Ezúttal az Obesity folyóirat augusztusi számában megjelent két közleményt ismertetünk, melyeknél a fogyókúrák kapcsán csökkentett testsúly megtartása van a fókuszban.
Az első egy népszerű amerikai televíziós műsör – „The biggest loser”, magyarul „A legtöbbet fogyó” résztvevői sorsának utánkövetését tartalmazza. A tv-s fogyókúra 30 héten át tartott, ennek keretében a résztvevők masszívan diétáztak és ellenőrzött fizikai aktivitást gyakoroltak. Ebből az derül ki, hogy akármilyen sokat is veszít valaki a testsúlyából, 2-3 éven belül a mindennapi életkörülményei között teljesen vagy közel visszanyerik a kiinduló testsúlyukat. A fogyókúrás verseny 14 résztvevője a kiindulási átlag 149 kg-ból átlag 58 kg-os súlycsökkenést ért el 30 hét alatt. Viszont 6 évvel később átlagos testsúlyuk 137 kg-ra emelkedett, ami annyit tesz, hogy az elveszített testsúlyuk 80%-át visszanyerték. Minél többet fogytak, annál alacsonyabb szinten stabilizálódott az anyagcseréjük.
Ennek okát elemzi a második, szerkesztőségi közlemény, melyben arra mutatnak rá, hogy a nagymértékű testsúlycsökkenés átállítja az alapanyagcserét egy lényegesen alacsonyabb, „takarékos” fokozatra, ami annyit jelent, hogy a fogyókúrázók szervezetének csökken az energia leadása, akármit csinálnak ez ellen. Ezért nyerik vissza a testsúlyukat minden igyekezetük ellenére, mely miatt nem marasztalhatók el, hiszen nem ők tehetnek róla, hanem a szervezetük adaptációs mechanizmusai.
A kutatók végkövetkeztetése: a mérsékelt – a testsúly 12%-át nem meghaladó – testsúlycsökkenés egészségre kiható következményei erősen pozitívak és maximum ez az a határ a fogyókúrában, mely hosszabb távon fenntartható testsúlyt eredményez még nagyfokban elhízottak esetében is. Éppen ezért teljesen felesleges, hosszabb távon inkább káros, ennél nagyobb fokú testsúlycsökkentésre törekedni. A második közlemény szerzőinek végkövetkeztetései az alábbiakban összegezhetők:
- A „Biggest loser” keretében elért drámai testsúlycsökkenés segítők sorát igényelte, de a mindennapi élet körülményei között az elért alacsony testsúly nem tartható fenn.
- Testsúlycsökkentésnél az elérendő cél 5–20% között legyen, mert ez fenntartható.
- A testsúlycsökkentésre az élettani válasz a testsúly visszanyerésére való törekvés.
- Az anyagcsere adaptációjának mértéke mérsékelt súlycsökkentésnél kisebb, ilyenkor a alapanyagcsere csupán napi 50–150 kcal-val mérséklődik.
- Ha az orvos a kövér betegeinek a diéta megszorításával és a fokozott fizikai aktivitással a súlycsökkentést javasolja, meg kell határozni annak kívánatos mértékét és ellátni tanáccsal arra nézve, miképpen előzze meg a testsúly visszaemelkedését.
(
1972-ben a Magyar Televízió akkor még egyetlen csatornáján a bibliai mondat parafrázisaként, hat héten keresztül „Megmérettünk és nehéznek találtattunk” műsort produkáltunk Fehér Klára írónő, mint házigazda, Novotny Tibor és Zajkás Gábor mint táplálkozási szakértők, valamint a referáló, mint kezelőorvos szereplésével. Akkor a fogyókúrázok 5–12 kg-ot fogytak a hat hét alatt, viszont két éven belül mindenki visszanyerte a súlyát – a referáló megjegyzése.
(Forrás: Obesity online, 2016;24:1612–1619, 1620–1629., 2016. július 27.)