Az 1-es típusú diabéteszeseket képzett jelzőkutyák figyelmeztethetik még a rosszullét előtt a vércukorszint ingadozás tüneteit figyelve (hipoglikémia, hiperglikémia) és szignifikánsan javíthatják gazdájuk életminőségét.
A PLOS ONE-ban megjelent tanulmány azzal foglalkozik, hogy vajon a betanított kutyák képesek-e következetesen és pontosan, korai riasztórendszerként szolgálni, ha gazdájuk vércukorszintje túl magas (hiperglikémia) vagy túl alacsony (hipoglikémia).
A kutatásban a Medical Detection Dogs 17 kutyát képzett ki arra, hogy figyelmeztessék gazdájukat, ha annak a vércukorszintje a céltartományon kívülre esik. A kutyatulajdonosok pedig regisztrálták, hogy vajon kutyáik képesek voltak-e pontosan reagálni a vércukorszintjük változására. A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy a gazdák vércukorszint kontrollját mennyiben segítette elő a kutyák jelenléte, illetve voltak-e más pozitív következmények is.
Az eredmény mind a 17 gazda esetében pozitív lett, azaz:
- Kevesebbszer kellett rohammentőt hívniuk.
- Kevesebbszer kerültek öntudatlan állapotba.
- Megnövekedett a függetlenségük, önálló cselekvőképességük.
- A HbA1c bár nem szignifikánsan, de mérhetően csökkent a kutyák kihelyezését követően.
Dr. Nicola Rooney a tanulmány fő szerzője szerint különböző elektronikus eszközöknek rengeteg korlátja van. A kutatás eredménye megmutatja, mennyire értékes segítőtárs lehet egy betanított kutya és sokban hozzájárulhat a gazda egészségi állapotnak megőrzéséhez, életminőségének fenntartásához, javításához. A módszer a hosszú távú gyógykezelés költségeit is csökkentheti.
Bár a kutatók biztosak benne, hogy a kutyák reagálnak a gazdájuk vércukorszintjére, de nem tudják, hogyan. Valószínű, hogy a kutyák a gazda izzadtságában vagy az általa kilélegzett levegőben lévő kémiai összetevők változását észlelik. Az eredmények alapján kizárható, hogy a kutyák csupán a véletlennek köszönhetően jeleznek a megfelelő időben. A tulajdonosok szerint a kutyáik már azelőtt reagáltak, hogy a vércukorszintjük leesett volna. Így lehet, hogy a kutyák a feltételezettnél is sokkal hatékonyabbak.
(Forrás: PLoS ONE)