Egy sokrétűen pozitív élettani hatású, hűvös tapintatú magocskával és azzal a soknevű terméssel ismerkedünk mostani cikkünkben, melyről régen rémes dolgokat képzeltek az emberek. Hölgyeim és Uraim! Kérem, fogadják szeretettel: padlizsán, lenmag 🙂
A padlizsán (Solanum melongena)
A törökparadicsom vagy tojásgyümölcs eredetileg egy tövises vadonélő növény volt, mely mára a nemesítéseknek köszönhetően egészen elvesztette ezt a módosult, szúrós oldalhajtását. Őse állítólag Délkelet-Ázsiában termett és hosszú úton, Ázsián, Egyiptomon keresztül került Európába. Az emberek képzelgése a padlizsánnal kapcsolatban gátolta elterjedését, mivel azt tartották, hogy mérgező és elmebajt okoz. Ezt alighanem külleme és kesernyés íze magyarázhatja. Manapság Európa összes déli országának konyhájában, különféle formában készítik. Elnevezése változatos, angolul többféleképpen is hívják: eggplant, brinjal, aubergine, garden egg. Erdélyben vinete névvel illetik.
Alakja változó, a tömzsi tojásdadtól a hosszúkás – „kígyóuborka formájúig” –, színe a mélyfeketés-lilától a fehér-lila cirmoson keresztül a fehérig és sárgáig változhat.
Ezt a zöldséget nyersen nem szokás fogyasztani és mindig várjuk meg, hogy teljesen megérjen, mert éretlenül szolanint, egy mérgező alkaloidát tartalmaz. A túlérett vagy már ráncos, „öreg” darabok keserűek és szívós a húsuk, ezért ne fogyasszuk őket. Ha most támadna kedvünk kipróbálni, érdemes tudni, hogy szokatlanul nagy mennyiségű zsiradékot képes felvenni pároláskor, így ebben a formában készítve kifejezetten hizlal!
Apró magjai miatt nem javasolt epebetegségben, gyomorfekélyben, divertikulózisban. Alacsony kalóriatartalma és kevés szénhidráttartalma miatt azonban sokféleképp kínálja magát egy fogyasztó vagy cukorbeteg étrendben. Alacsony nátriumtartalma (ha nem sózzuk) alkalmassá teszi magas vérnyomás betegségben szenvedők diétájában történő felhasználásra is.
A padlizsán tápanyagjellemzői
10 dkg padlizsánban összesen 27 Kcal, 1,3 g fehérje, 0,2 g zsír és 4,8 g szénhidrát van. 2,5 g rosttartalma ugyan nem a legmagasabb a zöldségek között, víztartalma azonban számottevő. Vitaminjai között a C-vitamin, folsav, niacin és pantoténsav jellemzi. Ásványi anyagai közül kálium, foszfor és magnéziumtartalma teszi hasznossá fogyasztását.
Felhasználása
Felhasználható hús helyettesítésére, töltve hússal vagy hús és egyéb gabona, rizs vagy zöldségek keverékével, tehető lecsóba, készítenek belőle krémet – padlizsánkrém, zakuszka, lehet saláta része – joghurttal vagy más ízesítésben, készíthetünk belőle muszakát, szolgálhat pizzán de még pizza alapul is, ha padlizsán szeletet alkalmazzuk pizza tészta helyett. Emellett finom grillezve és rántva is.
Ékezési lenmag/házi lenmag (Linum usitatissimum L.)
Ezt a manapság egészségtudatos berkekben méltán „divatos” magfélét egyes írások szerint, már időszámításunk előtt több száz évvel is használták különféle gyógyászati célokra, mint pl. hasmenés ellenes szert, vagy préselt formában pakolás gyanánt. E kis kedves kék virággal pompázó egynyári növény, 80–120cm magasra nő, olajos magjai toktermésben (lengubó) fejlődnek. A magok lapított tojás alakúak, fényes barna színűek, 5–6 mm hosszúak, az egyik végük csúcsban végződik. A lenmagot alkalmazzák ipari és gyógyászati célokra egyaránt. Szárát már az ősember is felhasználta zsinegkészítésre, de a textiliparban is kedvelt alapanyag, míg a magból festékipari és kozmetikai ipari összetevőket gyártanak, sőt állati takarmány is készül belőle.
Az Amerikai Gyógyszer Ügynökség (ADA) adatai szerint a lenmagban 27 olyan hatóanyag van, mely bizonyítottan betegségmegelőző hatású. Az érett magolaj telítetlen zsírsavakat, pektint és nyálkát, fehérjét, enzimeket, növényi szterint, kéksavglükozidot, keserűanyagot és lecitint tartalmaz. Ezek alapján elmondható, hogy szerepet játszik a diabéteszben olyannyira támadásnak kitett érrendszert védő étrendben, segíti az agyműködés fiatalon tartását, felhasználható a lelassult bélrendszer aktiválásához, az emésztés szabályozásához. Nyákfőzet formájában a gyomor és bélrendszer védelmére kel, de ízületi gyulladások esetén is hasznos – mind belsőleg, mind külsőleg alkalmazva. Divertikulózisban ellenjavallt. Megjegyzendő, hogy gyógyszerek felszívódását módosíthatja, ezért gyógyszerbevétel és lenmag fogyasztás között legalább 2 óra teljen el!
A mag, egy bizonyos lináz enzimet is tartalmaz, mely a magtestben lévő glükozidokból hidrogén-cianidot (kéksavat) képes felszabadítani – mely nagy mennyiségben mérgező hatású, de ez főzéssel semlegesíthető.
A mag héjában található emésztést gátló enzimeket is tartalmazó nyálkaanyag ellenállóvá, emészthetetlenné teszi a sértetlen felszínű lenmagot. Magyar fejlesztés eredménye, hogy ezen védőburkot biotechnológiai módszerrel el tudják távolítani, az így kapott magot csíráztatják ezt pedig vákuum alatt megszárítják – így megőrzik a csírázó mag összes értékes hatóanyagát. A csíráztatott lenmagőrlemény, len csíraolaj és lenmagliszt megtalálható a bio és reform élelmiszerboltokban és egyes drogériákban. Ugyanitt kapszulásított formájú étrend kiegészítőként is elérhető a lenmagolaj.
A lenmag tápanyagjellemzői
100 g lenmag energiatartalma 534 Kcal, fehérje: 18,3 g, szénhidrát: 28,9 g (melyből 27,3 g diétás rost), zsír: 42,2 g, (melyből egyszeresen telítetlen: 7,2 g, többszörösen telítetlen: 28,7 g), kitűnő omega-3 zsírsavforrás! Gazdag B-vitaminokban, jó magnézium, mangán és kálcium forrás, de vas, foszfor, réz és cink tartalma tekintetében sem elhanyagolható.
Felhasználása
Önmagában vagy frissen őrölve (1-2 evőkanálnyi mennyiségben) belekeverhetjük joghurtba/kefirbe (így hatása 12 óra múlva várható), rászórhatjuk salátára, belesüthetjük kenyérbe, süteménybe, teát főzhetünk belőle, lisztjét hozzáadhatjuk sütemény vagy kenyértésztákhoz, de 1 ek. őrölt lenmagot 2 ek. vízzel elkeverve és állni hagyva tojást is helyettesíthetünk vele ételkészítéskor.
Fontos, hogy mindig bő (10-szeres mennyiségű) folyadékkal együtt kell fogyasztani!
Padlizsán és lenmag receptek
Holzmann Brigitta
dietetikus – mitegyel.hu