Cukorbetegség csecsemőkorban??!!

linus

Tag
Kedves Umbra!
Nekünk nagyon sokat segített a dietetikusunk.Mikor bekerültünk a kórházba és kiderült a diab. ott is elmagyarázott minden fontosat és azóta is bátran fordulhatok hozzá a kérdéseimmel.Mikor kontrollra megyünk akkor is általában ott van a doktor néninkkel és átnézi Andika étrendjét, tanácsot ad.A pótvacsi ügyben is megkérdezem, mert valamit nem úgy csinálok ahogy kellene és szeretném,ha reggelre jó értékei lennének.Szóval nem vagyok ügyi,de igyekszem a legjobb tudásom szerint segíteni Andikának.Szerencsére a férjemtől és anyukámtól is sok segítséget kapok.Míg szoptattam sokszor Jánosom tette oda mellém a picit és most,hogy 19 Hónapos és már nem szopizik ha felébred éjszaka ő ringatja vissza.Ez nagyon nagy segítség.Délutánonként is sokszor leviszi a két leányzót a játszóra, és addig tudom csinállni a dolgomat a háztartásban, sőt tegnap még terhestornázni is tudtam.Szóval nagyon-nagyon jó férj és apuka Jánosom,úgyhogy nem engem illet a dicséret.Nagyon-nagyon sokat kell még tanulnom a cukorbetegségről és kitapasztalnom, hogy a legjobb Andikámnak, de ez talán egy egész életen át tartó tanulási folyamat.
Kívánok Nektek is minden jót és megoldást a problémáitokra!


Én nem veszem igénybe dietetikust. Az elején a kórházban megtanította az alapokat. De nem éreztem nagyon szükségét annak hogy menjek hozzá és tanácsot kérjek. Méghozzá azért mert nekem kellett kitapasztalni mi a jó. Na meg mi vendéglátós csalás vagyunk/voltunk nem okoz gondot a számolás, mérés. Nem is mérlegelünk hónapok óta, szemre megy minden szinte.

Umbra, ha úgy érzed segítene neked menj el egy dietetikushoz.

Na és nagy gratula Jánosnak!!!!:D:D:D:D Nálatok is átvállalhatna 1-1 éjszakát a férjed umbra. Mert fontos a kipihentség. Hiszen ha hulla vagy akkor hogy akarod rendesen ellátni Tökmagot?? Te is egyre ingerültebb, kimerültebb, kifacsartabb leszel.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Én nem veszem igénybe dietetikust. Az elején a kórházban megtanította az alapokat. De nem éreztem nagyon szükségét annak hogy menjek hozzá és tanácsot kérjek. Méghozzá azért mert nekem kellett kitapasztalni mi a jó. Na meg mi vendéglátós csalás vagyunk/voltunk nem okoz gondot a számolás, mérés. Nem is mérlegelünk hónapok óta, szemre megy minden szinte.
A minap azt mesélte anyukám, hogy neki anno a legnagyobb gondot az okozta (amikor kiderült, hogy cukros vagyok), hogy megtanulja a számolgatást. Azt hiszem, sosem sikerült elsajátítania :) Úgyhogy nagy mázli, hogy ti ebben már benne vagytok :)

A dietetikusnál szerintem nagyon fontos, hogy milyen a dietetikus, mert van jó és van, aki (nem mondom, hogy rossz, mert általában szívvel lélekkel csinálják), de tényleg nem ért eléggé a dolgokhoz. Alapból mi sem vettük igénybe sosem a dietetikusokat, mert nekünk az jött be, ha mi megértjük, hogy mi hogy van és mi találjuk ki és tapasztaljuk ki a nekünk legjobbat.
 

rugach

Új tag
Én nem veszem igénybe dietetikust. Az elején a kórházban megtanította az alapokat. De nem éreztem nagyon szükségét annak hogy menjek hozzá és tanácsot kérjek. Méghozzá azért mert nekem kellett kitapasztalni mi a jó. Na meg mi vendéglátós csalás vagyunk/voltunk nem okoz gondot a számolás, mérés. Nem is mérlegelünk hónapok óta, szemre megy minden szinte.

Umbra, ha úgy érzed segítene neked menj el egy dietetikushoz.

Na és nagy gratula Jánosnak!!!!:D:D:D:D Nálatok is átvállalhatna 1-1 éjszakát a férjed umbra. Mert fontos a kipihentség. Hiszen ha hulla vagy akkor hogy akarod rendesen ellátni Tökmagot?? Te is egyre ingerültebb, kimerültebb, kifacsartabb leszel.

Mindazon által szerintem érdemes beszélni a dietetikusokkal is,mert sokat lehet tőlük tanulni az étkezés terén,de valójában ha valaki már eleve egészségesen táplálkozott,már a cukorbetegsége kialakulása előtt,akkor tulajdonképpen nincs is probléma,könnyen fog menni a diéta.
 

ATTILAÉVI

Új tag
Sziasztok ! Tudnátok nekem valami jó ötletet adni pótvacsora ill hypózásra . Töbnyire teát adunk neki kekszel (hypónál tápot kekszel) de hypózásnál 1 órán belül felvágja a fiamnak a cukrát 11-re és ezt szeretném valamivel helyettesíteni ami hírtelen emel de nem megy fel pl 9 fölé és tartja a cukrát is ...nem kezd zuhanni.
A pótvacsorára mit szoktatok adni ? Mi 21 óránál mérünk kb: 6 körüli adunk rá teát kekszel és ez 02-ig jó csak van valami hosszabb , tartalmasabb pótvacsi amivel kiegyensúlyozhatom reggelig ...
Most még sokat mérünk ...ezt próbálom majd csökkenteni dehez kicsit nyugisabb értékek szükségesebb ...
Lehet ez a hülye idő is befolyásolja ?! Vagy esetleg a következő kontrolon csökkentik az inzulinbázisát ?!...ettöl meg a magas VC-szintje miatt tartok !
Amúgy kezdünk belejönni...már nem látjuk annyira borúsan az életét ...életünket...de attol mindig ott lessz a mumus ...
Mizu veletek ?
 

kitta75

Új tag
Sziasztok ! Tudnátok nekem valami jó ötletet adni pótvacsora ill hypózásra . Töbnyire teát adunk neki kekszel (hypónál tápot kekszel) de hypózásnál 1 órán belül felvágja a fiamnak a cukrát 11-re és ezt szeretném valamivel helyettesíteni ami hírtelen emel de nem megy fel pl 9 fölé és tartja a cukrát is ...nem kezd zuhanni.
A pótvacsorára mit szoktatok adni ? Mi 21 óránál mérünk kb: 6 körüli adunk rá teát kekszel és ez 02-ig jó csak van valami hosszabb , tartalmasabb pótvacsi amivel kiegyensúlyozhatom reggelig ...
Most még sokat mérünk ...ezt próbálom majd csökkenteni dehez kicsit nyugisabb értékek szükségesebb ...
Lehet ez a hülye idő is befolyásolja ?! Vagy esetleg a következő kontrolon csökkentik az inzulinbázisát ?!...ettöl meg a magas VC-szintje miatt tartok !
Amúgy kezdünk belejönni...már nem látjuk annyira borúsan az életét ...életünket...de attol mindig ott lessz a mumus ...
Mizu veletek ?



Szia! Üdv közöttünk .Elolvastam az első soraidat! Abszolút együtt tudok érezni Veled! Nálunk sincs senki a családban aki cukros.Mi azt hittük valami vesekiválasztódási baj van a Szandinál,mert csak ivott meg pisilt,és nagyon fogyott. Majd kiderült ,hogy hát ez cukorbetegség. Nem tudtak vc-ot mérni neki ,a gép egyszerüen kiakadt. Amikor már infuziót kapott,meg persze inzulint is akkor 45 volt a cukra. Aztán lassan ment lefelé.
Mi hypóra ,ha már olyan alacsony /3 alatt / szölöcukrot adunk . Pótvacsira az 1 dl tej és egy szelet wollkorn kenyér is egész jól megtartja a cukrát. Persze ez függ attól is ,hogy milyen inzulinkezelésen vagytok. Hányszor szúrtok? Milyen inzulint kap a fiad?
 

rugach

Új tag
Sziasztok ! Tudnátok nekem valami jó ötletet adni pótvacsora ill hypózásra . Töbnyire teát adunk neki kekszel (hypónál tápot kekszel) de hypózásnál 1 órán belül felvágja a fiamnak a cukrát 11-re és ezt szeretném valamivel helyettesíteni ami hírtelen emel de nem megy fel pl 9 fölé és tartja a cukrát is ...nem kezd zuhanni.
A pótvacsorára mit szoktatok adni ? Mi 21 óránál mérünk kb: 6 körüli adunk rá teát kekszel és ez 02-ig jó csak van valami hosszabb , tartalmasabb pótvacsi amivel kiegyensúlyozhatom reggelig ...
Most még sokat mérünk ...ezt próbálom majd csökkenteni dehez kicsit nyugisabb értékek szükségesebb ...
Lehet ez a hülye idő is befolyásolja ?! Vagy esetleg a következő kontrolon csökkentik az inzulinbázisát ?!...ettöl meg a magas VC-szintje miatt tartok !
Amúgy kezdünk belejönni...már nem látjuk annyira borúsan az életét ...életünket...de attol mindig ott lessz a mumus ...
Mizu veletek ?

Gyerekkoromban az orvosom azt javasolta, hogy éjjel 1 órakor is mérjem meg a cukrom,hogy pontos kép alakuljon ki a napi cukorszint folyamatáról.
Hipónál én most is szőlőcukorral,vagy pl.kólával kezdem.A kóla azért jó,mert mivel folyadék,szinte azonnal felszívódik és tele van cukorral.Ezután,hogy stabilizálva legyen a vércukorszint még szoktam kekszet is enni.
 

kmolli

Moderátor
Fórumvezető
Sziasztok ! Tudnátok nekem valami jó ötletet adni pótvacsora ill hypózásra . Töbnyire teát adunk neki kekszel (hypónál tápot kekszel) de hypózásnál 1 órán belül felvágja a fiamnak a cukrát 11-re és ezt szeretném valamivel helyettesíteni ami hírtelen emel de nem megy fel pl 9 fölé és tartja a cukrát is ...nem kezd zuhanni.
A pótvacsorára mit szoktatok adni ? Mi 21 óránál mérünk kb: 6 körüli adunk rá teát kekszel és ez 02-ig jó csak van valami hosszabb , tartalmasabb pótvacsi amivel kiegyensúlyozhatom reggelig ...
Most még sokat mérünk ...ezt próbálom majd csökkenteni dehez kicsit nyugisabb értékek szükségesebb ...
Lehet ez a hülye idő is befolyásolja ?! Vagy esetleg a következő kontrolon csökkentik az inzulinbázisát ?!...ettöl meg a magas VC-szintje miatt tartok !
Amúgy kezdünk belejönni...már nem látjuk annyira borúsan az életét ...életünket...de attol mindig ott lessz a mumus ...
Mizu veletek ?
Attila, egyértelműen sok neki az éjjeli inzulin! Az esit tea és keksz teljesen elég kell, hogy legyen, mert ha 2 óra után is megy lefelé, akkor azt nem kajával kell kiegyensúlyozni reggelig, mert ez azt jelenti, hogy sok neki most az éjjeli bázis. Egy fél egységet ti is nyugodtan levehettek, meglátjátok, hogy reggelre, hogy alakul. Max kicsit magasabb lesz és akkor másnap megint a régi egységet adjátok, de szerintem a fél egység megoldja a problémát (a pumpában az a jó, hogy ott kisebb mértékegységekkel is lehet szabályozni, pennel a legkisebb a fél egység, de egy 1 évesnek ez lehet, hogy sok is lesz még, de az orvos sem fog mást mondani, ezt ki kell próbálni!).
 

linus

Tag
Sziasztok ! Tudnátok nekem valami jó ötletet adni pótvacsora ill hypózásra . Töbnyire teát adunk neki kekszel (hypónál tápot kekszel) de hypózásnál 1 órán belül felvágja a fiamnak a cukrát 11-re és ezt szeretném valamivel helyettesíteni ami hírtelen emel de nem megy fel pl 9 fölé és tartja a cukrát is ...nem kezd zuhanni.
A pótvacsorára mit szoktatok adni ? Mi 21 óránál mérünk kb: 6 körüli adunk rá teát kekszel és ez 02-ig jó csak van valami hosszabb , tartalmasabb pótvacsi amivel kiegyensúlyozhatom reggelig ...
Most még sokat mérünk ...ezt próbálom majd csökkenteni dehez kicsit nyugisabb értékek szükségesebb ...
Lehet ez a hülye idő is befolyásolja ?! Vagy esetleg a következő kontrolon csökkentik az inzulinbázisát ?!...ettöl meg a magas VC-szintje miatt tartok !
Amúgy kezdünk belejönni...már nem látjuk annyira borúsan az életét ...életünket...de attol mindig ott lessz a mumus ...
Mizu veletek ?


Szia!
Mivel picik vagytok és nem látod biztosnak hogy a szőlőcukit megeszi, javasolnám neked a gyümölcs leveket. Én pl a vitatigrisnek a sárga és piros változatát használtam ilyenkor míg nem tudott cukrot enni. És ha ivott kb fél decinyit akkor jöhetett keksz hozzá.
Ki kell kísérletezni mi válik be. Mi nem eszünk diabos cuccokat és bevált pl a győri keksz mindegyik fajtája, a vajas kekszek, az omlós kekszek(ezekt teázáshoz szokták leginkább enni). Ezeket azért szerettem mert nem kellett nagyon megrágni, könnyen ette.

Elvileg a bázisnak meg kell tartania reggelig a cukrát, valószínüleg változtatnak rajta.
Biztos ki vagytok merülve, de azt tanácsolnám írjátok mikor miből mennyit eszik és mérjetek éjfélkor és hajnali 3kor. Ha ezt csináljátok pár napig vagy 1 hétig már látszódni fog egy "séma". Pl nálunk is ilyenkor derült ki az hogy hiába alacsony a cukra lefekvés előtt az szépen elkezd majd emelkedni.

Ja, és sajnos a diabra minden hatással van, az idő sokaknál nagyon is. Ezzel nem tudsz mit csinálni, csak szépen lassan ahogy belejöttök megtanulod korrigálni és kiismerni a fiad ritmusát!

Ja, és szerintem a táp ami felvágja neki valószínüleg nem jó. Vagy változtatni kell a fajtán(ha máskor is ez a hatása pláne) vagy elhagyni.
 

linus

Tag
Ja, és az lemaradt, ha nem iszik biztosan pohárból ajánlom a gyógyszeradagolókat mi is azzal nyomtuk be a szájába a gyümilevet.
 

moncsi

Új tag
Sziasztok ! Tudnátok nekem valami jó ötletet adni pótvacsora ill hypózásra . Töbnyire teát adunk neki kekszel (hypónál tápot kekszel)

Nekünk nagyon bevált a kinder tejszelet, meg a győri kekeszek (ezeknél a csomagoláson föl van tüntetve az 1 db kekszike ch tartalma, így jól tudsz vele számolni.). Ha cukros levet iszik, az nálunk nagyon megemeli a cukrát a hypo után. Az előbb leírtak pedig szépen kihozzák a hypoból és megáll a cucu 5-6 körül (kb 15 ch-t eszik).:D
 

ATTILAÉVI

Új tag
Sziasztok ! Köszi a tanácsokat ...Még a bázishoz nem merünk nyúlni ...megvárjuk a hétfői kontrolt ..mit javasol a doktor. Addíg próbálgatjuk a kekszeket ...melyiknek milyen a glikémiás hatása ...jól jönne egy varázskeksz amit ha bekap 4,8 körüli cukrot pródukálna egész éjjelre !!! Na most adtam egy ötletet a kutatóorvosoknak !....csak el ne felejtsék a szabadalmi jogra szánt pénzt nekem juttassák . van egy érdekesség a tesztcsíkokkal kapcsolatban....nekünk közgyógyra 3 doboz jár ...erre a háziorvos azt mondta szívesen ir nekünk receptre amennyit akarunk (álltalásos támogatás jár rá ) így csak 485 huf lenne doboza ! Hát nagyott néztümk ...győrbe azt mondták hogy ezt lehetetlennek tartják de nem biztosak benne...hívjuk fel a TB-t ...amit megtettünk így első kézből azt az infót kaptuk " hát nem is tudjuk ...ha felírják akkór felírják és lehet működik " készen voltunk ...arra a kérdésre ki tud biztos választ adni erre ... " senki nem tudja ezt biztosan " választ kaptuk ! MOST AKKÓR MI VAN??? Valaki járt már így ...nem mindeggy hogy 2985ft vagy 498 ft .....
 

gabibaba

Aktív tag
Ha felírják, örülj neki és váltsd ki! :) :) A Go-ban hagyd benne a chip-et és simán használd az Optimum csíkkal, mások is úgy szokják.
 

ATTILAÉVI

Új tag
Mindenkit üdvözlök ezen az oldalon!Én a Levente anyukája vagyok és végre két hét után sikerült gépközelbe jutnom.Eddig a párom irogatott nektek és én is szeretném megköszönni a sok jó tanácsot!Ma voltunk kontr.viszgálaton , a doki megdícsért minket de a bázisunkon mégsem állított.Azt mondta próbálgassuk még a kajákkal elérni a megfelelő vc-t és majd legközelebb állít rajta.???????Dúrva hypozásunk nincsen.Pótvacsinak bejött az almalé+detki keksz.Ezzel szépen tartja reggelig (többnyire).Viszont ami még problémát okoz az az ebéd!6 fogunk van amivel még kemény ,darabos dolgokat nem igen tudunk rágni.25gch az ebédje (szerencsére mindent megeszik(eddig még)ami a gond hogy ne legyen nagy adag.Tudnátok ebben segíteni?Szombaton tartottuk az első szülinapunkat ,nagyon aranyos volt és persze élvezte mert ő volt a középpontban.Csokitorta helyett epertorta volt ami nem is volt olyan rossz ízű mint ahogy mi azt gondoltuk!Engem egy kicsit megviselt mert másfél hónappal ezelőtt nem így terveztem az első nagy szülinapot (pláne hogy kórházban töltöttük ezt az időt.)De azért így is szép volt!Független attól hogy keveset alszunk és fáradtak vagyunk ,reggel ébredésnél ha rá nézek kicsattanok az energiától mert tudom ,hogy miért és kiért kell ezt csinálnom.remélem ezzel mások is így vannak!
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ma voltunk kontr.viszgálaton , a doki megdícsért minket de a bázisunkon mégsem állított.Azt mondta próbálgassuk még a kajákkal elérni a megfelelő vc-t és majd legközelebb állít rajta.???????
Nagyon valószínű, hogy a doki helyesen döntött, hogy nem állított a bázison, persze ezt így a távolból nem lehet biztosra megítélni.

A frissen felfedezett diabosoknak, amint a szervezete megkapja kívülről a segítséget, vagyis az inzulin injekciót, nagy mértékben változik, változhat az inzulin igény. Attól függ, hogy a maradék saját inzulin termelés mennyire áll helyre, a béta sejtek mennyire térnek magukhoz. Erre a változó igényre nagyon nehéz "kitalálni" a megfelelő dózist. A folyamatosan változó cukorszint ingadozásra a bázis és/vagy bólus módosítással nagy káoszt lehet létrehozni.

Gondolom a doktor kéri tőletek, hogy írjátok le, hogy mikor, milyen cukorszintre mennyi CH-t evett a gyerkőcötök, ehhez mennyi bólust adtatok. Ő ebből tud következtetni arra, és számolni vele, hogy 10 g CH mennyivel emeli a cukorszintjét, a bázis és a beadott bólus hatására mennyire marad stabil a cukorszint. Így kiszámolja a CH/inzulin arányt, a korrekciós lépcsőt (1 E inzulin hány mmol/l vc csökkenést okoz). Figyelembe veszi a kicsi testsúlyát, és a napi összinzulin mennyiséget, valamint a napi átlagos cukorszintet. Ehhez neki stabil adagolásra van szüksége, hogy lássa, hol kell módosítani az adagon.
 

g_andi

Tag
Andi! Nekem kicsit zavaros, amit írsz.
hogy érted azt, hogy csak teljes árban kaphattok csíkot? Aki inzulinnal kezelt cukorbeteg annak (és csak annak) jár a támogatott csík! A felírható mennyiség és a felírás jogcíme (normatív, emelt, kiemelt) attól függ, hogy naponta hányszor szúr. / év alatti inzulinnal kezelt gyermekeknek mindenképpen jár 3 doboz havonta (9 doboz / 3hónap) KIEMELT jogcímen!
A linkelt oldalon láthatod az "NORMATÍV,EMELT,KIEMELT" feliratokat. kattints a KIEMELT-re és ott láthatod az "indikáció" részben.

A háziorvosod kolleganőjét valszeg inkább azért büntethették meg, mert többet írt fel az időszak alatt felírható mennyiségnél, vagy rossz jogcímen/szabálytalanul írta fel a csíkokat (az alacsony összeg miatt én a másodikra tippelnék)

A támogatási rendszer tényleg nem a legszuperebb, de ami jár azt ki kell harcolni. Amúgy nálam is volt olyan hogy én vittem új infót a szakrendelésre ... és a doki megköszönte ... szóval hajrá!

Sziasztok!Képzeljétek már nekünk is 3 doboz stix-et lehet felíratni közgyógyra egy hónapra.Először a dortornénink a papírra 2 dobozzal írt, majd mikor indultunk volna hazafelé, szóltak, hogy rossz papírt adtak, mert 3 dobozzal jár.Kérdeztem, hogy: -Azért, mert Andika 6 év alatti gyermek?-de azt mondták,hogy nem, hanem, mert változott a jogszabály.Mindenesetre így még jobban örülök neki,mert így 6 éves kora után is 3-at kap./Persze, ha addig nem változtatnak ismét... /
 

dg

Őstag
Sziasztok!Képzeljétek már nekünk is 3 doboz stix-et lehet felíratni közgyógyra egy hónapra.Először a dortornénink a papírra 2 dobozzal írt, majd mikor indultunk volna hazafelé, szóltak, hogy rossz papírt adtak, mert 3 dobozzal jár.Kérdeztem, hogy: -Azért, mert Andika 6 év alatti gyermek?-de azt mondták,hogy nem, hanem, mert változott a jogszabály.Mindenesetre így még jobban örülök neki,mert így 6 éves kora után is 3-at kap./Persze, ha addig nem változtatnak ismét... /


Andi!

Van erről bővebb info? (örülök, mert akkor minket is érint)
 

poe

Őstag
Szombaton tartottuk az első szülinapunkat ,nagyon aranyos volt és persze élvezte mert ő volt a középpontban.Csokitorta helyett epertorta volt ami nem is volt olyan rossz ízű mint ahogy mi azt gondoltuk!Engem egy kicsit megviselt mert másfél hónappal ezelőtt nem így terveztem az első nagy szülinapot (pláne hogy kórházban töltöttük ezt az időt.)De azért így is szép volt!Független attól hogy keveset alszunk és fáradtak vagyunk ,reggel ébredésnél ha rá nézek kicsattanok az energiától mert tudom ,hogy miért és kiért kell ezt csinálnom.remélem ezzel mások is így vannak!
Szia!

Szerintem nagyon fontos az, hogy ne keseredj el, pozitívan állj a diabhoz. Levente ezzel is teljes életet élhet. Persze szükséges lesz majd, hogy tisztában legyen a diabéteszével, hiszen kezelnie kell magát, de nem kell hogy betegségtudattal éljen. Mi nem betegek vagyunk, hanem egy komplex anyagcserezavarunk van, amit azonban meg lehet tanulni remekül kezelni.
Szóval ne aggódj, a diabos dolgok hamar napi rutinná válnak, nem jelentenek különösebben plusz terhet. Csak optimistán. :cool:
 

g_andi

Tag
Kedves Grácia!
Csak annyit mondtak amit leírtam. Bővebben nem kérdeztem rá, mert éppen indulófélbe voltunk, csak nagyon örültem neki.Szóval más infóval nem szolgálhatok.Remélem jól vagytok.Andika hétfőtől már megy oviba, lehet, hogy ott találkozunk.Minden jót Nektek!
Üdv:Andi
 

nagytniki

Új tag
Sziasztok!
Ma voltunk kontrollon a 2 évesemmel, és rákérdeztem erre a 3 dobozos dologra..nem is hallott róla még a doktornőnk, utánatelefonált, majd holnap hívom fel, hogy mire jutott...

Viszont elviekben kaphat Janókám pumpát!! A befekvést is megbeszéltük, hogy hogy zajlik majd, de még nem döntöttünk teljesen..Szóval szülők, akiknek pumpás a babája, kisgyermeke!!Szívesen fogadok pozitív és negatív összetevőket a pumpával kapcsolatban!:) (majd írok a pumpás topicba is, meg olvasgatok..)
 
Oldal tetejére