Gyermek-diabetológusok Országos Kongresszusa
Herceghalom, 2016. október 6–8.
Az utóbbi évek egyik legfontosabb fejleménye, hogy egyre több szülő vállalkozik arra, hogy saját diabéteszes gyermekének ellátása mellett tudását, tapasztalatát és idejét más családok segítségére fordítsa. Sőt, maguk állnak segítő szervezetek és alapítványok élére.
A Szurikáta Alapítvány már a tavalyi kongresszuson bemutatkozott plakátkampányával. Az idén „Cukorbeteg Szurikáták látogatása az ovikban: elindult a Szurikáta diabFoglalkozás” címmel számoltak be újabb kezdeményezésükről. Felkészített orvostanhallgatók tartottak gyermeknyelven, játékos formában foglalkozásokat a diabéteszes gyermekek saját óvodájában vagy iskolájában. A foglalkozás hatására a gyermekek gátlásossága csökkent, nyíltabbá váltak, sokszor ők maguk vették át a szót és mondták el saját tapasztalataikat társaiknak. Egy másik előadásukban („Az óvoda és az iskola a klinikára jön: A Szurikáta diabTanoda az edukáció új útjain”) a 2015-ben indított programjukat ismertették, amelyben a budapesti I. sz. Gyermekklinikán gondozott gyermekek tanárainak és gondozóinak negyedévenként tartanak félnapos elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtó képzést.
A MentaPRO Alapítvány a Cukorbetegséggel Élő Gyermekek Családjaiért egy éve jött létre azzal a céllal, hogy aktív közösségi támogatást nyújtson a családoknak, különösen a diagnózist követően kialakuló pszichés trauma feldolgozásában. Eddig már több mint 30 családnak nyújtottak segítséget.
Követőik száma Facebook oldalukon jelenleg 300, és áttételesen mintegy 14 ezer embert érnek el.
A Sportos Cukorbetegekért Egyesületet ugyancsak diabéteszes gyermeket nevelő szülők hívták életre, hogy segítsék a gyermekek aktív életet. Tevékenységük nyári sporttábor szervezésével kezdődött, majd a „Hogyan sportoljon a cukorbeteg?” című előadássorozattal folytatódott.
A cél az, hogy felkutassák a már sportoló cukorbetegeket és tanácsokat adjanak a még nem sportoló gyermekeknek. Tevékenységük középpontjában a közösségi sport áll, kirándulások, futóversenyek, labdajátéktornák és sporttáborok szervezése formájában.
Az Édes Gyermekünk Alapítványt a kongresszust szervező Heim Pál kórház gondozásában lévő gyermekek szülei hozták létre 10 évvel ezelőtt. „A magyar nyelv igen szépen fejezi ki magát, azt mondja édesanyám, édes gyermekem. Benne foglaltatik a szeretet, a féltés, az, hogy a másik fontos nekünk. Még kifejezettebb ez az érzés, ha a gyermek kiszolgáltatott, beteg, folyamatos gondozásra szorul” – olvashatjuk honlapjuk bevezetőjében. Céljaik között olvasható (többek között): Kiegyenlíteni az eltérő igények okozta kirekesztettséget, az élet minden területén segíteni a cukorbeteg gyermekek beilleszkedését, szoros kapcsolatot tartva az őket körülvevő közösségekkel, széleskörű felvilágosító munkát folytatni, oktatásokat szervezni, kiadványokat szerkeszteni és tovább képezni a szakembereket.
Diabolo Alapítvány a Cukorbeteg Gyermekekért. A gyermek diabetológusok most láthatták először az alapítvány „Kéretlen ajándék” című kisfilmjét, amelyet a Magyar Diabetes Társaság (április) és a Magyar Gyermekorvosok Társasága (szeptember) kongresszusain már levetítettek.
A film diabéteszes gyermekek, szüleik és pedagógusaik mindennapi életét mutatja be, valódi diabéteszes szereplőkkel, drámai képsorokkal (a súlyos hipoglikémia kezelése).