Hamis, egészségtelen, és jó minőségű élelmiszerek megismerésére

somcsika

Aktív tag
És egy apró megjegyzés a végére. Gyerek voltam, amikor falun a mamám megfejte a tehenet, és azon frissiben adott nekem, hogy igyak. Én, aki a városban a zacskós tejhez szoktam, meghúztam a langy(tőgy)meleg, habzó tejet, és azon nyomban ki is jött belőlem. Olyan gyorsan történt a dolog, hogy csak amikor sugárban kiraktam magamból a nedűt, akkor érzékeltem az orromban a büdös tehénszagot.

Kicsi koromban a mamáméknak (anyukám szülei-nek) volt Sarkadon sok tehene, ott áltunk az ajtóban - a kisbocival - amikor fejte a tehenet és vártuk a tejet. Emlékeim szerint nagyon szerettem, de mostmár meginni nem tudnám, sem úgy nyersen, sem pedig felforralva.
Egy ideig itthonra is hordtunk házi tejet, de csak főztem és sütöttem vele.
Érdekességként, csak a "friss" jelzésű tejet tudom meginni, a tartósat nem. Valahogy annak érzem a tartósító ízét.
 

misamaci

Aktív tag
Érdekességként, csak a "friss" jelzésű tejet tudom meginni, a tartósat nem. Valahogy annak érzem a tartósító ízét.

Nem a tartósítót érzed, hanem az UHT tejekben a nagy hőfokon (100 fok felett) végzett pasztörizálás miatt módosul a tej összetétele (a tejcukor karamellizálódik, a fehérjék és zsírok szerkezete is megváltozik), emiatt lesz más a tartós tej íze.

Egyébként én se szeretem az ilyet :)
 

somcsika

Aktív tag
Nem a tartósítót érzed, hanem az UHT tejekben a nagy hőfokon (100 fok felett) végzett pasztörizálás miatt módosul a tej összetétele (a tejcukor karamellizálódik, a fehérjék és zsírok szerkezete is megváltozik), emiatt lesz más a tartós tej íze.

Egyébként én se szeretem az ilyet :)
Ezt jó tudni, bár a lényegen nem változtat. Már nem is próbálkozom vele.
Még annyira sem, hogy jó e még vagy sem. Azt inkább apára bízom.
Kevés dolog van amit utálok (ez meg is látszik rajtam), de pl. ami keserű (pl. a kávé) azt nem tudom meginni, egyszerűen nem megy le.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Ezt jó tudni, bár a lényegen nem változtat. Már nem is próbálkozom vele.
Még annyira sem, hogy jó e még vagy sem. Azt inkább apára bízom.
Kevés dolog van amit utálok (ez meg is látszik rajtam), de pl. ami keserű (pl. a kávé) azt nem tudom meginni, egyszerűen nem megy le.
Én a tartós tejet csak dobozízűnek hívom/hívtam. De hát megszoktam, a zacskó műanyag,-vízíze után már nagy gondot nem okozott.

A mamáéknál egyébként megittam én a teljes tehén tejet, de csak miután a pincében lehűlt.

A piacon most is lehet nálunk teljes tejet kapni. Egyszer vettem is, de a gyerekemet felkészítettem, hogy ennek "íze" van, óvatosan fogjon bele, és ha ízlik, csak akkor húzza meg. Persze azt a tejet a piacon is hidegen árulták. Szóval gyermeknek ízlett, meg is húzta, aztán meg is itta mind a másfél lityit. Csodálkozott is, hogy egyáltalán íze van a tejnek.
Persze rendesen meghajtotta :rohog:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Kevés dolog van amit utálok (ez meg is látszik rajtam), de pl. ami keserű (pl. a kávé) azt nem tudom meginni, egyszerűen nem megy le.
Én a kávét már a diab felfedezésem előtt is natúr, vagyis keserűn ittam. Még pottyantóval (édesítő) sem tudom meginni, teljesen más íze lesz. Nekem az nem kávé íz, amelyik édes.
A teát vagy natúr, vagy sztíviával iszom. A gyümölcsteát szeretem édesíteni, nekem az úgy finom.
 

misamaci

Aktív tag
Dühítő üdítő: http://zoldter.hu/eletmod/20100513_rakkelto_uditoitalok.aspx

A cikk alján nyissátok meg a mérgező cumisüvegek-et is, amiről már beszéltünk.

Azért a cikkben leírtak nem csak az üdítőkre igazak, hiszen ilyen tartósítókat (pl: NaBeo) bőszen használunk többek közt otthon is befőttekhez, savanyúhoz stb .... és aszkorbinsav természetes módon is van mindenben ...

Továbbgondolva a dolgot: a legtöbb tartósítószer valamilyen szinten sejtméreg (hiszen az a "feladata" hogy elölje a különféle penészgombákat, mikrobákat stb) ... szóval itt megint benéz az elfogyasztott mennyiség kérdése, illetve a használjuk/ne használjuk probléma.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Azért a cikkben leírtak nem csak az üdítőkre igazak, hiszen ilyen tartósítókat (pl: NaBeo) bőszen használunk többek közt otthon is befőttekhez, savanyúhoz stb .... és aszkorbinsav természetes módon is van mindenben ...

Továbbgondolva a dolgot: a legtöbb tartósítószer valamilyen szinten sejtméreg (hiszen az a "feladata" hogy elölje a különféle penészgombákat, mikrobákat stb) ... szóval itt megint benéz az elfogyasztott mennyiség kérdése, illetve a használjuk/ne használjuk probléma.
Szerencsére én még akkor sem használok ilyeneket, ha elteszek valamit. Igaz, már sok minden végezte a kukában, de évek óta hozzá sem nyúlok.
Bóti cucc meg nem sok van nálam otthon.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Továbbgondolva a dolgot: a legtöbb tartósítószer valamilyen szinten sejtméreg (hiszen az a "feladata" hogy elölje a különféle penészgombákat, mikrobákat stb) ... szóval itt megint benéz az elfogyasztott mennyiség kérdése, illetve a használjuk/ne használjuk probléma.
Én pl. nem nagyon tudom a bort meginni, mert piszik vacakul érzem magam, egyenesen rosszul leszek. Szédülés, émelygés, stb. Nem mindegyik bor ilyen, a Tokaji az jöhet.
Valaki egyszer azt mondta, hogy azért, mert sok a kén a borban. Jól mondta? A (bor)kén is tartósítószer.
 

tímeácska

Őstag
Apuka mostanában a munkájából kifolyólag innen-onnan magánbortermelőktől ajándékba kap borokat. Ilyet is olyat is... Minap nézegettem (mert már lassan nem tudom, hova pakoljam őket, annyi van...), mifélék is. Az egyik címkéjén ez áll: '"a bor sulfitokat tartalmaz". Ez egyébként egy 2006-os Cabernet Sauvignon. Ugye, ez a sulfit a kén-dioxid, ami adott esetben allergizálhat.
DE!!!: A kén-dioxid (SO<sub>2</sub>) egy kémiai vegyület. Szobahőmérsékleten színtelen. Szúrós szagú, mérgező gáz, belélegezve a nyálkahártyát izgatja, a vörösvérsejteket roncsolja. A mikroorganizmusokat is elpusztítja, ezért a konzerviparban tartósításra használják. A színes anyagokat kifehéríti, a foltokat a textíliából eltünteti. A papír- és textiliparban főként fertőtlenítésre használják. Jó redukálószer. −10 °C-on cseppfolyósodik.
És ez van a borban is... Pedig, eddig aszittem, hogy borban az igazság... DE nem! A mérgező (?) tartósítószer, az van benne...:(

(Mondjuk, engem nem nagyon érint megrázóan ez a tény, mert nem szeretem a bort -sem-...:D)
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
DE nem! A mérgező (?) tartósítószer, az van benne...:(

(Mondjuk, engem nem nagyon érint megrázóan ez a tény, mert nem szeretem a bort -sem-...:D)
Eddig sem a bor volt a kedvenc nedűm, ezután sem lesz az. Mondjuk főzni szeretek vele, érdekes módon, ahhoz is a Tokajit használom.

Apropó, a Tokajitól miért nem émelygek? Ők meg tudják csinálni méreg nélkül? :cool:
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Apuka mostanában a munkájából kifolyólag innen-onnan magánbortermelőktől ajándékba kap borokat. Ilyet is olyat is... Minap nézegettem (mert már lassan nem tudom, hova pakoljam őket, annyi van...), mifélék is.
Ne pakolgasd ide-oda, egyszer rakj be néhány palackkal az autóba, mondjuk június 25-én :rohog::rohog::rohog:. Aztán teszteljük a kéntartalmat. Nem mindenki olyan nyamvadt, mint én. ;););)
 

dg

Őstag
Bocs, de akkor hogy lehet tőlük ételt kapni? És az árakról, jól látom, külön fel kell venni a termelőkkel a kapcsolatot, hogy megtudjunk valamit?
 
Oldal tetejére