Világjelenség, hogy egyes szülők tiltakoznak a védőoltások, köztük az influenza elleni védőoltás alkalmazásától gyermekeik esetében azon tévhit miatt, hogy ez valamilyen egészségkárosodást eredményez.
Erre a legjobb közelmúltbeli ellenpélda a Romániából kiinduló és egész Európában fellobbanó, számos halálesetet okozó kanyaró járvány a morbilli (kanyaró) ellen oltatlan gyermekek között.
Miután főként az őszi-téli időszakban vírusos megbetegedést, sokszor influenzát követően jelentkezik gyermekeknél az 1-es típusú diabétesz, felmerült a kérdés, milyen hatást gyakorolhat erre az influenza elleni védőoltás.
Finn kutatók vezetésével a 2009 évi H1N1 világméretű influenzajárvány kapcsán 8.676 gyermek (közülük 4.318 az USA-ban és Németországban, 4.358 Svédországban és Finnországban élt) sorsát elemezték. 70%-uk kapott influenza elleni védőoltást, 30% maradt oltatlan. Finnországban és Svédországban a Pandemrix nevű vakcinát alkalmazták, a többi országban más típusú oltóanyagot. Arra voltak kíváncsiak, hogy a védőoltás aktivizálta-e az 1-es típusú diabétesz okát képező autoimmun folyamatokat.
Végül csak a finn és svéd adatokat elemezték ki. 2016. júliusáig 232 finn és svéd gyereknél tudtak kimutatni diabétesszel kapcsolatos antitesteket és közülük 96 esetben fejlődött ki 1-es típusú cukorbetegség. Az influenza elleni védőoltásban részesültek között 32%-kal kevesebb lett a cukorbetegek száma, mint az influenza ellen nem oltottaknál.
Az adatokból az tűnik ki, hogy a Finnországban és Svédországban alkalmazott Pandemrix nevű oltóanyag bizonyos védelmet nyújtott a későbbi 1-es típusú diabétesz kifejlődése ellen is.
(Forrás: Diabetologia, 2017. október 9.)