A Diabetologia Hungarica ez évi, XXV. évfolyamának első száma tartalmazza a Magyar Diabetes Társaság legújabb szakmai irányelveit a felnőttkori cukorbetegség kórismézéséről, kezeléséről és gondozásáról mintegy 80 oldalon keresztül.
Jelenleg ebből a korszerű és nagy jelentőségű anyagból egyetlen részletet emelnénk ki, nevezetesen az idült vesebetegség különböző stádiumaiban lévő páciensek esetében alkalmazható vércukorcsökkentő készítményeket, a becsült glomerulus filtrációs ráta (eGFR) függvényében.
A grafikonon a felső vízszintes szürke sáv jelzi a GFR különböző értékeit, az egyes gyógyszerféleségek esetében pedig a zöld sáv a biztonságos, a sárga sáv az óvatosan, vagy dóziscsökkentéssel adagolható, a narancssárga a nem javasolt, és a piros a tilos zónákat jelenti. Látható, hogy erősen beszűkült vesebetegség esetén, az inzulin mellett csak a linagliptin és a nagyon ritkán alkalmazott prandiális glukóz regulátor repaglinid, valamint a pioglitazon alkalmazható biztonsággal. Legnagyobb problémát a metformin tiltása jelenti 45 ml/min/1,73m² GFR érték alatt. Külön kiemelendő, hogy öt készítmény (metformin, saxagliptin, canagliflozin, dapagliflozin és empagliflozin) szedése el se kezdhető, ha a GFR 60 alatt van.
Mindezt azért bocsátjuk a betegek széles köre rendelkezésére, mert nagyon sok háziorvos minderről csak későn értesül, és ez a már fennálló súlyos vesekárosodás, a beszűkült vesefunkció melletti erőltetett gyógyszeradás, a diabetológushoz túl késő időpontban történő küldés miatt sok betegnek nagy kockázatot jelenthet. Éppen ezért kívánatos, hogy aki e sorokat olvassa, nézze meg legutolsó labor eredményét és a GFR értékét vesse össze a szedett/alkalmazott vércukorcsökkentő gyógyszereivel és ha problémát lát, sürgősen keresse meg a területileg illetékes diabetológiai szakrendelést.
Dr. Fövényi József