Szurikáta kampány: Plakát és információs kampány az 1-es típusú diabétesz korai felismerésére
A Magyar Gyermekdiabetes Regiszter* 2014-ben közzétett vizsgálati adatai szerint országos szinten 2002 és 2009 között minden harmadik diabéteszes gyereknél a diagnózis idején már ketoacidozis** (DKA), minden tizediknél pedig súlyos DKA*** állt fenn. E potenciálisan életveszélyes állapot gyakorisága az elmúlt közel egy évtizedben nem csökkent.
A nemtörődöm, felelőtlen szülők az okai annak, hogy még napjainkban is túl sok diabéteszes gyermek kerül súlyos anyagcsere-kisiklás állapotban első ellátásra? Szó sincs róla!
Fő oka az 1-es típusú diabétesszel kapcsolatos általános információhiány. A szülők és a gyermekközösségekben dolgozók ismeretei rendkívül hiányosak az 1-es típusú diabétesz tüneteiről. A lakosság körében általánosságban sem annak a ténye nem ismert, hogy a betegség gyermek vagy ifjúkorban lép fel, sem az, hogy a diagnózist követően azonnali és élethosszig tartó inzulinkezelést igényel. Az emberek általában a 2-es típusú diabétesz tüneteiről, kezelési módjáról rendelkeznek ismeretekkel és tévesztik össze a gyermekkorival, így a diabéteszt szerzett, időskori betegségként azonosítják, mely gyermekeket nem érinthet.
Hozzájárul a késői felismeréshez az 1-es típusú diabétesz első látható tüneteinek „ártatlansága” (pl. túlzott folyadékfogyasztás, gyakori vizelés, fáradtság, fogyás), a fő betegséget elpalástoló más, gyakran előforduló gyermekbetegség társulása (influenza, stb.), mely gyakran viszi tévútra még a gyermekorvosok első diagnózisát is. Oka még az enyhe tünetek megjelenése és a súlyos állapot kialakulása közötti időszak rendkívüli rövidsége. (A diabétesz első tüneteinek megjelenése és a DKA kialakulása közötti időtartam a 0–14 éves korosztály harmadánál 7 napnál rövidebb volt a szülői beszámolók alapján.*)
Hallottál már arról, hogy a cukorbetegség egyik fajtája, az 1-es típusú diabétesz a fiataloknál is felbukkanhat? Ha azt veszed észre, hogy az utóbbi pár hétben:
- nagyon szomjas vagy, szinte bármit meginnál, akár olyan innivalókat is, amiket eddig nem fogyasztottál szívesen,
- rengeteget jársz WC-re, éjszaka többször emiatt kell felkelned,
- esetleg egy-egy éjszaka bepisiltél,
- egyre fáradtabb, erőtlenebb vagy, romlanak a jegyeid, nehezebben megy a tanulás, ráadásul gyakran csak homályosan látod, hogy mit írt fel a tanár a táblára,
- farkasétvágyad van, rengeteget eszel, mégis gyorsan és nagyon sokat fogytál,
akkor lehet, hogy Te is 1-es típusú cukorbeteg vagy.
Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért szervezet idén új, az iskolás korosztály számára készített plakáttal folytatja „A gyerekek is lehetnek cukorbetegek!” elnevezésű információs kampányát az 1-es típusú diabétesz korai felismeréséért Te is lehetsz cukorbeteg! jelmondattal. Céljuk, hogy a szülők, a pedagógusok és maguk a gyerekek ismerjék és, ha felbukkannak náluk a tünetek vagy gyermeküknél, tanítványuknál, felismerjék azokat. Tudatosodjon bennük, hogy ekkor késlekedés nélkül orvoshoz kell fordulniuk a diabétesz gyanújával. Plakátjaikat eljuttatják Budapest, Pest, Nógrád és Komárom-Esztergom megye a gyermekorvosi rendelőibe és iskoláiba, óvodáiba. Előadásokat tartanak a betegség korai felismerésről és a diabéteszes gyerekek közösségi fogadásáról.
A kampány kiemelt főtámogatója a 77 Elektronika Kft. A plakát Nánási Pál fotós és Pásztohy Panka grafikusművész közös alkotása.
Szakmai támogatói: Magyar Diabétesz Társaság, az SE 1. számú Gyermekklinika, Nemzeti Cukorbeteg Alapítvány és a Diabetes.hu. Főtámogatóként segíti a kampányt a Medtronic Hungaria Kft. és a BD Medical, támogatója a Sodexo Magyarország Kft.
Pártolói: Pharma-Marketing Kft. és az m-Gel Hungary Kft.
* Forrás: Gyűrűs É. dr., Soltész Gy. dr., et al. A gyermekkori diabetes „prezentációs ketoacidosis” epidemiológiája Magyarországon (2002–2009)
** Az enyhe DKA tünetei: hasfájás, acetonos lehelet, Kussmaul légzés
*** A súlyos DKA tünetei: hányás, aluszékonyság, zavartság, kóma