Évtizedeken keresztül megvalósíthatatlan álomnak tűnt a szúrásmentes (noninvaziv) vércukormérés, mely egy izraeli cég (Cnoga Medical Ltd, Caesarea, Israel) jóvoltából megvalósult és Cnoga TensorTip Combo Glucometer (CoG) néven rövidesen forgalomba is fog kerülni.
A szúrásmentes vércukormérő működési elve
Az ujjat befogadó részben négy LED helyezkedik el, melyek 600–1000 nm hullámhosszúságú fényt bocsájtanak az ujjbegybe. Amikor a fény áthatol a szöveteken és a hajszálereken, a fény részben abszorbeálódik és következésképp a fény-jel megváltozik. Ezt a fényt aztán rávetítik az eszköz kamerájára, mely valós időben memóriájában tárolja az ujjon átmenő színes képet és egy megfelelő algoritmus révén elemzi azt. A hatdimenziós jel szoros összefüggésben van a szöveti glukózszintekkel.
Amint az eszköz kalibrálva lett, a noninvaziv rész ujjat befogadó nyílásába be kell helyezni az ujjbegyet 30 mp-re. Ezután a szöveti glukózszint megjelenik a színes kijelzőn. A készüléket nem szükséges sterilizálni, csupán arra kell ügyelni, hogy az ujj mindig tiszta legyen, ill. hogy a jobb kapilláris átáramlás céljából mérés előtt meleg vízzel az ujjat felmelegítsék.
A készüléket vizsgálók szerint a noninvazív mérési eredmények alapján nem szabad dönteni az inzulin adagolásról, ez csupán a csatlakozó, Taiwanban előállított invazív (ujjszúrásos) mérés nyomán engedélyezett. Egyelőre a CoG készülék forgalmazását Európában, Kínában, Brazíliában és más országokban engedélyezték.
A németországi Mainz-ban lévő Pfützner Intézetben vizsgálták be a készüléket alábbiak szerint: 36 személy (18 nő, átlagéletkor 49 év, 14 egészséges, 6 1-es típusú, 16 2-es típusú cukorbeteg) kapta meg a készüléket otthonra kalibrálás céljából. Ez úgy történt, hogy 7–10 napon keresztül naponta 8 alkalommal kellett mérni a vércukrukat először két ujjszúrással hagyományos módon, majd a noninvazív eszközzel.
Ezt követően az intézetben 60 g szénhidrát tartalmú standard reggelit fogyasztottak el és ezt megelőzően 30 perccel, majd közvetlenül az étkezés előtt, majd utána 15, 30, 45, 60, 75, 90, 120, 150 és 180 perccel mérték a vércukrukat a noninvazív készülékkel, valamint párhuzamosan YSI Stat 2300 plus és Contour Next invaziv eszközökkel.
Az eredmény: a noninvazív CoG készülék mérései 100%-ban a tolerálható tartományon belül mozogtak. Ami az átlagos abszolút relatív különbségeket (MARD) illeti, ennek a mértéke a Contour Next esetében 4,2, a készülék invazív komponense esetében 9,2, a noninvazív komponensnél pedig 14,4% volt a világ legpontosabban mérő készülékéhez, az YSI-hez viszonyítva.
Ennek alapján – elsősorban 2-es típusú diabéteszesek számára – használatra ajánlható a CoG noninvaziv vércukormérő készülék.
(A készülék beszerezhetőségéről, európai áráról egyelőre pontos adatok nem állnak rendelkezésre – a referáló megjegyzése).
(Forrás: J Diabetes Sci Technol. 2018. november; 12(6): 1178)
Megjelent: DiabFórum magazin 2019/2. – június (46-47. oldal)
Jó napot!
Nagyon örülnék ha tényleg lenne ilyen.
És,lehetne rendelni is.
Meg hogy mennyibe kerülne?
Szép napot!
Kerek nyalbol mero vercukor merot és szúrás nélküli inzulin gepet!
Érdeklődni szeretnék most 2020ban ez hol kapható nagyon szeretnék egy ilyet várom válaszukat köszönöm
Ez a lényeg: “a noninvazív mérési eredmények alapján nem szabad dönteni az inzulin adagolásról”. Ennél lényegesen pontosabb, jobb módszerek vannak. Ráadásul a gyártó előírása szerint nem használható 4-es vércukorérték alatt. Egyébként 450 dollár körül mozog az ára külföldön (kb. 120-130 ezer forint).
Ez a technológia egyelőre gyerekcipőben jár, sokat kell még várni egy pontos, megbízható, kényelmes módszerre.
hol kaphato es menybe kerul