A jelenlegi folyamatos szöveti glukózmonitorozó eszközök közül Európában három áll rendelkezésre: az Abbott FreeStyle Libre, a Dexcom G4, G5 és a Medtronic Enlite, Enlite2. (Utóbbi kettő hazánkban is beszerezhető.) A FreeStyle Libre 14 napig működik és ujjbegyes kalibrációt nem igényel, a másik kettő 7–7 napig funkcionál és napi két alkalommal kell kalibrálni.
Az új, frissen engedélyezett 3 hónapig működő szenzor először Norvégiában és Dániában kerül forgalomba a Senseonic cég által gyártott Eversense. Orvosi rendelőben 5–10 perc alatt implantálható. A tölthető adattovábbítót a szenzor fölött a felkar bőrén rögzítik, ez adja az energiát a szenzornak és küldi a glukózértékeket, valamint azok alakulási trendjeit egy okostelefonnak. A transzmittert a beteg leveheti és visszahelyezheti, ez nem befolyásolja a szenzor működését.
A bőr alá biokompatibilis burokban elhelyezett szenzor fluoreszcens technológia alapján méri a szöveti glukózszintet. Speciális glukózra érzékeny polimert tartalmaz egy fénykibocsátó diódával együtt, mely aktiválja a polimert, amely pedig az aktuális glukózszintnek megfelelően módosítja a kibocsátott fény erősségét. A mért glukózérték automatikusan továbbítódik az okos transzmitterre.
Az Eversense-et napi két ujjszúrásos vércukorral kell kalibrálni, az átlagos mérési hibahatára közel egyezik a másik három glukóz monitoréval, 11%. (A Dexcom 9, a Medtronic Enlit 14, a FreeStyle Libre pedig 11% hibahatárral rendelkezik.) Csupán a FreeStyle Libre nem igényel ujjbegyes kalibrációt.
Mind az okostelefon, mind a transzmitter riaszt mind alacsony, mind magas glukózértékek esetében. A gyártó cég még az idén benyújtja a szenzort engedélyezésre az FDA-hoz, mely valószínűleg 2017 végén vagy 2018 elején engedélyezheti az USA-ban történő forgalmazását.
(Forrás: Senseonics.com)