Cukorbeteg gondozó/gondozás

Kedves olvasók!

Kár, hogy a gondozás ennyire nem működik. Én dietetikusként dolgozom és most szervezek egy 4 alkalmas elmélettel egybekötött főzőtanfolyamot kifejezetten cukorbetegek részére. De nehogy azt higye bárki is, hogy érdeklődnek! A kerületi cukorbeteg klubok úgy vissza dobták a lehetőséget mint a pinty! Pedig ritka az olyan lehetőség, ahol szakember vezetésével ismerkednek meg a résztvevők az elmélettel aztán a gyakorlatban ki is próbálják a hallottakat. Akit érdekel szóljon!
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Kedves olvasók!

Kár, hogy a gondozás ennyire nem működik. Én dietetikusként dolgozom és most szervezek egy 4 alkalmas elmélettel egybekötött főzőtanfolyamot kifejezetten cukorbetegek részére. De nehogy azt higye bárki is, hogy érdeklődnek! A kerületi cukorbeteg klubok úgy vissza dobták a lehetőséget mint a pinty! Pedig ritka az olyan lehetőség, ahol szakember vezetésével ismerkednek meg a résztvevők az elmélettel aztán a gyakorlatban ki is próbálják a hallottakat. Akit érdekel szóljon!
Ez szörnyű, pedig ilyen jó ötletet ritkán hallottam! Esetleg megpróbálhatnád a Diabétesz Junior elnökét, Keller Ricsit, ismered őket? Ők többnyire gyerekeknek szerveznek mindenfélét, de talán a cukros gyerekek szülei még jobb célpont lehetne, ők nyitottabbak is az ilyesmire.
 

Zsu77

Új tag
Kedves olvasók!

Kár, hogy a gondozás ennyire nem működik. Én dietetikusként dolgozom és most szervezek egy 4 alkalmas elmélettel egybekötött főzőtanfolyamot kifejezetten cukorbetegek részére. De nehogy azt higye bárki is, hogy érdeklődnek! A kerületi cukorbeteg klubok úgy vissza dobták a lehetőséget mint a pinty! Pedig ritka az olyan lehetőség, ahol szakember vezetésével ismerkednek meg a résztvevők az elmélettel aztán a gyakorlatban ki is próbálják a hallottakat. Akit érdekel szóljon!

Ezt nehezen tudom megérteni...Mivel indokolták?
 
Pontosan (szó szerint) ezt a tömör választ kaptam a kerületi kluboktól."Minden klubban foglalkoznak ezzel a témával. A klubokban van dietetikus ( szénhidrát, fehérje, zsír és főzés technikával) foglalkoznak".
Szerintem, amit én kínáltam lehetőséget az más és nemcsak szénhidrátartalmakat mutogatnánk papíron és nem elméletben beszélnénk, hogy sütés helyett pároljunk. Bővíthetné bárki a receptgyűjteményét és egyéni, kézzelfogható ötleteket kapnának a mindennapi "túléléshez" az érdeklődők.
 

rgyörgy

Új tag
Pontosan (szó szerint) ezt a tömör választ kaptam a kerületi kluboktól."Minden klubban foglalkoznak ezzel a témával. A klubokban van dietetikus ( szénhidrát, fehérje, zsír és főzés technikával) foglalkoznak".
Szerintem, amit én kínáltam lehetőséget az más és nemcsak szénhidrátartalmakat mutogatnánk papíron és nem elméletben beszélnénk, hogy sütés helyett pároljunk. Bővíthetné bárki a receptgyűjteményét és egyéni, kézzelfogható ötleteket kapnának a mindennapi "túléléshez" az érdeklődők.

<link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/RENDSZ%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:DoNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.MsoBodyText, li.MsoBodyText, div.MsoBodyText {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:14.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> És ezek a klubok zártkörűen működhetnek. Én Pl. egyről sem tudok itt a kerületben. Minket érdekelne egy ilyen tanfolyam!
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o>:p</o>
 
Ezek a klubok nem zártkörűek (gonolom én), a klubok elérhetőségeit az internetről (www.vital.hu és diabet.hu) szedtem le. Nézd meg ezeket az oldalakat, vagy ha megírod melyik kerületben élsz, akkor elküldöm, hogy oda milyen klub elérhetőséget találtam. Örülök, ha érdekel a kurzus. Március 10-ei indulással terveztem (nem tudom addig össze jön-e 10-12 fő) 4 alkalom lesz kedd délutánonként (16.30-tól) az Örs vezér tere környékén. Összesen 6 000 Ft-ba kerül majd. Sütünk, főzünk és mellette tanulunk. Ha bármilyen kérdésed van a tamaszado@rakellen.hu-ra nyugodtan írj.
 

szolnok

Új tag
Abban kérnék tanácsot hogy aki 1-es típ diabeteses volt e már bármilyen műtét je engem legfőképp a mandulaműtét érdekelne.Hogyan csinálták milyen plusz vizsgálatot végeztek?Mire kellett jobban odafigyelni?Meli

Hát mandula műtét az nem de autó baleset után 3 nagyon nagy műtét volt, diab szempontjából nem volt probléma, pedig altatásos nagy beavatkozások voltak. Viszont a cukorra aztán magának kellet felügyelnie. A császár is ilyen műtét , ott se volt gond. Mandula műtétnél teljes vérkép véralvadás , EKG, kell, és normalizált diabos állapot. Ami azt jelenti, hogy ne legyen extrém mags cukra de, hipó közeli se. Maga a műtét pár perc de utána figyelni kell a diabra, a torokra. Ha gyerek jobb ha vele mész vagy ott vagy mindig én nem bízm a kórházakban, /a személyzetben/
 

pusimelu

Őstag
Köszönöm Szolnok!Nekem van egy picurka visszerem meg mondták ,hogy már elsorvadt a mandulám, és ki kéne venni.Már jó pár éve volt,de nem okoz gondot , azért kivácsi vagyok ,hogy cukorbetegen mire kell odafigyelnem ha esetleg műtétem lesz.Meli
 

blaci

Őstag
Szia Meli!
Nekem is volt már két szürkehályog műtétem még a kezdet kezdetén. Előtte voltam kórházban beállításon és a zárójelentésemen ez az ajánlás féle van, idézem: „A szemészeti műtétet lehetőleg a hét elején, kora reggel végezzék! A műtét napján adja be szokásos napi inzulinját, majd délig kb. 1000 ml Isodex infúziót kapjon. Déltől szokásos kezelési rendjét folytassa.”
Na, a műtétet délelőtt 9-kor kezdték, infúziót nem kaptam, mondjuk ezt csak jóval később olvastam el mivel akkor nem láttam semmit. Egyébként ez nem tudom miért kellett volna de ebből nem volt semmi gond hogy elmaradt. (Nekem legalábbis nem hiányzott...) Még itthon kellett friss labort készíttetni a háziorvos tudta hogy mihez kell és az alapján kérte a vizsgálatokat. El is fogadták. Előtte volt vérnyomásmérés meg vc.-t is mértek többször. Meg alá kellett írni egy nyilatkozatot hogy mindenhez hozzájárulok és bármit csinálhatnak, kb. ez volt benne, nem olvastam csak aláírtam. Külön példányt meg nem kaptam belőle…
A műtét után mindig jöttek ha mérni kellett vagy kajaidő volt, este még meg is akartak fürdetni, mondom köszönöm nem kell, megoldom…szóval nagyon rendesek voltak. A másodig ugyan így zajlott de ott már kicsit jobb volt mert láttam a bal szememmel és tudtam hogy milyen lesz. Volt egy olyan feltétel is a jó anyagcsere és vércukrok mellett hogy előtte két hétig ne legyek másik kórházba, ezt az időt itthon kellett tölteni, hogy ez miért van nem tudom, de kérték. A háziorvostól is kellett egy igazolás hogy milyen betegségeim vannak, milyen kezeléseket, gyógyszereket kapok, meg ilyesmi.
Üdv.,
Laci
 

blaci

Őstag
Elolvastam a zárójelentésemet az imént, mert emlékeztem a fenti ajánlásra és pontosan akartam idézni. Megnéztem mi ez az infúzió amit (szerencsére) nem adtak be, így már értem. Gondolom nem látták szükségesnek. Szóval:
Isodex Infúzió
Hátha érdekel valakit, így nem kell keresgélni...
Üdv.,
Laci
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Elolvastam a zárójelentésemet az imént, mert emlékeztem a fenti ajánlásra és pontosan akartam idézni. Megnéztem mi ez az infúzió amit (szerencsére) nem adtak be, így már értem. Gondolom nem látták szükségesnek. Szóval:
Isodex Infúzió
Hátha érdekel valakit, így nem kell keresgélni...
Üdv.,
Laci
Hű, de jó, hogy ezt felraktad, Grácia kérdezte tőlem, hogy milyen infúziót kaptam a ketoacidosisnál, és én nem tudtam, csak azt, hogy volt benne cukor is, annak ellenére, hogy 30 fölötti volt a cukrom. Talán ez, vagy ilyesféle lehetett.
 

blaci

Őstag
Szerintem azért nem volt szükség az infúzióra nálam, mert a műtét csak kb. 20 percig tart és előtte lehetett reggelizni meg tízóraizni is. Viszont vannak komolyabb, több órán át altatásban végzett műtétek is, valószínűleg ott van rá szükség mivel a beteg nem tud enni, inni semmit, de a szénhidrátpótlásra szükség van folyamatosan. Most ezen gondolkoztam éppen…
 

dg

Őstag
igen, igen.
Amikor nemrég a gyerekem infúziót kapott a hasmenéses betegség miatt, abban is volt szénhidrát, és inzulin, meg persze hányinger csillapító, azt hiszem B6 vit. formájában. Később, mikor beszéltünk a dokinénivel, mondta, hogy betegség idején hiába a magas cukor, valamenyni ch bevitelre mindenképp szükség van.
 

blaci

Őstag
Eszembe jutott még egy apróság a műtéttel kapcsolatban. Előtte, választható jelleggel felajánlottak egy Xanax-ot…
Elfogadtam. Jó is volt az…;):roll::D:D:D
 

pusimelu

Őstag
Isodex valószínűleg dextróz van benne.Nálunk ha valakinek nincs cukorbetegsége akkor Ringer Lactat-ot kötünk be vénabiztosítás céljából.
Összetétele:(ezt le tudom olvasni,mert nem tudom fejből)
Na+
K+
Ca+
Cl-
Laktát-.
Utána olvasok az Izodex oldatnak is és mindjárt felírom az összetételét.
Köszi hogy leírjátok a műtéti élményeiteket.Meli
 

pusimelu

Őstag
Isodex:55,0 g glükóz-monohidrát 1000ml -ben.
Terápiás javallatok:Ún szabad víz pótlására.Súlyos kiszáradás esetén,a szénhidrát szükséglet egy részének fedezésére.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
igen, igen.
Amikor nemrég a gyerekem infúziót kapott a hasmenéses betegség miatt, abban is volt szénhidrát, és inzulin, meg persze hányinger csillapító, azt hiszem B6 vit. formájában. Később, mikor beszéltünk a dokinénivel, mondta, hogy betegség idején hiába a magas cukor, valamenyni ch bevitelre mindenképp szükség van.
Nekem is ugyanezt mondták, és a B6 vitamin volt a hányinger elleni. Nagyon gyorsan hatott.
 
A segítségeteket kérem!A problémám az,hogy a kórházban ahol még dolgozom nincs sem dietetikus(1.5éve),sem diétásnővér(1éve).
Képesítés nélküli diétásnővérként dolgozom itt már több mint 25 éve.Több dietetikus is képzett a szakmára ennyi év alatt,így bátran(lelkiismeretesen) láttam el ezt a munkakört több mint egy éven át.(Gyakorlattal,tudással de bizonyítvány nélkül.)Hibát nem vétettem.Mivel ez nem egy kis kórház,kolléganőm megbetegedésekor (egy éve)még két másik segédet (ápolónőket),majd egy fél éve egy akkor érettségizett lányt is átirányítottak ide az adminisztrációs feladatok végzésére.(Amit ügyesen megtanultak,így a "lepapírozott" munkafolyamatok tovább működhetnek.)
Most személyes okokból leszámolok,így olyan dolgozó nélkül fog tovább üzemelni a kórház aki értene a diétákhoz,a diétás élelmezéshez.Féltem a betegeket,hisz pl. egy frissen diagnosztizált cukorbetegnek vagy egy súlyos műtött betegnek egyáltalán nem mindegy,hogy milyen diétás tanácsot adnak,ill.mi szerepel az étlapjukon...stb.Féltem-az általam kedvelt-kolléganőket is a nagy felelősség miatt.
Tehetek-kell tennem-valamit,mielőtt baj történne?
 

blaci

Őstag
Kedves Grácia!
Áthoztam ide a témát mert ide jobban illik amit írni akarok, szóval:
Ezeket a dolgokat a "Cukorbeteg gyerek" topikban nagyon jól összefoglaltad Katával együtt, érdekes mert kb. én is így csinálom csak éppen Actrapid/Insulatard párossal. Ami azért elég más, viszont nagyon jól működik. Gondolom ezek saját tapasztalatok, szóval hogy neked kellett rájönni a dologra. Tudom magamról mert nekem is úgy tanították annak idején hogy az inzulinon és az előírt szénhidráton nem lehet változtatni csak az orvosnak, az előírt adag szent. A kaja mennyiség és idők kötelezőek, még 10 percet se szabad csúszkálni…na, nem is folytatom tovább, de tényleg így volt. Azt meg tudja mindenki, tapasztalta már, hogy ez a hétköznapokban lehetetlen. Amikor sikerült kilábalnom kicsit az egyéb bajokból elmentem gyógyszert íratni a háziorvosomhoz annak idején és tőle hallottam ilyet először amiket írtál…mondjuk ő is több mint tíz éve sorstársunk, szóval nem könyvekből olvasta...
Nálam ez a változtatás mondjuk a kaja adagra vonatkozik elsősorban de csak minimális mértékben, mondjuk egy 6 feletti kaja előtti értéknél (ami nálam ritka) szoktam kicsit visszavenni mert hát ott inzulinnal mit korrigáljak…nem is szabad ilyenkor mert abból könnyen hipó lehet. Eleinte voltam így néhányszor, abba is hagytam gyorsan. De ezt is kipróbáltam. Ezzel a kis kaja "korrigálással" viszont biztosítva van a következő étkezés előtti jó vc. érték nálam, szóval ez így bevált. Ezt csak szemmértékre szoktam megállapítani, szóval nem tudom hogy pontosan mennyi az elhagyott ch mennyisége csak kb., de nem is írnék ilyet hogy ennyivel vagy annyival kell kevesebb, butaság lenne. Ezeknek a változtatásoknak mondjuk a gondozóban nem örültek amikor mondtam, mivel "ilyet nem lehet csinálni"…na, most erre mit mondjak. Inkább hallgatok, viszont így megvannak győződve róla hogy ezeket az eredményeket nekik köszönhetem…és azért ilyen mert mindent pontosan betartok amit előírtak. Jártam úgy is egyszer hogy a gondozóban a doktornő látva az értékeimet azt mondta:
-Ez nagyon be van állva, ki kéne mozdítani valamerre.
Én: -??? (Csak néztem.)
Erre hozzátette hogy:
-Ha ez igaz! …és a kezében tartott naplómat az asztalra dobta.
Szóval milyen együttműködést várjon az ember ha még bizalom sincs…na, mindegy ez van.

Viszont ahogy írtad is ehhez azért csak az kezdjen hozzá aki tényleg átlátja ezt a dolgot oda-vissza, ezzel teljesen egyetértek, de egy kezdőnek ebben a kezelőorvosnak kéne segíteni elsősorban hogy tényleg alkalmazni tudja mindenki egy idő után, önállóan. (Pl. hogy egy 14-es értéknél elhagyhatja esetleg a tízórait, vagy éppen lehet korrigálni a kaja mennyiségével…stb.)
Azért az nagyon jó hogy legalább így lehet egymással tapasztalatot cserélni és saját magunkra nézve a hallottakat kitapasztalni és alkalmazni.

Azt pedig csak megerősíteni tudom hogy ezt kivitelezni sokkal egyszerűbb mint beszélni vagy írni róla, egy idő után természetes napi rutinná válik, észre sem veszi az ember csak csinálja.
Üdv.,
Laci

Ui.: A "Cukorbeteg gyerek" topikot mindenki olvassa el a 92. oldal #911 üzenetétől kezdve mert nagyon HASZNOS és igen FONTOS dolgok vannak oda leírva!!!
 
Oldal tetejére