Ünnepi megemlékezés és tudományos ülés dr. Fövényi József Tanár Úr 80. születésnapja alkalmából – Budapest, 2016. február 17.
Jelenlegi és korábbi munkatársai, barátai, a magyar diabetológia kiválóságai zsúfolásig megtöltötték a Péterfy Sándor utcai kórház előadótermét, hogy tudományos ülés keretében ünnepeljenek. A rendezvényen jelen volt Dr. Fövényi József legrégebben gondozott 89 éves betege is, aki 84 éve(!) diabéteszes.
Dr. Kocsis Győző főorvos, a tanítvány, a diabetológiai szolgálat jelenlegi vezetője bevezető szavai után Dr. Sásdi Antal főigazgató nyitotta meg az ülést. „Egyik legrégebbi munkatársként” Dr. Thaisz Erzsébet főorvos visszaemlékezései következtek, majd „Ma is aktív szerzőtársként” e sorok írója foglalta össze néhány percben közel tíz éves közös munkájukat, méltatva az ünnepelt főszerkesztői kvalitásait.
Dr. Góth Miklós professzor (Honvéd Kórház) „Óriások földjén” című gazdagon illusztrált előadásában a kórosan magas termet egészségügyi és pszicho-szociális sajátosságait és következményeit ismertette.
Dr. Hosszúfalusi Nóra docens (Semmelweis Egyetem) „Mit változott a szemlélet és a szemléletem 1-es típusú diabétesz kezelésében” címmel foglalta össze az elmúlt évtizedek kezelési eredményeit, különös tekintettel az ünnepelt tevékenységére. Többek között kiemelte, hogy „Gyakorlati inzulintherápia” című könyvében Dr. Fövényi József már 1991-ben (évekkel az analóg inzulinok megjelenése előtt) ajánlotta a napi négyszeri inzulin-kezelést bázis-bólus therápia formájában és javasolta, hogy a reggeli éhomi vércukorszint ne legyen alacsonyabb 4.4 mmol/l-nál (ami 2015-ben került be az Amerikai Diabétesz Társaság ajánlásai közé). Kitűnő előadását az ünnepeltet idézve zárta: „Ne az életet igazítsuk az inzulinkezeléshez, hanem az inzulinkezelést az élethez”.
Végül Dr. Fövényi József foglalta össze (eddigi) életútját („Pályafutásom és a diabétesz”). A több mint fél évszázadot átfogó hallatlanul gazdag munkásságból e helyütt csak néhány, a magyar cukorbetegek kezelésében mérföldkőnek számító dátum megemlítésére van mód.
1987-ben elsőként vezette be hazánkban („Hegyeshalom és Vlagyivosztok között”) a cukorhemoglobin (HbA1c) rutinszerű mérését, alapította meg a cukorbeteg klubmozgalmat, a bentlakásos ötnapos páciens-edukációs tanfolyamokat és közreműködésével készült el 1996-ban az első diabétesz gyógycipő. Neve egyet jelent a páciens-tájékoztató kiadványok sokaságával, ma is a Péterfy Sándor utcai kórház aktív, ambuláns rendelést végző munkatársa.
Páciensei és munkatársai nevében is gratulálunk és kívánjuk, hogy ez még sokáig így legyen!
Prof. Dr. Soltész Gyula