Főként a folyamatos szöveti glukózmonitorozás elterjedése nyomán került be a szakmai, majd a laikus köztudatba a „time in range” fogalma, vagyis az, hogy egy napon belül a vércukorértékek hány százaléka esik a céltartományokba, azok fölé, illetve alá, vagyis milyen a normálisnak tekinthető, magas, illetve alacsony vércukorértékek aránya.
A vércukor-céltartományok különböző diabéteszes állapotokban változhatnak, mint azt az alábbiakban látni fogjuk. Általában a céltartományokat 3,9 és 10 mmol/l (70–180 mg%) közé teszik, de vannak állapotok, pl. diabétesszel társult terhesség, ahol ezt beszűkítik 3,9–7,8 mmol/l közé és előfordul, hogy a betegek maguk is ilyen értékekre törekednek.
A time in range 0-100% között mozoghat, utóbbi értékről inkább csak nem diabéteszes személyek esetén beszélhetünk. Ezek után lássunk néhány példát minderre. Az amerikai ábrákon a mg%-os értékek láthatók. De elég, ha megjegyezzük, hogy a 180 mg% 10 mmol/l-nek, a 70 mg% 3,9 mmol/l-nek felel meg.
Miért fontos a vércukor céltartomány, a „time in range”?
Általában a HbA1c szintek alapján ítéljük meg a cukorbetegek anyagcsere helyzetét. Azonban évtizedek óta ismert, hogy ez csupán egyik jelzője a cukoranyagcserének. Ugyanis nem tükrözi a vércukrok tényleges alakulását. Alábbi képpel érzékeltetjük, milyen vércukrok eredményezhetik ugyanazt a 7%-os HbA1c szintet.
Tehát a „time in range” messzemenően útmutatással szolgál az irányban, hogy mikor, miért emelkedik vagy esik túlzottan a vércukor és ez ellen mikor mit lehet, kell tenni.
Hosszabb időtávon a „time in range” meghatározza a diabéteszes késői szövődmények kifejlődésének a kockázatát is (lásd még Diabetes Care 2019, Diabetes Care 2018). A Diabetes Care tanulmányai alábbiak szerint mutattak ki összefüggést a „time in range” és a késői szövődmények között.
A lenti „A” ábrán a retinopátia, a „B” ábrán a mikroalbuminuria gyakorisága látható annak függvényében, hogy a vércukrok hány %-ban (10% alattitól 70% fölöttiig) tartózkodtak a céltartományon belül.
A „time in range” tehát közvetlenül reflektál a vércukor tényleges alakulására és ezáltal jobban képes megjósolni a szövődmények kockázatát, mint az ezt indirekt módon jelző HbA1c. Általában érvényes állítás, hogy 70%-os „time in range” 7%-os HbA1c szintnek felel meg, míg egy 50%-os már 8%-ra utal.
Melyek a vércukor céltartományok, melyekre törekedni szükséges?
A céltartományok különböző kezelés alatt álló, különböző diabetes típusú, különböző módon diétázó, különböző korú és általános egészségi állapotú, különböző hipoglikémia kockázató személyeknél mások és mások.
Általánosságban állítható, hogy a betegeknek törekedni kell arra, hogy minél több időn át maradjon a vércukruk a „time in range”-en belül, ne legyenek túl nagy kiugrásaik és minimalizálják a hipoglikémiákat. Ezek szerint:
Mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegeknek azt ajánlják a szakértők, hogy
- Legalább 70%-ban a vércukor 3,9–10 mmol/l között mozogjon,
- Kevesebb mint 4%-ban legyen hipoglikémiás,
- Minimalizálják a 10 mmol/l fölötti értékek előfordulását.
A terhességi (gesztációs) diabéteszeseknél
- A vércukor legalább 85%-a 3,6–7,8 mmol/l között legyen,
- Az idő kevesebb mint 4%-ában legyen 3,6 mmol/l-nél kevesebb,
- Kevesebb, mint 10%-ban legyen 7,8 mmol/l fölött.
A nagyon „labilis” diabéteszeseknél a vércukor
- Legalább 50%-ban 3,8–10 mmol/l között legyen,
- Kevesebb mint 1%-ban csökkenjen 3,9 mmol/l alá,
- Kevesebb mint 10%-ban emelkedjen 13,9 mmol/l fölé.
Gyermeket váró 1-es típusú diabéteszeseknél a vércukor
- Az esetek legalább 70%-ában 3,5-7,8 mmol/l között mozogjon,
- Kevesebb mint 4%-ban csökkenjen 3,5 mmol/l alá,
- Kevesebb mint a nap 25%-ában emelkedjen 7,8 mmol/l fölé.
Milyenek a nem diabéteszesek vércukorszintjei?
Vizsgálatok szerint az esetek 97%-ában 3,9–7,8 mmol/l között mozognak.
A vércukor céltartományokat napi minimum 4-5 vércukormérés esetén az étkezések függvényében a 77 Elektronika által gyártott vércukormérők Dcont.hu e-naplója is kiszámolja – a referáló megjegyzése.
(Forrás: DiaTribe, 2019. augusztus 7.)
Megjelent: Diabfórum magazin 2019/4. – október (33-35. oldal)