Fizikai sport/aktivitás

manocs

Új tag
szerintem a szobabiciklivel pont a lényeg vész el, miszerint eljutsz A-ból B-be... :) és végül majd' minden ilyen cucc ruhafogasként végzi tapasztalataim szerint
nálunk a seprűnyeles, Apuka futtatós módszer ment, és bevált.A sporttevékenység kiterjed a család több tagjára is. :D
 

napocska

Őstag
nálunk a seprűnyeles, Apuka futtatós módszer ment, és bevált.A sporttevékenység kiterjed a család több tagjára is. :D
Szintén zenész :rohog:. A nyáron egyébként láttam futóbiciklit, amin nincs pedál, és a Laci által leírt módszerrel műxik, és tényleg szuper. A gyerek úgy érez rá az egyensúlyozásra, hogy észre sem veszi. Ahogy egyre rutinosabb, úgy kerekezik egyre vagányabbul, és egyre hosszabban gurul, miközben szépen egyensúlyozik.
 

dg

Őstag
Szintén zenész :rohog:. A nyáron egyébként láttam futóbiciklit, amin nincs pedál, és a Laci által leírt módszerrel műxik, és tényleg szuper. A gyerek úgy érez rá az egyensúlyozásra, hogy észre sem veszi. Ahogy egyre rutinosabb, úgy kerekezik egyre vagányabbul, és egyre hosszabban gurul, miközben szépen egyensúlyozik.


A futóbicikli szerintem is nagyon okos ötlet! A kis unokaöcsém kapott egyet 2 évesen. Két hét múlva már tökéletesen egyensúlyozott két keréken és olyan gyorsan közlekedik vele, mint a villám! Apukája nem győzött szaladni utána!
 

zsuzsa

Új tag
Nálunk sokáig a bicikli pótkerékkel működöt, és amikor azt vettük észre hogy a pótkerekek már nem zörögnek alig értek le csak a kanyarban, akkor már jól tudott egyensúlyozni, ügyesen megtartotta. Emlékszem mikor előszőr megkapta az első biciklijét, triciklink nem volt motorozott, és megkapta pótkerekes volt, de nem tudta hogyan kell használlni, apukája felvitte a lakásba a pótkerekek alá tett két lexikont és úgy működött a bicikli mint a szobakerékpár és előszőr ott tanultuk a technikát, aztán mentünk az udvarra. Szerintem a kétkerekezés az egy tanulási és egy érési folyamat egyaránt. Hiába szerette volna tavasszal hogy levegyük a pótkereket, próbálkoztunk és sehogy nem ment inkább leszállt róla. Visszatettük, ősszel újra levettük, és minden tanulás gyakorlás nélkül ment a dolog magától mint a szélvész, megérett rá, készség szinten jött a dolog.
 

vighkata

Utolérhetetlen :) – moderátor
Edzőteremben imádtam "evezni". Egyszer azonban alkalmam volt kajakba ülni, rendesen úgy, hogy víz is volt alattam. Rólam is szakadt rendesen, mert berezeltem néhány evezőmozdulat után. Félelmetes volt, ahogy imbolygott a "ladik" minden mozdulatomra. Nem is gondoltam volna, hogy a kajakhoz is milyen egyensúly kell. A konditermiről sohasem zuhantam le. :D:rohog:
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
:D:D:D
Akkor már ketten vagyunk. Én sem tudok úszni és megtanulni a legtávolabbi terveim között sem szerepel…
Üdv.,
Laci ...aki :dr_24::dr_24::dr_24:!

Hát az meg hogy lehet, hogy egy szuperpecás nem úszik?! :) Jaaaaa, hogy a parton várod a halakat... értem ám :dr_24:
 

christina

Őstag
Azt hiszem az uszásnak több hasznát veszem, mint a kerékpározásnak.:)

Bár ha jobban belegondolok, annyira nem tudok úszni hogy vészhelyzetben is partot érjek.:p
 

nofre

Adminisztrátor
Fórumvezető
Én nagyon szeretek úszni, sok-sok évig minden reggel hatkor keltem, hogy suli előtt leússzam a magamét, már jó rég volt, de úszni még mindig nagyon szeretek, a legjobb izomlazító! :)
 

manocs

Új tag
iiiigen, a férjem is ilyeneket állít, de szerintem az ellenem irányuló vízbefojtási kísérleteit mentegeti ezzel
 

somcsika

Aktív tag
Kedves Fórumozók :)

Több fórumban is irtam már ma segítséget kérve, ne haragudjatok de most is csak ezt teszem. Mivel mi kezdő diab-osok vagyunk olyan tapasztalataink mint nektek még nincsennek, így próbálok minden "szürke folt"-ra fényt deríteni.
Nálunk Decemberben derült ki a 14 éves nagylányomról, hogy cukorbeteg. Írtam már máshol is, hogy ő igazolt sportoló, korábban versenyszerűen teniszezett, most pedgi kézilabdázott. Tehát ő mindig is figyelt az alakjára és az étkezéseire (tinézserhez mérten). Most, hogy kiderült a betegsége úgy érzi, hogy a sport karierjének már lőttek. Ami szerintem nem feltétlen van így, hiszen olvastam Kmolli hozzászólásait, és tudom, hogy így is lehet sportolni, csak a megfelelő körülményeket kell megteremteni.
Na szóval ezeket a körülményeket nem tudom még biztosra.
Jelenleg Actrapidot kapunk 8-6-6 és Insulatard-ot 6-2 egységben. Ezekkel nagyon szép eredményeink vannak a 4-7 között, ritkán előfordul több, de ez tényleg ritka (ennek az okát egyelőre még nem tudom, igyekszem kitapasztalni) Jelenleg 220 g Ch-n vagyunk 50-20-60-20-50-20. Az edzések Hétfő-Szerda-Péntek 3-4.30-ig tartanak. Valamikor egy kicsit hamarabb kezdődik és később ér véget, de a konstans az általában ez.
Reggeli kb. 6.30-kor, tízórai a nagyszünetben kb. 10 óra. Ebéd 1 és 1/2 2 között, (ilyenkorra már általában hypo-zik). 3-kor uzsi, 6-kor vacsi, 9-kor utóvacsi. Egyelőre még igyekszünk ezeket az időpontokat tartani.
Az orvosunk azt mondta, hogy edzés előtt egyen meg +15-20 Ch-t, de nekem ez nem egyértelmű, mert hiszen 3-kor egyébként is uzsonázna, tehát még a szokásos uzsona felett egye meg ezt a pluszt?
Véleményetek szerint, hogyan kerülhetem el a 12 óra körüli hypo-t? Mit adjak akkora neki? És mit tegyek, hogy az edzés időtartamára meg legyen e megfelelő erőnléte, energiája és utána se hypozzon?
Valaki irta a banánturmixot, mi van akkor ha csak banánt eszik + Ch-ként? Mert azt nagyon szeretni, de igazából mióta beteg nem nagyon evett, mert a mennyisége kicsi a benne lévő ch értékhez képest, így inkább lemondott róla, csak hogy jól lakhasson.
Az edzések február 1-én kezdődnek, ezért szeretném a tanácsotokat kérni, hogy addigra teljesen felkszült legyek. :dr_24::dr_24::dr_24:
És még egy kérdés, gyakorló anyukáknak.
Az állandó aggodalmon, idegeskedésen és a gombóc a torokban érzésen túl lehet lenni? Egy kamasz egyébként is másképpen reagál dolgokra, így nem akarok az érzéseimmel és az örökös aggodalmaskodásommal rátelepedni, de azt sem szeretném, hogy úgy érezze maga van a problémájával.
 

gabibaba

Aktív tag
Szia! Banán, müliszelet, zabkeksz, tej, korpovit - nálunk ezek mennek. Eleinte sűrűbben mért (sport közben is). Szerintem (diabosan is) egy kamasznak nemcsak hogy lehet sportolni, hanem kell is! Bele fogtok jönni idővel, kitartás!
 

poe

Őstag
A sportnak természetesen nem lőttek, lehet tovább folytatni, a diabetesre kimondottan jó hatással van.
Az étkezések, inzulinadás időpontjáról:
Ennél a típusú kezelésnél az időpontokat elég szigorúan be kell tartani sajnos. Én azt javaslom, hogy mivel ennél már vannak sokkal modernebb kezelések is, ha végetértek a mézeshetek, mindenképp beszéljetek a diabetológussal, hogy állítsa át intenzifikált inzulinterápiára, ami sokkal szabadabb életvitelt biztosít és a sport is könnyebben beilleszthető.
Az a baj, hogy az actrapyd 4-6 órán keresztül hat, ezért nem hagyhatók el a kisétkezések és ki kell várni a főétkezések között az 5-6 órát, hogy a hatások ne csússzanak össze.
Edzés előtt az uzsonnán felül egyen, tehát uzsonnára ne 20, hanem 40 g CH-t. Vegyesen javaslom, egyszerű szénhidrát+összetett szénhidrát, hogy kitartson az edzés végéig. Pl keksz+narancslé, vagy keksz+banán stb
Edzés előtt és után mindenképp mérjen. Ha edzés előtt magasabb, akkor lehet kevesebbet enni. Ha 15-16, vagy a fölötti a VC, akkor nem szabad edzeni! Mindenképp legyen nála szőlőcukor, esetleg ha megerőltető az edzés, közben is kotyolgathat CH tartalmú üdítőt (én 100%-os narancslavet szoktam.) Ja az edzőnek szóljatok, beszéljétek meg vele, hogy mi a teendő súlyos hypo eseetén, Nem árt, ha van hypokit. (Inkább legyen és ne legyen rá szükség, mint hogy kellene, de nincs.)
A déli hipó úgy kerülhető el, ha csökkented a reggeli bólust, ha ez nem jó, mert magas lesz az étkezés utáni, akkor többet kell ennie tízóraira.
EZ egyébként két okból is nehéz időszak lesz, egyrészt most tanuljátok, másrészt kiszámíthatatlan, hogy a szervezet menny inzulint termel, de ha vége a remissziós fázisnak, akkor szépen ki lehet kísérletezni, hogy a sport ne borítsa fel a vc értékeket.
 

poe

Őstag
Még egy fontos dolog. Beszéljétek meg a lányoddal, hogy ha hipót érez, nincs hősködés, hogy kibírom a végéig, meg szégyenlősködés, hogy mit szólnak a többiek. AZONNAL KEZELNI KELL! Különben eszméletvesztés lehet a vége.
 

somcsika

Aktív tag
Köszönöm Gabibaba és Poe a gyors válaszotokat.
Hasznos dolgokat irtatok.
Sajnos nap-nap után úgy telik el, hogy valmiért mindig győzködni kell. Sír, hogy vissza szeretné kapni a régi életét. Ezért még mindig a tagad, mint hogy elfogad.
Az edzővel én már beszéltem, sőt amikor kiderült, hogy mit történt ő hívott fel, hogy ettől még számít ránk. Szándékomban áll, majd elmenni az első edzésre és felügyelni azt, hogy a nagylány elmondja-e miazt amit mint edzőnek tudnia kell. Én nem szólok bele, csak ha valami fontos kimarad.
Az iskolába pl. nem engedte, hogy bemenjünk. Szerencsére az iskola igazható a szomszédunk és vele beszéltünk, így ő mondta el a többi tanárnak. Az osztálytársak, barátnők tudják. De meglepődik ha valaki megkérdezi tőlünk, hogy hogy vagytok. Akkor azt kérdezi, hogy már ő is meg mindenki tudja? Szégyeli, pedig sokszor mondom neki, hogy nem pénzér vettük, ez van. Kicsinek is nehéz meggyarázni, de egy ilyen nagynak akinek van viszonítási alapja még nehezebb. Bár lehet, hogy ez csak az én véleményem, mert nekem ezt adta a jó isten. Másnak meg mást.
 

poe

Őstag
Az iskolába pl. nem engedte, hogy bemenjünk. Szerencsére az iskola igazható a szomszédunk és vele beszéltünk, így ő mondta el a többi tanárnak. Az osztálytársak, barátnők tudják. De meglepődik ha valaki megkérdezi tőlünk, hogy hogy vagytok. Akkor azt kérdezi, hogy már ő is meg mindenki tudja? Szégyeli, pedig sokszor mondom neki, hogy nem pénzér vettük, ez van. Kicsinek is nehéz meggyarázni, de egy ilyen nagynak akinek van viszonítási alapja még nehezebb. Bár lehet, hogy ez csak az én véleményem, mert nekem ezt adta a jó isten. Másnak meg mást.
Nem ez a lényeg. Ez egy rázós időszak, aminek vége lesz nemsokára. Azt kell megcélozni, hogy ezen kezdeti, nehéz tanulási folyamaton átvergődve teljes életet tud élni úgy, hogy pár év múlva az új ismerősök meg fognak lepődni, ha valaminek a kapcsán kiderül, hogy diabos. ;)
 

somcsika

Aktív tag
Igen, én értem mire gondolsz, de őt csak az érdekli most, hogy nap-nap jön egymás után és azok jó gyorsan teljenek. Az, hogy mi lesz 5 vagy 10 év múlva az sajnos még nem érdekli. Talán engem sem érdekelne, hiszen most kapott egy nagy pofont az élettől. A magában felállított értékrendet kell most átrendezni és egy újat felállítani, amire még azt gondolom, hogy képtelen. Segítek neki mindenkben, de sürgetni nem akarom. Hiszem és vallom, hogy minden fejben dől el. Kinek előbb kinek utóbb. Az orvosunk szerint lehet 1 évbe is beletelik, és még csak alig több mint 1 hónap telt el.
 

poe

Őstag
Az elfogadásban szerintem segítség lenne számára, ha megismerkedne olyanokkal, akik vele egy cipőben járnak. Ha van kedve, szerintem nyugodtan regisztrálhat ide és beszélgethet velünk, illetve melegen ajánlom a diabetessel kapcsolatos rendezvényeket és nyáron a tábort.;)
 

somcsika

Aktív tag
Az elfogadásban szerintem segítség lenne számára, ha megismerkedne olyanokkal, akik vele egy cipőben járnak. Ha van kedve, szerintem nyugodtan regisztrálhat ide és beszélgethet velünk, illetve melegen ajánlom a diabetessel kapcsolatos rendezvényeket és nyáron a tábort.;)

Igyekszem, igyekszem. Hetek óta mást sem csinálok, mint a nettet bújom, éjjel-nappal, már fáj a szemem tőle. . A minap találtam itt a netten egy Megpróbáltatások naplója című írást, több részből áll. Egy 11 éves kislányról Lauráról szól. Kinyomtattam, nagy örömmel hazavittem és semmi, pontosabban volt megjegyzése, de azt most nem szeretném leírni. Próbálok tűrelmes lenni.
 
Oldal tetejére