Érdekes cikkek, hírek, kísérletek

pumpás

Őstag
Dr. James Lane munkatársaival cukorbetegek átlagos napi tevékenységének betegségükre gyakorolt hatásait vizsgálta rendszeres vércukorszint ellenőrzés segítségével. A kutatók 10 olyan beteget vizsgáltak, akik kettes típusú cukorbetegségben szenvednek és naponta legalább két csésze kávét elfogyasztottak, és betegségüket inzulin nélkül próbálják meg kordában tartani diéta és rendszeres testmozgás segítségével. Minden beteg hasbőre alá beültettek egy parányi műszert, mely 72 órán keresztül folyamatosan rögzítette a betegek vércukorszintjét.
Minden beteg ugyanazt az üdítőt fogyasztotta el reggel, valamint véletlenszerűen váltakozva hol olyan kapszulát kaptak, melyben négy csésze kávénak megfelelő mennyiségű koffein volt, hol pedig koffeint nem tartalmazót. Emellett ebédre és vacsorára azt és annyit fogyaszthattak, amennyit akartak.
A kutatók az adatok elemzése során megállapították, hogy a koffein hatására a napi átlagos vércukorszintjük 8 százalékkal emelkedett, valamint növekedett az étkezéseket követő vércukorszint-emelkedés mértéke is (reggeli után 9, ebéd után 15 és vacsora után 26 százalékkal).
"A kávé annyira részévé vált a kultúránknak, hogy elfelejtjük, milyen erős szert (koffein) tartalmaz. Eredményeink alapján azonban azt javasoljuk, hogy a vércukorszint csökkentése érdekében ne fogyasszunk kávét, vagy ha mégis, akkor legalább koffeinmenteset. Eleinte nehéz lehet, azonban nem kerül egy fillérünkbe sem - sőt, még spórolhatunk is - és nincsenek mellékhatásai." - fejtette ki Dr. Lane.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Hát ez tényleg elég érdekes. Igaz, nem ad pontos értéket, meg az a 20 perc késés elég nagy, de ha továbbfejlesztik, lehet belőle valami.
Valami hasonlóval kísérleteztek, a könnycseppből is meghatározható, hogy magas, vagy alacsony a cukorszint, de ott is az a gond, hogy nem pontos, és nagy a késés. Mondjuk én a szememet nem piszkálnám, inkább bökök.
 

sünike

Új tag
Hát ez tényleg elég érdekes. Igaz, nem ad pontos értéket, meg az a 20 perc késés elég nagy, de ha továbbfejlesztik, lehet belőle valami.
Valami hasonlóval kísérleteztek, a könnycseppből is meghatározható, hogy magas, vagy alacsony a cukorszint, de ott is az a gond, hogy nem pontos, és nagy a késés. Mondjuk én a szememet nem piszkálnám, inkább bökök.

A szememet és sem piszkálnám,pedig már túl vagyok egy szürkehályog és műlencse beültetésen.:mad:
 

lizzi

Őstag
és lehet,hogy én leszek a harmadik??
szívesen venném ha valahol valamelyik topicban mesélnétek kicsit erről ,mármint a műtétről ,a beültetésről:)
 

blaci

Őstag
Szívesen mesélek(mesélünk)!
Ugye Laci?
Melyik topicban tegyük?

Igen, igen!;) Persze, hogy szívesen mesélünk...!:) Mondjuk nekünk már kicsit könnyebb mert már túl vagyunk rajta...:D

Szerintem itt jó lenne!

Holnap írok majd, reggel korán kell kelnem, menek most aludni....


Kedves Lizzi!
Elöljáróban csak annyit, hogy igazán nincs mitől tartani és halogatni se érdemes a dolgot. A jobb kórházakban ezt már a portás is megcsinálja...kis túlzással persze...;):D
 

sünike

Új tag
Igen, igen!;) Persze, hogy szívesen mesélünk...!:) Mondjuk nekünk már kicsit könnyebb mert már túl vagyunk rajta...:D

Szerintem itt jó lenne!

Holnap írok majd, reggel korán kell kelnem, menek most aludni....


Kedves Lizzi!
Elöljáróban csak annyit, hogy igazán nincs mitől tartani és halogatni se érdemes a dolgot. A jobb kórházakban ezt már a portás is megcsinálja...kis túlzással persze...;):D

Kedves Lizzi!
Én is holnap írok(ha tudok még délelött)!!!
Tényleg nincs mitől tartani...a jobb kórházakban a portás is...de azért nem csukott szemmel:Dcsinálja meg...
Laci!
Jó éjszakát:dr_103:
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Belélegezhető, inhalációs inzulin

Cukorbetegség: a belélegezhető inzulin a jövő?

A cukorbetegek kezelése az elmúlt évtizedek során sokat fejlődött. Az inzulin beadása és szinten tartása egyre kevesebb kellemetlenséggel jár a páciensek számára. Egy új módszerrel azonban az is lehetségessé válhat, hogy a jövőben ne injekcióként kelljen majd adagolni a gyógyszert.

Bővebben: Cukorbetegség: a belélegezhető inzulin a jövő?
 

somcsika

Aktív tag
Kétmillió kisbaba életét mentette meg egy ausztrál férfi vére

A 74 éves James Harrison 56 év alatt több mint kétmillió kisbaba életét mentette meg extrém ritka vércsoportú vére segítségével. A férfi vérében olyan antitestek találhatók, amelyek megakadályozzák a súlyos vérszegénységgel járó Rhesus-betegségben szenvedő gyerekek halálát.
Harrison számos anya számára tette lehetővé, hogy egészséges kisbabának adhasson életet, köztük saját lányának, Traceynek, aki édesapja vérének köszönhetően ma egy egészséges kisfiú édesanyja. A férfi 18 éves kora óta néhány hetente ad vért, ezt eddig összesen 984 alkalommal tette meg. Az első alkalom után úgy ítélték meg, hogy vére olyan különleges, hogy életét egymillió ausztrál dollárra biztosították. James Harrisont "aranykarú embernek" és "kétmilliós embernek" is elnevezték, vére segített az Anti-D injekció kifejlesztésében.

"Soha nem gondoltam arra, hogy abbahagyom a véradást" - mondta el a férfi a Daily Mail újságírójának. Harrison 14 évesen határozta el, hogy véradó lesz, miután mellkasi műtétjéhez összesen 13 liter vérre volt szüksége. "Három hónapig voltam kórházban. A vér mentette meg az életemet, így megfogadtam, 18 éves koromban én is véradó leszek."

Az első véradás után kiderült, hogy Harrisonnak ritka és életmentő antitestek vannak a vérében. Ebben az időben Ausztráliában több ezer újszülött halt meg évente a Rhesus-betegségben, mások pedig emiatt tartós agykárosodást szenvedtek. A betegség akkor jön létre, amikor az Rh-negatív édesanya magzata Rh-pozitív, ekkor ugyanis inkompatibilitás áll fenn.

Miután felfedezték ritka vércsoportját, Harrison részt vett az Anti-D vakcina kifejlesztésében. "Egymillió dolláros életbiztosítást kötöttek rám, így tudtam, hogy gondoskodnak majd a feleségemről, Barbaráról" - mesélte a férfi. "Nem féltem. Örültem, hogy segíthettem. Annyi papírt kellett aláírnom, hogy azt hittem, egész életemben ezt fogom csinálni."

Joy Barnes az egyik édesanya, akinek a férfi segített. Az asszony a Vöröskereszt sydney-i vérbankjában dolgozik és 23 éve ismeri Harrisont, azonban csak most vallotta be neki, hogy ő is egyike a számtalan anyának, akiken a férfi vére segített. Joynak két vetélése volt a negyedik, illetve ötödik hónapban, mielőtt kezelést kapott volna. "Nélküle soha nem lettem volna képes egészséges gyermeket szülni" - mondta el az asszony egy ausztrál tévéshow-ban. "Nem tudom, hogyan köszönhetném meg neki elégszer."

Harrison lánya, Tracey szintén megkapta az Anti-D injekciót, miután életet adott első kisfiának. A nő elmondta, büszke édesapjára a folyamatos véradás miatt, amelyet felesége halála után is folytatott.

"Egy héttel a feleségem halála után már ott voltam a kórházban és vért adtam" - emlékszik vissza a férfi. "Szomorú voltam, de az élet megy tovább és folytatnunk kell, amit elkezdtünk. Barbara odafentről figyel bennünket, így teszem tovább a dolgom." Harrison várhatóan ez év szeptemberében ad ezredszer vért.

[origo]
 

pumpás

Őstag
A kanadai kutatócsoport- Dr. Cyril Kendall vezetésével- a kísérletben részt vevő egészséges önkénteseknek véletlenszerűen négy különféle ételt adtak, amelyek mindegyike pontosan 50 gramm szénhidrátot tartalmazott. Az első étel szolgált egyfajta kontrollként, ez pusztán fehér kenyeret jelentett. A második étel fehér kenyér és 60 gramm mandula volt, a harmadik főtt rizs a negyedik pedig krumplipüré. A résztvevők öt különböző időpontban kapták az ételeket és étkezés után vért vettek tőlük, amelyből meghatározták vércukor, inzulin és antioxidáns-szintjüket.
A vércukor-szint emelkedés a mandulát és a rizst tartalmazó étel esetén volt a legalacsonyabb (tehát a mandula kivédte a fehér kenyér vércukoremelő hatását). Ezen felül a kutatók megállapították azt is, hogy a mandulás ételek után volt a legalacsonyabb az ún. szabad gyökök mennyisége a vérben.
Az ún. finomított szénhidrátok- mint ami például a fehér kenyérben is található- étkezés után nagymértékben megemelik a vércukorszintet, ami következményesen megemeli a szabadgyökök szintjét is. A szabadgyökök károsító hatást fejtenek ki a sejtekre, és nagymértékben hozzájárulnak a diabétesz vagy a szívbetegség kialakulásához.
'Eredményeink azt mutatják, hogy mandulával tompítható a nagy szénhidráttartalmú ételek vércukor-emelő hatása'- mondta Dr. Kendall. 'A manduláról már korában is ismert volt, hogy sok jó hatása van, például csökkenti az LDL (ún. rossz) koleszterin szintjét, és most a mi kutatásunk azt is igazolta, hogy a vércukorszint egyensúlyban tartásában is szerepet játszhat, megelőzve olyan betegségeket mint pl. a diabétesz vagy a szívbaj'- tette hozzá a szakember.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
'Eredményeink azt mutatják, hogy mandulával tompítható a nagy szénhidráttartalmú ételek vércukor-emelő hatása'- mondta Dr. Kendall. 'A manduláról már korában is ismert volt, hogy sok jó hatása van, például csökkenti az LDL (ún. rossz) koleszterin szintjét, és most a mi kutatásunk azt is igazolta, hogy a vércukorszint egyensúlyban tartásában is szerepet játszhat, megelőzve olyan betegségeket mint pl. a diabétesz vagy a szívbaj'- tette hozzá a szakember.
Hajrá mandula! Köszi a cikket, ezt jó tudni, és nagyon egyszerű alkalmazni. :dr_24::dr_24::dr_24:
 
Oldal tetejére