Korábban számos epidemiológiai megfigyelés felvetette annak a lehetőségét, hogy a tehéntejben lévő fehérje fokozza a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezekre hivatkozva egyes ajánlások már a csecsemőkori tehéntejfogyasztás ellen foglaltak állást, anélkül, hogy annak „diabetogén” hatását klinikai vizsgálatok bizonyították volna.
Kutatás: csecsemőkori tehéntej fogyasztás fokozza a diabétesz kockázatát?
A Journal of the American Medical Association (JAMA) január 2-i számában jelent meg Mikael Knip finn gyermekorvos és munkatársainak nagy érdeklődéssel várt közleménye, ami egy hosszú, közel másfél évtizedig tartó vizsgálat eredményeit foglalja össze. A számos ország kutatóinak összefogásával végzett randomizált (véletlen kiválasztásos) vizsgálatban (Trial to Reduce Insulin-Dependent Diabetes Mellitus in the Genetically at Risk – TRIGR – Study) arra a kérdésre keresték a választ, hogy a tehéntej fehérje, illetve a tehéntejből készült tápszerek kiiktatásával lehetséges-e a diabétesz kialakulásának kockázatát csökkenteni a genetikailag cukorbetegségre hajlamos csecsemőkben.
2002 és 2007 között született 2159 olyan újszülöttet vontak be (15 országból) a vizsgálatba, akiknél a diabétesz rizikója fokozott volt (cukorbetegségre hajlamosító HLA géneket hordoztak és elsőfokú rokonaik legalább egyike maga is diabéteszes volt). Az anyatejes táplálás befejezését („elválasztás”) követően a csecsemőket véletlenszerűen két csoportra osztották. Az egyik csoportba tartozó csecsemők táplálása a rutinszerűen használt, tehéntej-alapú tápszerrel folytatódott, a másik csoportban a csecsemők enzimatikusan lebontott, úgynevezett tehéntej fehérje (kazein) hidrolizátumot fogyasztottak, ami már nem tartalmazott tehéntej fehérjét.
Átlagosan 11,5 éves korukig követték a gyermekeket és összehasonlították a közben kialakult diabétesz előfordulását a két csoportban. A diabétesz gyakoriságát illetően a két csoport között nem volt lényeges (szignifikáns) különbség. A hidrolizátummal táplált csecsemőkben a diabétesz gyakorisága 8,4% volt, a tehéntej fehérjét tartalmazó tápszeres csecsemőkben pedig 7,6%.
A mintegy 15 éves nemzetközi együttműködéssel végzett vizsgálat egyértelmű következtetése az, hogy a tehéntej nem játszik kritikus szerepet az 1-es típusú diabétesz kialakulásában. A negatív eredmény ismét megmutatta, hogy a diabétesz megelőzése nem könnyű feladat. A kutatók hangsúlyozzák, hogy az eredmények ismeretében nem indokolt a jelenlegi általános étkezési/táplálási ajánlások megváltoztatása azokban a csecsemőkben és gyermekekben, akikben fokozott a diabétesz kockázata.
Prof. Dr. Soltész Gyula
Megjelent: DiabFórum Magazin 2018/1. – április (27. oldal)