerre jól reagál, a cukor sajnos továbbra is 8-9-10 körüli. Keveset mér, heti 1x étkezés előtt és után, én szponzorálom csíkkal, 1 doboz/negyedév, sajnos nekem is nagyon kell. :-( Diétázik, mozog, fogy, csinál mindent rendesen, komolyan veszi mióta kiderült h mennyire gáz az állapota. Viszont a dokija hanyag....
Azóta nem küldte el laborba ismétlésre. Jó lenne tudni a hbA1c-t és a koleszterint is...
Kérdi a doki hogy mit akar már? Úgysem lesz már normális a cukra, örüljön hogy "csak ennyi". Persze én ösztönzöm folyamatosan felvilágosítom és tudja h nincs még ez így jól ahogy van, de a doki már lehurrogta hogy neki van papírja róla nem nekem, (mármint a tesónak aki dumál a háttérből)
Szakorvos még nem látta, csak a háziorvos "kezeli"
Ha a motivált beteggel ilyen, akkor azzal a beteggel milyen aki semmit nem tesz meg a kezelés sikeréért?
No comment....

Idős 85 éves 2-es típusú ismerősöm félévente jár diab gondozóba. Kb 25-30 éve cukros, utóbbi 8-10 évben inzulinos A diabetológus utasítására hetente 1x mér, és havi 1x profilt csinál (6-7 mérés). INZULIN MELLETT!!!!!! Nem tudja mi a hypo, mert neki olyan sosem volt. Viszonylag stabilan beállt, de jó magasra. Általában 9 körüli cukorral kel, a dokija szerint ez így jó ahogy van. Lantus-Actrapid mellett nem eszik kisétkezést, csak ha kedve van/ha éhes. Nem mertem megkérdezni a hbA1c értékét (lehet hogy azt sem tudja mi az), és nem akarom idegesíteni/zaklatni sem azzal h látni szeretném a leletét. Inzulinadagokon önállóan sosem változtat. Igyekszik a néni, betart mindent amit a doki mond, mert az a szentírás.... de szegény úgy él a betegségével évtizedek óta hogy alig tud róla valamit. Ilyeneket mond, hogy neki kenyeret nem szabad ennie csak zsemlét, mert ezt mondták neki.....
 

dg

Őstag
Azért nem lehet ennyire általánosítani. Tesómnál októberben diagnosztizálták a 2-es diabot (éhomi vc:10.0) + magas vérnyomás + magas koleszterin (7,2) + túlsúly (39 éves). Tünete szinte semmi sem volt. Azóta fogyott kb. 10 kilót most 74 kg. Vérnyomás gyógyszerre jól reagál, a cukor sajnos továbbra is 8-9-10 körüli. Keveset mér, heti 1x étkezés előtt és után, én szponzorálom csíkkal, 1 doboz/negyedév, sajnos nekem is nagyon kell. :-( Diétázik, mozog, fogy, csinál mindent rendesen, komolyan veszi mióta kiderült h mennyire gáz az állapota. Viszont a dokija hanyag....
Azóta nem küldte el laborba ismétlésre. Jó lenne tudni a hbA1c-t és a koleszterint is...
Kérdi a doki hogy mit akar már? Úgysem lesz már normális a cukra, örüljön hogy "csak ennyi". Persze én ösztönzöm folyamatosan felvilágosítom és tudja h nincs még ez így jól ahogy van, de a doki már lehurrogta hogy neki van papírja róla nem nekem, (mármint a tesónak aki dumál a háttérből)
Szakorvos még nem látta, csak a háziorvos "kezeli"
Ha a motivált beteggel ilyen, akkor azzal a beteggel milyen aki semmit nem tesz meg a kezelés sikeréért?
No comment....


Na, az ilyeneket kell lecserélni.
 

borka

Őstag
A közgyógy határozaton fel van tüntetve a gyógyszerkeret havi összege.
Ezenkívül van még,"eseti keret" melynek összege 1 évre 6000 Ft.
Érdemes a gyógyszertárban kapott számlát eltenni a következő számláig , mert a felhasznált összeg mindig felvan tüntetve és így ellenőrizheted a kertfelhasználásodat.
 

dg

Őstag
A közgyógy határozaton fel van tüntetve a gyógyszerkeret havi összege.
Ezenkívül van még,"eseti keret" melynek összege 1 évre 6000 Ft.
Érdemes a gyógyszertárban kapott számlát eltenni a következő számláig , mert a felhasznált összeg mindig felvan tüntetve és így ellenőrizheted a kertfelhasználásodat.


Ezeket én is nézem, Borka, inkább azzal van a gond, hogy vannak "furcsa" összegcsökkenések ezen a kereten, amikre a patikus is tárja a kezét. Mert az nincs rajta, hogy minek fejében vont le, csak simán az összegek -- de ezt te is tudod. Szóval... (Meg eleve, amikor évente elküldik a határozatot, már az is egy sokadik olvasatra értelmezhető szöveg.)
 

borka

Őstag
"Azóta nem küldte el laborba ismétlésre. Jó lenne tudni a hbA1c-t és a koleszterint is...
Kérdi a doki hogy mit akar már? Úgysem lesz már normális a cukra, örüljön hogy "csak ennyi". Persze én ösztönzöm folyamatosan felvilágosítom és tudja h nincs még ez így jól ahogy van, de a doki már lehurrogta hogy neki van papírja róla nem nekem, (mármint a tesónak aki dumál a háttérből)
Szakorvos még nem látta, csak a háziorvos "kezeli"
Ha a motivált beteggel ilyen, akkor azzal a beteggel milyen aki semmit nem tesz meg a kezelés sikeréért?"


Az ilyeneket és a hozzá hasonlókat Birkapásztornak kellene küldeni.
Azért mert vidéki doki nem kellene neki hülyének lenni.
 

dg

Őstag
Falu 2 dokival. Ő az egyik, másik egy 80 év feletti szenilis öregúr. Vagy lehet utazgatni máshova dokihoz???:confused:


Attól függ, milyen messzire és mennyire gyakran. Ha nem túl messze van lehetőség, akkor kell egy diabhoz értőt (is) keresni. Ha meg ez nem járható út, marad az önmenedzselés, ez a doki meg írjon receptet, és nem kell vele sokat beszélgetni.
 

laffi

Tag
Attól függ, milyen messzire és mennyire gyakran. Ha nem túl messze van lehetőség, akkor kell egy diabhoz értőt (is) keresni. Ha meg ez nem járható út, marad az önmenedzselés, ez a doki meg írjon receptet, és nem kell vele sokat beszélgetni.

Havonta kell felíratni a gyógyszereket. PErsze, be lehet menni a városba ahhoz a belgyógyászhoz aki a 85 éves ismerősömet kezeli - hasonlóképpen.
D.G. mi elég szerencsések vagyunk sztem. Gondolom h Te is Szfvárra jársz, és az ottani ellátás sztem nem rossz. Jók az orvosok, normálisak az asszisztensek, segítenek ott ahol csak tudnak.
Az van hogy vagy időt és pénzt szánsz rá és keresel normális dokit, vagy előfordulhat az is h trehányul kezelnek.
Én is jártam Veszprémtől Bp.-ig több dokinál is, tán 6-7 orvost is "elfogyasztottam" végül mégis Szfváron találtam meg azt az orvost akihez azóta ragaszkodom. :)
Az a baj hogy egyik másik orvos istennek képzeli magát, és nehogy már egy beteg jobban tudja..... Márpedig saját magamat én ismerem a legjobban, én tudom h mire hogyan reagálok...

Egyik neves diabetológus felvetette a terhesség előtti felkészítés alatt hogy engem túl kellene inzulinozni... azaz a hipót követő Somogyira még ráküldeni jó sok inzulint (meg egyáltalán jó sok inzulint kapjak alapból) és akkor majd lesznek jó cukraim. Kiment a kórteremből ez az orvos és akkor a kezelőorvosom odasúgta hogy ezt gyorsan felejtsem el amit a főorvos mondott. Agyrém.

Jól szétoffoltuk a vércukormérős topicot, bocs!
 

dg

Őstag
Havonta kell felíratni a gyógyszereket. PErsze, be lehet menni a városba ahhoz a belgyógyászhoz aki a 85 éves ismerősömet kezeli - hasonlóképpen.
D.G. mi elég szerencsések vagyunk sztem. Gondolom h Te is Szfvárra jársz, és az ottani ellátás sztem nem rossz. Jók az orvosok, normálisak az asszisztensek, segítenek ott ahol csak tudnak.
Az van hogy vagy időt és pénzt szánsz rá és keresel normális dokit, vagy előfordulhat az is h trehányul kezelnek.
Én is jártam Veszprémtől Bp.-ig több dokinál is, tán 6-7 orvost is "elfogyasztottam" végül mégis Szfváron találtam meg azt az orvost akihez azóta ragaszkodom. :)


Egyértelmű, hogy előnyös egy nagyváros, ahol elvileg van választási lehetőség. Én is szerencsének tartom, hogy ha már.., akkor... Ezt nem felejtettem el, amikor írtam. Ezért mondom, akkor adminisztráljon, ahogy a dolga, a diabban úgyis az önmenedzselés a fontos, és itt vagy Te is, aki segítesz a testvéreden. Ettől függetlenül nem kell tolerálni egy orvos sötétségét és bunkóságát -- de persze ezt mindenki mérlegelje maga.
 

pusimelu

Őstag
Valami fontosat elfelejtettem.Tisztelet a kivételnek mert már találkoztam olyan idős emberrel is aki nagyon jól tudta mikor mit ehet ihat és mérte a cukrát csak az a baj hogy kevés az ilyen!Viszont megértem valahol őket is vagy próbálom.
Nem dolgoznak nekik ez fontos téma mert legalább történik valami!
Viszont mikor mondtam hogy mérni meg számolni kéne a legtöbben a rendelőben hát azt nem.Sokan meg azt mondták :
Jó nekem már így,öreg vagyok!
Szóval nem könnyű fiatalon meg idősen sem ....
 

Zsu77

Új tag
Azért nem lehet ennyire általánosítani. Tesómnál októberben diagnosztizálták a 2-es diabot (éhomi vc:10.0) + magas vérnyomás + magas koleszterin (7,2) + túlsúly (39 éves). Tünete szinte semmi sem volt. Azóta fogyott kb. 10 kilót most 74 kg. Vérnyomás gyógyszerre jól reagál, a cukor sajnos továbbra is 8-9-10 körüli. Keveset mér, heti 1x étkezés előtt és után, én szponzorálom csíkkal, 1 doboz/negyedév, sajnos nekem is nagyon kell. :-( Diétázik, mozog, fogy, csinál mindent rendesen, komolyan veszi mióta kiderült h mennyire gáz az állapota. Viszont a dokija hanyag....
Azóta nem küldte el laborba ismétlésre. Jó lenne tudni a hbA1c-t és a koleszterint is...
Kérdi a doki hogy mit akar már? Úgysem lesz már normális a cukra, örüljön hogy "csak ennyi". Persze én ösztönzöm folyamatosan felvilágosítom és tudja h nincs még ez így jól ahogy van, de a doki már lehurrogta hogy neki van papírja róla nem nekem, (mármint a tesónak aki dumál a háttérből)
Szakorvos még nem látta, csak a háziorvos "kezeli"
Ha a motivált beteggel ilyen, akkor azzal a beteggel milyen aki semmit nem tesz meg a kezelés sikeréért?
No comment....
Hát,sajnos igen,van ilyen doki is.Mégis én is azt tudom tanácsolni,hogy váltani kellene.Nagyon fiatal a testvéred ahhoz,hogy így ne törődjenek vele.Egy 2-esnél is gyakran kell nézni a HgA1c-t,mint egy 1-esnél+evés előttit és utánit ugyanakkor!Mert az alapján fog változtatni a doki a gyógyszeren,ha kell.Ha elhanyagolják,akkor a max.15 éves inzulin-mentes időszak a töredékére zuhanhat!Csak bíztatni tudom: váltani kellene!:(

Idős 85 éves 2-es típusú ismerősöm félévente jár diab gondozóba. Kb 25-30 éve cukros, utóbbi 8-10 évben inzulinos A diabetológus utasítására hetente 1x mér, és havi 1x profilt csinál (6-7 mérés). INZULIN MELLETT!!!!!! Nem tudja mi a hypo, mert neki olyan sosem volt. Viszonylag stabilan beállt, de jó magasra. Általában 9 körüli cukorral kel, a dokija szerint ez így jó ahogy van. Lantus-Actrapid mellett nem eszik kisétkezést, csak ha kedve van/ha éhes. Nem mertem megkérdezni a hbA1c értékét (lehet hogy azt sem tudja mi az), és nem akarom idegesíteni/zaklatni sem azzal h látni szeretném a leletét. Inzulinadagokon önállóan sosem változtat. Igyekszik a néni, betart mindent amit a doki mond, mert az a szentírás.... de szegény úgy él a betegségével évtizedek óta hogy alig tud róla valamit. Ilyeneket mond, hogy neki kenyeret nem szabad ennie csak zsemlét, mert ezt mondták neki.....
Meglátásom szerint az ennyire idős betegeket nem szokták edukálni.Sajnos azért,mert pont abból indulnak ki,hogy idős és úgysem fogja érteni!Ez nem vicc.Annyit mondanak,hogy inzulin után egyen,mert rosszul lesz és ezzel pont.Ez mindenhol így van szerintem.:(
 

dg

Őstag
Idős 85 éves 2-es típusú ismerősöm félévente jár diab gondozóba. Kb 25-30 éve cukros, utóbbi 8-10 évben inzulinos A diabetológus utasítására hetente 1x mér, és havi 1x profilt csinál (6-7 mérés). INZULIN MELLETT!!!!!! Nem tudja mi a hypo, mert neki olyan sosem volt. Viszonylag stabilan beállt, de jó magasra. Általában 9 körüli cukorral kel, a dokija szerint ez így jó ahogy van. Lantus-Actrapid mellett nem eszik kisétkezést, csak ha kedve van/ha éhes. Nem mertem megkérdezni a hbA1c értékét (lehet hogy azt sem tudja mi az), és nem akarom idegesíteni/zaklatni sem azzal h látni szeretném a leletét. Inzulinadagokon önállóan sosem változtat. Igyekszik a néni, betart mindent amit a doki mond, mert az a szentírás.... de szegény úgy él a betegségével évtizedek óta hogy alig tud róla valamit. Ilyeneket mond, hogy neki kenyeret nem szabad ennie csak zsemlét, mert ezt mondták neki.....


Nekem erre a történetre annyira összeszorult a torkom... Borzalmasan kiszolgáltatottá válik az ember, ha nincs mellette senki, aki egyengesse a sorsát mikor megöregszik vagy leesik a lábáról. És ha a doki különösebb magyarázat nélkül korszerű(bb) terápiát javasolna a néninek, ugyanígy szentírásként betartaná. Szóval, itt az orvoson a felelőség, nagyon felháborító és elszomorító, hogy az időseket így leírják. Úgy, ahogy Zsu is írta.
 

Zsu77

Új tag
Meg amikor a patikus tette fel a kérdést: "mennyire cukorbeteg?"

Itt igazából a típusa felől érdeklődik,csak nem tudja.Mikor én belebotlottam anno 1-es tipusú ismerősömbe,akkor a nejétől csak annyit tudtam megkérdezni,hogy: "mennyire?Kicsit,vagy nagyon?"Mert igazából azt szerettem volna tudni,hogy gyógyszeren van,vagy inzulinon.Engem a válasza döbbentett,meg és én azóta vagyok kiakadva azokra a házastársakra,akik semmit nem tudnak a szerettük betegségéről!Íme:"kicsit"Kérdem:"tehát gyógyszeres?""Nem.Inzulinos.":shock: Csak a fejem ráztam,hogy akkor meg minek mondja,hogy kicsit.Azért annyit ismerjünk el,hogy azok,akik nem ismerik a betegség lényegét,nem tudnak másképp rákérdezni,illetve igenis,súlyosabb szitu az élettani szempontból,ha valakinek a hasnyálmirigye egyáltalán nem teljesít inzulint,mint az,akinek rendben van,csak IR-es,vagy az IR miatt már fáradtabb!Nem?
A baj egyébként a 2-eseknél,hogy emiatt paráznak.Asziszik,hogy ha kerülik a doki által ajánlott inzulint,akkor ők máris nem betegebbek,mint 1 évvel korábban.Attól,hogy az inzulint elutasítja,nem lesz már egészségesebb,csak sodorja magát a szövődmények felé.Ezt nem értik.Én meg azt nem,hogyha az epétől a szíven át a lábig betegségversenyt rendeznek,akkor ebben miért nem?"ó nekem a doki a múltkor pezzegette,hogyha ez nem segít,lehet,jobb az inzulinozás"Tromf:"ó nekem már van inzulinom!"Ez legalább az életükre szolgálna,a többi nem annyira...
 

Zsu77

Új tag
Igen,és ezt konkrétan tudom,mert a néni elmagyarázta.X éve gyógyszeres,1 hónapja kapott inzulint reggel+délután,ennyi és ennyi egységet adjon,utána egyen.Ennyi.De ezt sem a doki mondta,hanem a nővérke!Azt sem mondták,hogy mennyi idővel egyen a szuri után,mert beadta,elindult otthonról,mert szorította az időpont a programért,ott meg már panaszolta nekem,hogy hát elhalasztotta az evést és most rosszul is van...jó,nem?Én teljesen ledöbbentem.Hirtelen annyi mindent tudtam volna mondani,de mivel azt sem tudtam,ezt most hol kezdjem,nem bírtam megszólalni,csak annyit,hogy máskor ilyet ne csináljon...:(
 
Oldal tetejére