Cukorbeteg gondozó/gondozás

Sani

Új tag
Nálunk a háziorvosi rendelőben ki van írva,amióta az új rendszer van.Már milliószor olvastam unalmamban,de nem emlékszem...:rolleyes:Illetve amire emlékszem,az ijesztő,ha akarod,lecsekkolom,de havi 12000ft-ra emlékszem:shock:+ ezen felül 6000ft/hó(?-na ebben nem vagyok biztos,hogy hó és nem év) bármilyen más irányultságú betegségre is.De ha ez rosszul hangzik,leszaladgálok érte,vagy ha van valaki nagyon ügyes,hátha a neten is fönt van.

Sziasztok!

Összeírtam egy kis összefoglalót a közgyógyellátásról:

Az 1993 évi III. törvény a Szociális törvény, ami a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szól. Természetbeni ellátások közé tartozik a közgyógyellátás.
<O:p</O:p
Célja: a szociálisan rászorult személy részére az egészségi állapot megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentésére közgyógyellátási igazolvány adható ki.
Térítésmentesen a TB által befogadott
- járóbeteg ellátás keretében rendelhető gyógyszerekre a gyógyszerkeret erejéig ( táplálkozási igényt kielégítő tápszerek, pl. lisztérzékenység során )
- gyógyászati segédeszköz
- fogszabályzó eszköz
- protetikai eszközök / protézisek /&agrave; javítására és kölcsönzésére is
- orvosi rehabilitáció céljából igénybe vehető gyógyásztati ellátások pl. gyógyfürdő

Jogosultak köre:
<O:p</O:p
Alanyi jogon ( 2 évre ):
- átmeneti gondozott, átmeneti vagy tartós nevelésben vett kiskorú
- rendszeres szociális segélyben részesülő egészségkárosodott személy
- rendszeres pénzellátásban részesülő hadigondozott esetén
- központi szociális segélyben részesülő esetén
- rokkantsági járadékos esetén ( 50 %os an rokkant I., 67n 5-osan rokkant II. rokkantsági ellátás
- saját jogán vagy szülője jogán jogosult magasabb összegű családi pótlékra

Normatív alapon ( 1 évre ) :
- az a személy, akinek havi rendszeres gyógyító ellátásának a térítési díja az ÖNYM ( Öregségi Nyugdíj Minimum 2008, jan. 1.-étől 28’500.-Ft. ) 10 %-át meghaladja
- akinek a családjában az 1 főre eső jövedelem nem éri el az ÖNYM legkisebb összegét
- egyedülálló esetében ha nem haladja meg a jövedelem az ÖNYM 150 %-át

Méltányossági alapon ( 1 évre ):
- jegyző állapítja meg a rendeletben meghatározott feltételek szerint

Mértéke:<O:p</O:p
- egyéni gyógyszerkeret összege az egyén havi rendszeres gyógyszerköltsége legfeljebb havi 12’000- Ft
( akinek a havi 1’000.-Ft –ot nem éri el, annak nem állapítják meg)
- eseti keret éves összege 6’000.-Ft
 

ildikó

Új tag
Nekem is van egy idős diab.os ismerősöm, érdekes dolgokat szok mondani. Ő nem eszik semmi különöset, csak üres zsemlét, szalámi nincs ám benne! Meg az orvos (falu, házidr) azt mondta, hogy kukorit nyugodtan ehet. Meg éjjel biztos magas a cukra, mert sokat iszik, de ő meg nem méri. Naívan kérdem, hogy miért nem emel az inzulinon. Ő felháborodva: hogy képezelm, csak úgy? Mellesleg most vágták le az egyik lábujját....
 

Zsu77

Új tag
:( Ezen nem csodálkozom.És sajnos ez az eset jól mutatja,hogy milyen,amikor nem is hagyják magukat képezni.De azért azoknak az időseknek,akik készek lennének tájékozódni,biztosítani kellene az edukálást.
 
Nekem is van egy idős diab.os ismerősöm, érdekes dolgokat szok mondani. Ő nem eszik semmi különöset, csak üres zsemlét, szalámi nincs ám benne! Meg az orvos (falu, házidr) azt mondta, hogy kukorit nyugodtan ehet. Meg éjjel biztos magas a cukra, mert sokat iszik, de ő meg nem méri. Naívan kérdem, hogy miért nem emel az inzulinon. Ő felháborodva: hogy képezelm, csak úgy? Mellesleg most vágták le az egyik lábujját....

Az ilyen cukorbetegek miatt jó, hogy vannak orvosok. Akik meg megfelelően fel vannak készítve, utánajártak a betegségüknek, azok úgyis sokkal hatékonyabban tudják magukat kezelni (szerintem ezt a betegséget csak így lehet megfelelően kezelni).
Nekem elég negatív tapasztalatom van a diabos dokikkal, amiket mondanak a kezeléssel kapcsolatban, azokat én is tudom, sőt a betegségemet én sokkal jobban ismerem, mint a doki. Szerepüket abban látom, hogy a megfelelő vizsgálatokra beutalót adjanak.
De lehet hogy rosszul látom :)
 

rgyörgy

Új tag
Az ilyen cukorbetegek miatt jó, hogy vannak orvosok. Akik meg megfelelően fel vannak készítve, utánajártak a betegségüknek, azok úgyis sokkal hatékonyabban tudják magukat kezelni (szerintem ezt a betegséget csak így lehet megfelelően kezelni).
Nekem elég negatív tapasztalatom van a diabos dokikkal, amiket mondanak a kezeléssel kapcsolatban, azokat én is tudom, sőt a betegségemet én sokkal jobban ismerem, mint a doki. Szerepüket abban látom, hogy a megfelelő vizsgálatokra beutalót adjanak.

<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> Meg felírják az inzulint.<o></o>
Vannak orvosok, akik nagyon lelkiismeretesek, de nem mindegyik. Tőlem hat év alatt egyszer sem kérdezte meg a dokim, mennyi a vc-m, mérek e egyáltalán valamit. A most aktív generációnak nagy előnye az Internet. Hála istennek, és az informatikusoknak. A net olyan, mint egy ügyes titkárnő, aki mindent elintéz, beszerez. Aki hozzáfér, behozhatatlan előnyre tesz szert.<o></o>:rolleyes:
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o></o>
 
Nekem az inzulint sem ő írja, hanem a háziorvos. A diabos doki papírja viszont kell a háziorvosnak, mert csak így írja fel az inzulint. Ugyanez a papír kell a munkaalkalmassági vizsgálathoz. Én csak ezek miatt járok dokihoz, egyébként nem látom értelmét.
 

Zsu77

Új tag
Kedves Ati!Ez szomorú!De azért jó,hogy itt vagy,mert ha valamin nem mész el,vagy nem értesz,itt biztos van,aki majd nagyon jókat mond.
 
Köszi Zsu!

Az első kérdésem az lenne, hogy te milyen használható információkat kapsz a dokidtól. Gondolom a kezeléssel kapcsolatban te is sokmindent tudsz már, az inzulinodat te állítgatod.
 

Zsu77

Új tag
Kedves Ati,nagyon ari vagy!De tudod nekem az orvosokkal kapcsolatban eddig (egy nagyon rövid időszakot leszámítva) csak pozitív tapasztalatom van!!!Hál'Isten,mindig csak hallottam azokról,akik úgymond nem jó dokik(és ebbe a legkülönfélébb okok szép számmal tartoznak,az is amit te emlegetsz,a nem törődömség,a tanácsadás teljes mellőzése,stb). Úgyhogy én a magam részéről csak bíztatni tudok mindenkit,akinek nem jó a tapasztalata,hogy ne ábránduljon ki véglegesen,mert az orvosok nagy része nem "olyan".Ez a fórum pedig az eddigi olvasatom alapján nagyon klassz,ha az ember tanácstalan,vagy "elkenődött",vagy épp meg akarja osztani az örömét.Ezek mind olyan megerősítések,amik jó hogy vannak,csak épp sok embernek pont az a baja,hogy nem is akar sem "vígasztalódni",sem megerősödni...hát az olyan embereken aztán senki nem tud segíteni!;)
 
Kedves Ati,nagyon ari vagy!De tudod nekem az orvosokkal kapcsolatban eddig (egy nagyon rövid időszakot leszámítva) csak pozitív tapasztalatom van!!!Hál'Isten,mindig csak hallottam azokról,akik úgymond nem jó dokik(és ebbe a legkülönfélébb okok szép számmal tartoznak,az is amit te emlegetsz,a nem törődömség,a tanácsadás teljes mellőzése,stb). Úgyhogy én a magam részéről csak bíztatni tudok mindenkit,akinek nem jó a tapasztalata,hogy ne ábránduljon ki véglegesen,mert az orvosok nagy része nem "olyan".Ez a fórum pedig az eddigi olvasatom alapján nagyon klassz,ha az ember tanácstalan,vagy "elkenődött",vagy épp meg akarja osztani az örömét.Ezek mind olyan megerősítések,amik jó hogy vannak,csak épp sok embernek pont az a baja,hogy nem is akar sem "vígasztalódni",sem megerősödni...hát az olyan embereken aztán senki nem tud segíteni!;)
Szia Zsu!

Nekem nem az orvosokkal van bajom, hanem azt nem tudom elképzelni, hogy mit tud egy doki tanácsadni egy tízen, huszonéve, vagy csak néhány éve cukorbeteg embernek, aki saját magát kezeli. Esetleg azt tudom elképzelni, hogy az újdonságokat elmondja (inzulinfajták, penek, stb.), de háromhavonként milyen tanácsokat tud adni? Lehet hogy csak azért látom így a dolgokat, mert csak ilyen tapasztalataim vannak. Gyerekkoromban Miskolcra jártam a GYEK-be, ott akkor fontos volt a kórházi ellenőrzés, mert még nem volt intenzív terápia, az inzulinadagokat mi nem módosítottuk csak az orvos. De manapság számomra csak a vizsgálatok miatt lenne fontos orvoshoz járni, viszont azt nem kapom meg. Háromhavonta mérnek egy éhgyomrit, és egy reggeli utánit. Hba1c sehol, a többiről nem is beszélve. És ez egy városi kórház. Állítólag nincs rá pénz.
Tehát jelenleg én most nulla értelmét látom orvoshoz járni.
 

Zsu77

Új tag
Ati,olyan nincs,hogy nincs rá pénz!Vagyis,ahol van,onnét vagy el kell jönni,vagy ütni az asztalt...ez a legfontosabb mérce,hogy mennyire vagy ügyi:nagyon,vagy még jobban?;)Egyébként amit írtál,hát pont azon gondolkodtam tegnap este óta...Nekem is vagyon egy hosszú-hosszú éve diabos ismerősöm.Mikor rákérdeztem a HgA1c-jére,meg sem mondta,csak annyit,hogy más inzulint kapott és most már biztos jobb lesz.(úgyhogy az éjszakát,meg a ma délelőttöt azt végigbőgtem,mindegy...)de ugyanezen gondolkodtam én is: ha olyan pocsékul sikerültek a napjai,kb.2 éve volt neki ez az inz.amikor is most lecserélték...,és ugye ő se ma kezdte,akkor mit tud neki a doki okosat mondani...Főleg,ha tényleg olyan helyen van az ember,ahol csak kiszórják,meg nem is figyelnek oda rá.De maradj fönt,olvasgass és ha van konkrét gondod,van rá topik:nagyon sokan fognak rá reagálni!Azért jó itt,mert konkrét szitukat tudsz megbeszélni,tanulni,fejlődni és ami a legfontosabb: nem vagy magadra hagyva kérdésekkel,amiket pl.esélyed sincs megbeszélni a dokival idő híján...Pedig hidd el: sokmindenre tudna válaszolni ám...Dehát őt úgyis ritkán látod,meg el is várja,hogy megállj a lábadon...itt pedig napi szinten tudsz promtra konkrét tanácsot kérni.De a labort azt ki kell bumlizni,olyan nincs,hogy nincs.Ha más nem:magadnak és persze magadért!?
Blogba tehetsz is föl vc-táblázatot inzulinnal,ch-val,sokan körüljárnák,véleményeznék.De ott van júniusi tali is,ahol személyesen tudnál a többiekkel edukálódni.Sokan vagyunk itt,akik egyetértünk abban,hogy nincs reménytelen eset.Oks?A labort pedig hajtani kell!
 

dg

Őstag
Lehet hogy Lajhit megkérjük: tegye át ezt az egészet a cukorbeteg gondozás topikba.

A magam részéről, ugyebár a gyerekemről van szó, az elindításban nagyon fontos szerepe volt az orvosunknak, mindent neki köszönhetek. Azóta a magunk urai vagyunk, azzal a biztos tudattal a háttérben, hogy egy telefon és segít, ha kell. Amúgy pedig valóban az infók szerzése és a receptek, beutalók a dolga. Személy szerint nekem ez bőven elég.
 
Szia Zsu!

A példádról: én olyan betegekről beszéltem, akik napi szinten foglalkoznak a betegségükkel (mérnek, számolnak), néha utánaolvasnak dolgoknak (pl. itt a fórumon). Akit te hoztál fel példának (az új inzulintól biztos jó lesz) annak való az orvos, hogy megmondja neki háromhavonta hogy mit csináljon. Tehát akkor mégis csak van értelme a dokiknak :)
Rólam: én teljesen meg vagyok elégedve a kezelésemmel, eredményeimmel. Ha néha rossz értékek becsúsznak annak általában tudom az okát (legtöbbször én), tehát ebből a szemszögből én nem is várok el többet az orvosomtól mint amit ad. Egyedül a vizsgálatok hiánya miatt vagyok kiakadva. Megoldás lehet, hogy elmegyek a megyei kórházba, bár ott sem biztos hogy jobb lenne. Jártam pár éve a Péterfybe is, hát ott sem voltam elájulva a kezelésektől.
 

Zsu77

Új tag
Szia Zsu!

A példádról: én olyan betegekről beszéltem, akik napi szinten foglalkoznak a betegségükkel (mérnek, számolnak), néha utánaolvasnak dolgoknak (pl. itt a fórumon). Akit te hoztál fel példának (az új inzulintól biztos jó lesz) annak való az orvos, hogy megmondja neki háromhavonta hogy mit csináljon. Tehát akkor mégis csak van értelme a dokiknak :)
Rólam: én teljesen meg vagyok elégedve a kezelésemmel, eredményeimmel. Ha néha rossz értékek becsúsznak annak általában tudom az okát (legtöbbször én), tehát ebből a szemszögből én nem is várok el többet az orvosomtól mint amit ad. Egyedül a vizsgálatok hiánya miatt vagyok kiakadva. Megoldás lehet, hogy elmegyek a megyei kórházba, bár ott sem biztos hogy jobb lenne. Jártam pár éve a Péterfybe is, hát ott sem voltam elájulva a kezelésektől.

Értem.Amit írsz,az bizony előfordulós.De vannak azért becsületes helyek.Az itteni (vidék) is nagyon becsületes.Még a 2-eseket sem hanyagolják el.Sőt!Pont tegnap kísértem el egyik ismerősömet és rákérdezett,hogy mikor volt szemészetin,nem akarnak-e következő babát,és...hát sajnos már pezzegette neki az inzulint is,hogy lehet át kéne állni rá.Küldi mindig laborba,nézi még a HgA1c-t is mindig,meg az evés előtti és a pp-s vc-t.Szóval vannak klassz helyek,de van tényleg,ahol kérni kell a vizsgálatokat.
Hát esetleg ha megírod ide,hogy milyen környékre keresel "hajtós" dokit,akkor biztos kapsz válaszokat,akik közül válogathatsz.;)
Hát igen.Azt hiszem smerősöm önmenedzselése hagy némi kívánnivalót maga után.Talán emiatt nem tudott az előzőbe "betanulni"és most "vissza a babaruhát" van?Nem tom.Remélem tényleg jobb lesz...Van értelme a dokiknak,de az övé olyan,akit totál nem érdekel,hogy mikor és hányszor megy a betege és akkor a többibe bele sem gondolok...Szval...:(
Annak örülök,hogy szépek az eredményeid, és ha valami nem jó,akkor annak tudod az okát.Ezek szerint a szerencsések közé tartozol,vagy tudsz valamit!;)Ebben az esetben is hasznos a blog!:)
 

pusimelu

Őstag
Abban kérnék tanácsot hogy aki 1-es típ diabeteses volt e már bármilyen műtét je engem legfőképp a mandulaműtét érdekelne.Hogyan csinálták milyen plusz vizsgálatot végeztek?Mire kellett jobban odafigyelni?Meli
 

Zsu77

Új tag
És akkor most hogy történt?Mer én már írtam oda választ,ami az egésznek a folytatása...
Ja...hogy megnézem...jó...megyek nézem már...
 
Oldal tetejére