Jól ismert, hogy a 2-es típusú cukorbetegség egy folyamatosan romló anyagcsere-állapotot jelent, melynek oka a béta-sejtek inzulintermelésének folyamatos csökkenése. Ezért a kezdetben még hatásos életmód+metformin kezelést előbb-utóbb ki kell egészíteni valamely más hatásmechanizmusú vércukorcsökkentő tablettás készítménnyel, majd akár hármas gyógyszer-kombináció alkalmazására is sort kell keríteni.
Korábban leggyakrabban valamilyen szulfanilurea készítményt adtunk a metforminhoz. Az utóbbi években a szulfanilureákat egyre jobban kiszorították a DPP-4 gátló gliptin készítmények. Az elmúlt 2 évben pedig megjelentek az ún. SGLT-2 gátló, a vesén keresztül ható vércukorszint csökkentők.
Egy Julio Rosenstock professzor által vezetett vizsgálat keretében hármas gyógyszer-kombináció hatásosságát vizsgálták 24 héten keresztül napi legalább 1500 mg metformint szedő és 8% feletti HbA1c szintekkel rendelkező 2-es típusú cukorbetegeken. A betegek három csoportjának a metformin mellé vagy 5 mg saxagliptint, vagy 10 mg dapagliflozint vagy pedig saxagliptint és dapaliflozint is adtak. Azt találták, hogy a hármas kombináció 1,5%-kal csökkentette a HbA1c-t és a betegek 41%-ánál biztosította a 7% alatti HbA1c szintet, addig a metformin mellé adott saxagliptinnél a két érték csupán 0,9%-ot, illetve 18%-ot, a metformin+dapagliflozint szedő csoportjában pedig 1,2%, illetve 22% volt. A dapagliflozin szedésénél gyakoribb húgyúti fertőzés csupán az esetek 1%-ában fordult elő.
(Magyarországon a saxagliptin a rendelkezésre álló DPP-4 gátlók egyike, a dapagliflozin pedig az első és eddig egyetlen SGLT-2 blokkoló készítmény. A hazai előírások szerint is lehetséges alkalmazni ezt a hármas kombinációt. Problémát csupán az jelenti, hogy mind a kétfajta új készítmény utalványozásához diabetológus szakorvos javaslata szükséges és a két készítmény 70%-os OEP támogatás mellett is együttesen közel havi 7 ezer Ft-ba kerül a betegnek – a referáló megjegyzése.)
(Forrás: Diabetes Care online, 2014. november 22.)