A referálók rendkívül izgalmasnak minősítették a világ diabetológiájának állapotát napjainkban – mint ahogy ez számos szempontból tükröződött az ADA Kongresszus kapcsán is.
Rohamos fejlődés a 2-es típusúak vércukorcsökkentő terápiájában
Az egyik ilyen szempont a 2-es típusú cukorbetegek vércukorcsökkentő terápiájában az utolsó évtizedben létrejött rohamos fejlődés, melyet hosszú stagnálás előzött meg. 1950-ben az akkori inzulinkészítmények mellett (amikor is csupán kétfajta állati eredetű inzulinnal rendelkeztünk), egyetlen szájon át szedhető (orális) készítmény állt rendelkezésre, az első, ma már nem használt szulfanilureák, a karbutamid és a tolbutamid. Európában 20 évvel később jelent meg a butilbiguanid (az angolszász országokban társát, a feniletil biguanidot kivonták a forgalomból), majd újabb 10 évvel később Nyugat Európában forgalomba került a metformin és a 90-es évek második felében ez rohamléptekkel terjedt világszerte, így az USA-ban és hazánkban is elérhetővé vált. Ekkortájt már újabb 3 szulfanilurea készítménnyel, valamint az akarbózzal is rendelkeztünk, de választékuk még mindig igen szűkös volt.
Aztán századunk elején került forgalomba az inzulin érzékenységet fokozó kétfajta glitazon készítmény, melyek közül csak a pioglitazon maradt a gyógyszer piacon. Tíz éve hihetetlen gyorsasággal jelentek meg a DPP-4 gátlószerek a gliptinek (hazánkban ma 5 fajta áll rendelkezésre, önmagában vagy metforminnal kombináltan), megjelentek a nem inzulin jellegű injekciós készítmények, a GLP-1 analógok, melyeket először napi 2, majd 1 injekcióban, később heti egy alkalommal lehetett adagolni és végül diadalútjukat járják az SGLT-2 gátló, a vesén keresztül ható gliflozinok, melyek önmagukban vagy metforminnal, ill. DPP-4 gátlószerekkel kombináltan is rendelkezésre állnak. Napjainkban az Egyesült Államokban többszáz kombinált vércukorcsökkentő készítménnyel rendelkeznek. A lehetséges kombinációk számát 1.123-ban határozták meg.
Gyógyszerek, gyógyszerkombinációk a szív-érrendszeri kockázatok csökkentésére
Kiemelkedő figyelem kísérte azokat a gyógyszereket, gyógyszer-kombinációkat, melyek egyértelműen csökkentik a szív-érrendszeri kockázat mértékét cukorbetegekben. Ezek nyomán alapvetően változhat a vércukorcsökkentő kezelés gyakorlata.
Az egyik ilyen, már az elmúlt évben igazoltan szív-védő hatással rendelkező készítmény volt az empagliflozin (hazánkban rendelkezésre áll, az EMPA-reg outcome vizsgálatról tavaly ősszel beszámoltunk Magazinunk hasábjain), mely mellé a 8.000 beteg bevonásával jelenleg folyó klinikai vizsgálatok nyomán felsorakozhat az ertugliflozin.
AWARD-9 vizsgálat
Újdonság a glargin inzulin és a GLP-1 gátló lixisenatid keveréke, melyet a degludek inzulin és liraglutid keverékének versenytársául szánnak.
Az AWARD-9 nevű vizsgálat keretében tanulmányozták a naponta adagolt glargin inzulin mellé adott heti egyszeri dulaglutid injekció hatását glargin+placébóval összehasonlítva. Azt találták, hogy a kombinált kezelés nyomán 1,44%-kal csökkent a HbA1c szintje, míg a glargin inzulin+placebo mellett csupán 0,67%-kal. A kombinált kezelés mellett a betegek 2/3-ának 7% alá süllyedt a HbA1c szintje, míg a csupán glargint kapó kontrolloknak csupán 35%-a került 7% alá. A kombinált kezelés mellett kisebb adagú glargin inzulinra volt szükség és a betegek testsúlya 28 hét alatt közel 2 kg-mal csökkent, míg a csupán glargin inzulint kapóké 0,5kg-mal emelkedett.
Ugyancsak meggyőző eredményt mutatott az SGLT-gátlóval kombinált phentermin tabletta alkalmazása, melynek nyomán 26 hét alatt a betegek testsúlya 7,5%-kal csökkent. A csak phentermint kapók súlya 4,1%-kal, a csak canagliflozint kapóké 1,9%-kal, míg a placébót szedőké 0,6%-kal csökkent.
Az ADA keretében részletesen elemezték az újabb vizsgálatokat az újabb hosszú hatástartamú inzulinokkal. A degludek inzulin hatását vetették egybe a glargin és a 300 E-es töménységű glargin inzulin hatásosságával. Egyelőre úgy tűnik, a degludek inzulin mellett fordul elő legkevesebbszer hipoglikémia. A SWITCH-1 és 2 vizsgálatok keretében 2-es típusú diabéteszeseken a degludek inzulinnal 30%-kal kevesebb hipoglikémia fordult elő mint a glargin inzulinok mellett, éjjel pedig 42%-kal csökkent a hipoglikémiák száma. Ez újabb adat a degludek inzulin biztonságossága mellett.
EXAMINE vizsgálat
Új adatok láttak napvilágot az EXAMINE vizsgálat keretében az alogliptin kedvező szív-érrendszeri hatásairól is. Megjelent az alogliptin+metformin kombinált készítmény mellett az alogliptin+pioglitazon kombináció, mely valódi újdonság a DPP-4 gátló készítmények kombinációinak sorában. (Külön referátum keretében számolunk be a LEADER vizsgálatok eredményeiről, melyek a liraglutid jelentős mértékű szív-érrendszeri kockázatcsökkentő hatásait igazolták).
Az SGLT-2 gátlószerek újabb előnyös tulajdonságaira derült fény a különböző vizsgálatok során. Egy kétéves vizsgálat keretében canagliflozin vesefunkciókra gyakorolt hatását vetették egybe a szulfanilurea típusú glimepirid ilyen irányú hatásával. Tudni kell, hogy a kor előrehaladtával a vese funkcióját jól jelző glomeruláris filtrációs ráta (GFR) egészséges emberekben is évente 0,5-1 ml/perc-cel csökken. Diabéteszesekben ez a folyamat felgyorsul. Canagliflozin adása mellett a cukorbetegek GFR-je 2 év alatt 2 ml/perc-cel csökkent, míg a glimepiridet kapóké 6 ml/perc-cel.
EMPA-REG OUTCOME vizsgálat
Az empagliflozin szintén lassította a veseelégtelenség kifejlődésének sebességét az EMPA-REG OUTCOME vizsgálat keretében: az empagliflozint szedők 12,7%-ában romlott a vesefunkció, míg a placebót szedők csoportjában 18,8%-ban, ami 39%-os kockázat-csökkenést jelent. A szérum kreatinin szintek az empagliflozinos csoportban 1,5%-ban, a kontroll csoportban 2,6%-ban emelkedtek duplájára. Művese kezelésre az empagliflozint szedők 0,3%-a, míg a placebót kapók 0,6%-a szorult.
Egy másik SGLT-2 gátlószer, a dapagliflozin beszűkült vesefunkciójú diabéteszeseken nem csupán a HbA1c szinteket és a vérnyomást csökkentette, hanem ún. kálium-megőrző vizelethajtók alkalmazása mellett nem emelte meg a kálium szinteket sem, ami ilyen esetekben kifejezett pozitívumként értékelendő.
(Forrás: 76. ADA Kongresszus, 2016. június 10-14.)