Korábban már beszámoltunk arról, hogy a Google egy kontaktlencséket gyártó másik világcéggel összefogva a vércukorszintet folyamatosan mérő kontaktlencse létrehozásán fáradozik, nem kevés milliárd dollárt fordítva a kutatásokra. Ők eddig nem jártak sikerrel, most azonban dél-koreai kutatók az egész világot meglepték.
2014. január 17-én jelentette be a Google, hogy a vércukorszint mérésére alkalmas okos kontaktlencsét tesztel. A Google eddigi kísérleteiben a lencsék opál és törékeny komponenseket tartalmaztak, zavarták a viselőjüket a látásban, sérthették a szaruhártyát és a viselőjük mozgása zavarta működésüket, emellett kiegészítőikkel együtt robusztusak voltak.
Annak érdekében, hogy a fejlesztés az egészségügyben használható legyen, az Alcon vállalattal – a Novartis szemészeti részlegével – partneri viszonyt alakítottak ki. Szemészeti eszközökben jártas gyógyszercéggel az oldalukon a piacralépés jóval gyorsabban történhet, és így a szabályzás során felmerülő problémákkal is könnyebben megküzdhetnek.
Bár nagy a csend a fejlesztés jelenlegi helyzete körül, azt rebesgetik, hogy a Google kontaktlencséje hamarosan tesztelési fázisba léphet. A prototípusok másodpercenként egyszer glükózmérést végeznek, és egyben természetesen a távollátó embereknek is nagy segítséget jelenthetnek.
Az egész világot meglepték a dél-koreai kutatók.
Cukorszintet folyamatosan mérő lágy kontaktlencse
Dél-koreai kutatók létrehoztak egy lágy, tökéletesen átlátszó okos kontaktlencsét, mely folyamatosan méri a könny glukóztartalmát és a szemnyomást, drót nélkül kapja a működéséhez szükséges energiát, valós időben vizualizálja a mért értékeket transzparens és rugalmas nanostruktúrákat integrálva. (A könny és a vér cukortartalma között ugyanolyan 15–20 perces eltolódás van, mint a szöveti glukózmonitorozás esetében.)
A lencsét eddig nyulakon tesztelték, egyelőre nem jeleztek a viseléssel kapcsolatosan semmilyen kényelmetlenséget 🙂 és a lencse jól funkcionált. Az embereken történő vizsgálatok most kezdődnek.
Talán egy alkalmazás és más orvosi készülék fejlesztők lehetnek még érdekes résztvevői a folyamatnak, különösen az inzulinpumpa készítők. A digitális kontaktlencse, cukorbetegség alkalmazások kombinálásával teljesen új megfigyelési szolgáltatást tudnak létrehozni, miközben ezen hálózatot kihasználva az inzulinpumpával együtt akár létrejöhet az önjavító, mesterséges hasnyálmirigy.
Cukorbetegeknek érdemes ezeket a projektet figyelemmel kísérni, optimista szemlélettel az okos kontaktlencse lehet azon orvosi technológiák egyike, amely hamarosan megkönnyíti az életüket.
(Forrás: Science Advances, 2018. január 24.)
Megjelent: DiabFórum Magazin 2018/1. – április (49. oldal)