Január 11. – Gyermekdiabétesz Nap – Alig telt el fél esztendő az állatkísérletek megkezdése óta, amikor Frederic Grant Banting 1921. november 14-én, 30. születésnapján a Torontói Egyetemen beszámolt arról, hogy munkatársával, Charles Besttel sikerült hatékony hasnyálmirigy-kivonatot előállítani, amely alkalmas a cukorbetegség kezelésére.
Az Élettani Intézet, ahol a kísérleteket végezték – igazgatója John J. R. Macleod – a készítmény humán alkalmazását szorgalmazta, amire 1922. január 11-én került sor: Leonard Thompson, 14 éves kanadai fiú szarvasmarha hasnyálmirigy-kivonatot kapott a világon elsőként. A Banting és Best szérum vagy Macleod-szérum (ahogy ők nevezték az igazgató tisztelete jeléül) kedvező hatása mellett toxikus tüneteket is okozott. James B. Collip egy hét múlva nagy tisztaságú anyagot (Collip-szérum) állított elő, amely már mentes volt a mellékhatásoktól. Ezzel kezdetét vette az a páratlan sikersorozat, amelyet – Macleod javaslatára, de Mayer és Sharpey-Schafer által már régebben ajánlott néven – az insulin vallhat magáénak.
Soha nem futott még be ilyen gyors karriert egyetlen gyógyszer sem, amely a teljesség reményében adta vissza az életet az emberek sokaságának, akiket nélküle a „civilizáció fenegyereke”, a cukorbetegség tartott és tartana még ma is fogságában.
Banting születésének 100. évfordulója óta ez a nap a Diabétesz Világnap, amely az emberiség, de különösen a cukorbetegek egyik legnagyobb ünnepe.
Nem véletlenül választottak gyermeket – Leonard Thompsont – elsőként az inzulinkezelésre. A betegséggel sújtott gyermek iránti megkülönböztetett figyelem és segítségnyújtás a legmagasabb erkölcsiség megnyilvánulása.
Szombathelyen, 1997. január 11-én emlékeztünk meg először a Gyógyító Inzulin 75. évfordulójáról. Kissé elfeledkezve a jeles napról, 2006. január 11-én elevenítettük fel újra az ünnepet és rendeztük meg a Gyermekdiabétesz Napot. A megemlékezés célja nem egy újabb tudományos fórum megrendezése, ez a nap legyen hagyományteremtő. Célja a diabéteszben érintettek és a szakmai hátteret biztosító szolgálat közötti párbeszéd, amely a cukorbeteg gyermekek iránti megkülönböztetett figyelem elmélyítését, saját és környezetük teherviselésének megkönnyítését, és a nem cukorbeteg társaiknak megfelelő életminőség elérhetőségét segíti elő.
A kezdeményezés nyomán tehát 2006. januárjától a Magyar Diabétesz Társaság és a Magyar Gyermekorvosok Társasága Gyermekdiabétesz Szekciója minden évben országos méretű rendezvénnyel emlékezik meg erről a napról.
A szakértők szándéka szerint január 11-t a Cukorbeteg Gyermekek Világnapjaként kellene ünnepelni világszerte, a Gyermekdiabétesz Világnap bevezetését kérvényezték a Nemzetközi Diabétesz Szövetségnél is. Az indok pedig a gyermekek egyedi, speciális igényei, melyek nagyon nem azonosak a cukorbetegek döntő tömegét alkotó, 2-es típusú, felnőtt cukorbetegekével. Nem könnyű egészséges felnőtté cseperedni 24/7 folyamatos vércukorszint-egyensúlyozás mellett, elkél a figyelem, a tolerancia és a célzott, szakértő segítség gyerekeknek és szüleiknek egyaránt. A leendő Gyermekdiabétesz Világnap ezt hivatott erősíteni.
Dr. Szabó László, Szombathely