Az idei Diabétesz Világnap (World Diabetes Day 2017) kampánya azt kívánja elősegíteni, hogy az összes, diabétesz által veszélyeztetett, illetve már cukorbeteg nő világszerte egyformán hozzájuthasson a szükséges diabéteszes gyógyszerekhez és technológiákhoz, az önkezelés módszereihez és mindazon információkhoz, melyekre szükségük van a diabétesz megelőzéséhez és az optimális életkilátásokat biztosító kezeléshez.
Diabétesz Világnap 2017. november 14. – A nők és a diabétesz
Az egészséges jövőhöz való jogunk
A kampány hangsúlyozza az elérhető és méltányos hozzáférés fontosságát cukorbetegséggel küzdő vagy élő minden nő számára a cukorbetegség alapvető fontosságú gyógyszereihez és technológiáihoz, az önsegítő oktatáshoz és azokhoz az információkhoz, melyekre a cukorbetegség optimális kimenetelének eléréséhez, valamint a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében tudásuk, képességeik megerősítéséhez szükségük van.
Az IDF májustól szeptemberig adja ki kampányanyagait, azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson a diabétesszel foglalkozó és a szélesebb értelemben vett WDD-érdekképviseleti közösségeknek felkészülni a novemberi 14-i Diabétesz Világnapra.
Minden cukorbeteg nő számára megfizethető és méltányos módon elérhetővé kell tenni a gondozást és az oktatást, hogy jobban kezelhessék cukorbetegségüket és javíthassák egészségi állapotukat.
Tények, melyek ezt alátámasztják:
- Jelenleg több mint 199 millió cukorbeteg nő él világszerte. Ez a szám 2040-re várhatóan 313 millióra emelkedik.
- Minden öt diabéteszes nő közül kettő reproduktív korú, ez világszerte több mint 60 millió nőt jelent.
- A cukorbetegség a 9. vezető halálok a nők körében világszerte, évente 2,1 millió ember halálát okozva.
- A 2-es típusú cukorbetegség -gel élő nők közel 10-szer nagyobb valószínűséggel lesznek koszorúérbetegek, mint a cukorbetegségben nem szenvedő nők.
- Az 1-es típusú cukorbetegség -gel élő nők körében a korai vetélés vagy a magzati fejlődési rendellenség kockázata nő.
Mik a teendők?
- Az egészségügyi rendszereknek megfelelő figyelmet kell fordítaniuk a nők sajátos szükségleteire és prioritásaira.
- A cukorbeteg nőknek hozzá kell jutniuk a cukorbetegség alapvető gyógyszereihez és technológiáihoz, az önsegítő oktatáshoz és azokhoz az információkhoz, amelyek a cukorbetegség optimális kimenetelének eléréséhez szükségesek.
- Minden cukorbeteg nő számára biztosítani kell a terhesség-tervező szolgáltatásokat.
- Az egészségükre gyakorolt hatások javítása érdekében minden nő és leány számára biztosítani kell a fizikai aktivitás lehetőségét.
Az állapotos nőknek könnyebben kell hozzájutniuk a szűréshez, gondozáshoz és oktatáshoz, hogy így biztosítható legyen a megfelelő egészségi állapot mind az anya, mind a gyermek számára.
Tények, melyek ezt alátámasztják:
- 7-ből 1 születést a terhességi cukorbetegség (GDM: gesztációs diabétesz) befolyásol.
- Az IDF becslése szerint 2015-ben az élveszülések közül 20,9 millió (16,2%) esetben a terhesség során a hiperglikémia valamely formáját lehetett igazolni. A GDM-ben szenvedő nők körülbelül felénél alakul ki a 2-es típusú cukorbetegség 5-10 évvel a szülés után.
- Az összes terhességi hiperglikémiás eset fele 30 év alatti nőknél fordul elő.
- A terhességgel járó hiperglikémiás esetek túlnyomó többsége alacsony és közepes jövedelmű országokban fordul elő, ahol az anyák gondozáshoz való hozzáférése gyakran korlátozott.
Mik a teendők?
- A 2-es típusú cukorbetegség megelőzési stratégiáinak az anyák egészségére és a táplálkozásra, továbbá egyéb egészséggel kapcsolatos szokásaira is kell összpontosítaniuk a terhesség előtt és alatt, valamint figyelmet kell fordítaniuk a csecsemő- és kora gyermekkori táplálkozásra is.
- A terhesség alatti terápiás ellátásokat optimalizálni kell a fiatal nők egészségfejlesztése, illetve a cukorbetegség és a GDM korai felismerése érdekében.
- A cukorbetegség és a GDM szűrését be kell építeni az anya egészségével kapcsolatos beavatkozásokba és szolgáltatásokba már az egészségügyi alapellátásban, ezáltal biztosítva a korai felismerést, a nők jobb ellátását és az anyai halandóság csökkentését.
- Az egészségügyi dolgozókat képezni kell a terhesség alatti cukorbetegség felismerésére.
A nők és a leányok kulcsfontosságú szerepet töltenek be az egészséges életmód elfogadásában a jövő generációinak egészsége és jóléte szempontjából.
Tények, melyek ezt alátámasztják:
- A 2-es típusú cukorbetegség közel 70% -át meg lehetne akadályozni az egészséges életmódra történő áttéréssel.
- A felnőtt korban bekövetkező korai halálesetek 70%-a nagyrészt a serdülőkorból származó viselkedési mintáknak tudható be.
- A nők, mint anyák, óriási befolyást gyakorolnak gyermekeik hosszú távú egészségi állapotára.
- A kutatások kimutatták, hogy amikor az anyák nagyobb rendelkezési lehetőséget kapnak az erőforrások felett, több gondot fordítanak az élelmiszerekre, a gyermekek egészségére és a táplálkozásra, valamint az oktatásra.
- A nők őrködnek a háztartásban a táplálkozási és életmódbeli szokások felett, ezért jobban oda tudnak figyelni a megelőzésre.
Mik a teendők?
- A nők és leányok számára biztosítani kell mindazokat az ismereteket és erőforrásokat, amelyek segítségével családon belül többet tudnak tenni a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése és saját egészségük megőrzése érdekében.
- Serdülőkorú lányok körében a testmozgás lehetőségeinek biztosítása – a cukorbetegség megelőzése érdekében – kiemelt fontosságú, különösen a fejlődő országokban.
A Diabétesz Világnap története
A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Ezen a napon született Frederick Banting, akinek Charles Besttel közös gondolata vezetett az inzulin 1922-es felfedezéséhez. A Világnapot a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és tagszervezetei rendezik meg világszerte.
Diabétesz Világnapot első alkalommal 1991-ben szervezett a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Azóta népszerűsége folyamatosan nő, ma már több mint 350 millió embert kapcsol össze a világon, köztük az egészségügyi ellátás szakembereit, ápolókat, cukorbetegeket és a társadalom valamennyi tagját.
Együtt a cukorbetegség megelőzéséért
A UNite for Diabetes kampány vezetett a cukorbetegség elleni küzdelem világszintű összefogásához, melynek eredményeként 2006. december 20-án az ENSZ Közgyűlés elfogadta a 61/225. sz. Határozatot, amely a cukorbetegség krónikus, életminőséget rontó és költséges voltára hívja fel a figyelmet. A Diabétesz Világnap 2007-től az ENSZ által felügyelt és támogatott Világ Egészség Nap.
A cukorbetegség globális probléma, káros emberi, szociális és gazdasági hatásokkal. Ma már több mint 250 millió cukorbeteg él világszerte, számuk évente 7 millióval növekszik. Amennyiben a kormányok most elkezdik népszerűsíteni az egészséges életmód, diéta, rendszeres fizikai aktivitás és életmód változtatás szükségességét a kór terjedése alacsony költséggel visszafordítható.
Kék fényben a világ
A figyelem felhívása érdekében kampány indult annak érdekében, hogy minél több emlékmű és épület kerüljön kék színben kivilágításra a Diabétesz Világnap alkalmából.
Kék kör – a Diabétesz Világnap logója
A Diabétesz Világnap logója egy kék kör – a cukorbetegség nemzetközi jelképe, mely a UNite for Diabetes kampány során került kialakításra. A kék kör egy szimbólum, a cukorbetegséggel küzdő szervezetek és személyek világszintű közösségét jelképezi. A kör valamennyi kultúrában az élet és egészség jelképe. A kék szín az eget jelképezi, mely egyesíti a nemzeteket és egyben az ENSZ zászlójának színe is.
A Világnap üzenete
A Diabétesz Világnap minden évben egy, a cukorbetegséggel kapcsolatos téma köré szerveződik, idén ez a “Nők és a diabétesz”.