A hagyományos mediterrán diéta fő jellemzői: nagymennyiségű olíva olaj, gyümölcsök, diófélék, zöldségek, saláták, főzelékfélék, gabona alapú élelmiszerek, mérsékelt mennyiségű hal- és baromfi fogyasztás, erősen csökkentett arányú tejtermék, vörös és feldolgozott hús fogyasztás, kevés édesség és mérsékelt bor-fogyasztás az étkezések után.
Számos klinikai vizsgálat eredménye utalt arra, hogy a mediterrán étrend kifejezett szív-érrendszeri védő-hatással rendelkezik.
Az egyik legnagyobb klinikai vizsgálat a 2008-ban kezdődött spanyol PREDIMED nevű vizsgálat, melynek – ez tudományos érdekesség – 2013-ban közölték igen kedvező szív-hatásait, majd pedig szabálytalanságokat észlelve a betegbevonásban, a betegek véletlenszerű csoportosításában, az eredményeket visszavonták.
A vizsgálatban 7.447 55–80 éves személy, köztük 57%-ban nő, vett részt, akiknek ugyan a szív-érrendszeri kockázata igen magas volt, de még nem voltak szív-betegek. Őket véletlenszerűen három csoportra osztották: mediterrán diéta elveit követők fokozott mennyiségű extra-szűz olíva olaj-fogyasztással, mediterrán diétán lévők fokozott mennyiségű kevert dió-mogyoró-fogyasztással és hagyományos étrenden lévők a zsírfogyasztás csökkentésével.
Mégis igaz: a mediterrán diéta jelentős mértékben csökkenti a szív-érrendszeri kockázatot
Utólag kizárva azon személyeket, akik szabálytalanul lettek bevonva a vizsgálatba az újraszámolt eredményeket most tették közzé. Ezek szerint a szív-érrendszeri megbetegedés vonatkozásában a nagymennyiségű extra-szűz olíva olajat fogyasztók kockázata a kontrollok 69%-ára csökkent, a plusz dióféléket fogyasztóké pedig 72%-ra.
A bármely okból bekövetkezett halálozás szempontjából csupán az extra-szűz olíva olajat fogyasztók halálozása mérséklődött jelentős mértékben (ld. ábra).
(Forrás: N Engl J Med online, 2018. június 21.)
Megjelent: DiabFórum Magazin 2018/3. – augusztus (58. oldal)
Fotó: Pixabay.com