Mindenki szeret jól aludni, de legtöbbünk esetében sajnos ez sokszor nem sikerül. Az éjjeli felébredések és a visszaalvás nehézségei komolyan megterhelik mindennapjainkat és hosszabb távon veszélyeztetik egészségünket is.
Az alvászavarok ugyanis nem csupán mentális és emocionális állapotunkra hatnak kedvezőtlenül, hanem – ahogy ezt az Amerikai Kardiológiai Társaság megállapította – idővel komoly szívproblémákat is eredményezhetnek. És ez nemcsak az alvási apnoé szindróma, hanem a kelleténél rövidebb, és nem kielégítő minőségű alvás következménye is lehet.
Az alvászavar az elhízás kockázati tényezője és ettől függetlenül a diabéteszé is
Egy 2012-ben 7.239 cukorbeteg részvételével lefolytatott vizsgálat szerint számosan szenvednek az alvászavarok különböző formáiban, mint az álmatlanság, az alvási apnoé szindróma, az elalvási, és éjjeli felébredéskor újra elalvási nehézségek, az éjjeli WC-re járás és a nappali álmosság.
A vizsgálatban résztvevők 24%-ánál állt fenn valamilyen alvászavar, közöttük 70%-ot tett ki az elhízottak aránya, közülük pedig 65% számolt be alvásproblémáról. Ez gyakrabban fordult elő nőknél, fehéreknél, egyedül élőknél, alacsony jövedelemmel rendelkezőknél, dohányzóknál és rendszeres testmozgást nem végzőknél. Az alvászavar egyébként más vizsgálatok szerint önmagában is diabéteszt okozó tényező. Bár összehasonlításként nem vizsgálták a nem diabéteszeseket, a vizsgálók valószínűsítik, hogy fenti alvásproblémák cukorbetegség fennállása esetén gyakoribbak, mint anélkül.
Az alvászavar az elhízás kockázati tényezője és ettől függetlenül a diabéteszé is. Ha pedig már valakinél fellép a cukorbetegség, az alvászavar magasabb átlagos vércukorszinteket, emelkedett HbA1c-t eredményez.
(Forrás: Medscape, 2017. április 17.)