A felnőttkor küszöbére érő, a felnőtt gondozás előtt álló egyik páciensünk szüleitől önálló lakásba költözött. Ez adta az apropót az alábbi – gyermekkorból felnőttkorba – összefoglaló megírására.
Az egyedül élő diabéteszesek jogos félelme az, hogy mi történik akkor, ha a cukorbetegség akut szövődményei, a hipoglikémia vagy a ketoacidózis jelentkeznek.
Éjszakai hipoglikémia talán a legfőbb aggodalom
Ennek kockázatát minimalizálni lehet:
- Lefekvés előtt mindig legyen vércukormérés.
- Ébredés után minél előbb vércukormérés.
- Mindig legyen az ágy mellé odakészítve gyorsan felszívódó szénhidrát.
- A bázis inzulin beadása mindig a megszokott időben történjen.
- Az étkezéseket és a lefekvést illetően lehetőleg rendszeres legyen a napirend.
- Azokon a napokon, amikor testmozgás/sport vagy alkoholfogyasztás történt, éjszakai vércukormérés szükséges (ébresztő óra). Az időnkénti éjszakai mérés egyébként is fontos lehet, különösen betegség esetén, vagy akkor, ha változott az étrend, a fizikai aktivitás vagy az inzulin dózis.
A hipoglikémia megérzés hiánya fokozhatja az éjszakai hipoglikémia veszélyét.
Inzulinpumpa-kezelés és folyamatos glükózérzékelő viselése csökkentheti általában a hipoglikémia, és különösen az éjszakai hipoglikémia kockázatát. A legújabb érzékelős pumpák egyike már arra is képes, hogy ha az érzékelő gyors ütemű glükózcsökkenést észlel, akkor a pumpa átmenetileg felfüggeszti az inzulin adagolását mielőtt hipoglikémia alakulna ki.
Mindig kéznél legyen a legközelebbi hozzátartozók és a diabétesz gondozó telefonszáma, valamint az inzulinkezeléssel kapcsolatos információk (például zárójelentés).
„Inzulin-kezelt diabéteszes vagyok” feliratú nyaklánc vagy karperec viselése.
Ismerjük meg lakás szomszédjainkat és ők is tudjanak diabéteszünkről.
Megnyugtathatja a hozzátartozókat, ha reggelente felhívjuk őket, vagy ők hívnak fel minket.
Célszerű a lakásba jutás lehetőségét biztosítani, ne legyen belülről a zárban kulcs, illetve legyen a szülőnél (vagy valaki másnál) még kulcs a lakáshoz.
A diabéteszes ketoacidózis a másik akut és igen veszélyes komplikáció, ami akkor alakul ki, ha a szervezetben a szükségesnél tartósan a szükségesnél kevesebb az inzulin.
A ketoacidózis kialakulásának kockázata nő
- Betegség, láz esetén.
- Ha elfelejtődik egy vagy több inzulin adag beadása.
- Ha probléma adódik az inzulinnal (például melegen tárolva hatástalanná válik), az inzulinadagoló töltőtollal vagy pumpával.
Rendszeres vércukormérés, illetve magas vércukor- és betegség esetén vizeletvizsgálat (keton-csík) segíthet a ketoacidózis megelőzésében.
Gyermekkorból a felnőttkorba
A városban és környékén élő 17 és 33 év közötti 1-es típusú diabéteszesek számára szerveztek októberben, Győrben kétnapos továbbképzést. A rendezvény, amelyről testvérlapunk a Diabetes 2017/5 számában „Magadért te vagy a felelős” címmel részletesen tudósított, azzal a céllal szerveződött, hogy segítse felkészülni az önállóágra a tízen- és huszonéveseket, és hogy „létrehozzanak egy közösséget, ahol az érintettek tanulhassanak egymástól, láthassák, hogy cukorbetegként is meg lehet valósítani az álmokat.”
A régió legkiválóbb szakembereinek közreműködésével, sokoldalú gyakorlati foglalkozásokkal megvalósult rendezvény országszerte például szolgálhat hasonló foglalkozások tartására.