Három olyan nyáron megjelent szakcikket referáltunk, melyben alapvető változtatásokat javasolnak a cukorbetegek – elsősorban a súlyfelesleggel küszködők – étrendjében.
Az új javaslatok kiindulópontját az a tény képezte, hogy több tucatnyi – többségében nem cukorbetegen végzett – klinikai vizsgálat során a testsúlycsökkentés szempontjából legelőnyösebbnek a nagyon alacsony szénhidrát-tartalmú diéta bizonyult, melyet hazánkban közel 2000 elhízott beteg kezelése során Pados Gyula és munkatársai is egyértelműen igazoltak.
A júliusban a Nutrition hasábjain megjelent összefoglaló közlemény ajánlásait alátámasztotta az ezt követő hetekben napvilágot látott két – ausztráliai és New Orleansi kutatók által – részben kövér cukorbetegeken végzett vizsgálatok eredményei. Ezek szerint a súlyfelesleggel rendelkező cukorbetegeknél is számos előnnyel járhat az alacsony szénhidrát-tartalmú és ezzel együtt természetesen energiaszegény étrend is. Jól ismert az a tény, hogy ha valaki nem tud megbirkózni a magas vércukrokkal és erősen megszorítja a szénhidrát bevitelét, csökkenni kezd a vércukor szintje. Ennek a módszernek az alkalmazása viszont csak egyidejűleg testsúlycsökkenést is eredményező erősen energiaszegény diétán célszerű, mert ha a diabéteszes ugyan szénhidrátot nem vagy alig fogyaszt, viszont helyette – ami csak belefér – fehérjét és zsiradékot, mint 30–40 évvel ezelőtt mondták: „húst-hússal”, akkor a testsúly nem csökken, az állapot tartós javulására nem lehet számítani, viszont a nagyon magas zsírtartalmú étrend eredményeként fokozódik az érelmeszesedés.
Ezek után nagy kérdés, hogy itt és most, Magyarországon miképpen építhető fel egy hosszabb távon tolerálható, a betegek többsége által elfogadható étrend, mely az alacsony szénhidrát-bevitel mellett mind az anyagcserére, mind a testsúlycsökkenésre előnyös hatású lehet. A nagyon alacsony – 50 g alatti – szénhidrát-tartalmú, többek által javasolt étrend nem jöhet szóba, de a kalória-bevitelben jelentősen megszorított, a jelenlegi 50–55%-os aránynál lényegesen alacsonyabb szénhidrát-tartalmú étrend talán megfelelhet a célnak. Ezért, jól ismervén a hazai cukorbetegek diétás szokásait és étrendi preferenciát, megkíséreltünk egy 1200 kcal tartalmú diétát kidolgozni, mely egyharmad-egyharmad arányban tartalmaz szénhidrátot, fehérjét és zsírt. Utóbbi esetében törekedtünk a telített zsírsavak minimalizálására is. A most bemutatott egyhetes mintaétrend összetétele tehát: 98 g szénhidrát, 98 g fehérje és 45 g zsír.
Nagyon örülnénk, ha minél többen kipróbálnák ezt a diétát és saját ízlésük szerint állítanának össze további étkezéseket, ételsorokat, melyek erősen megközelítik összetételben az itt bemutatottakat és minél többen közölnék véleményüket (e-mail: [email protected])
Fontos megjegyzések a diéta elkezdése előtt:
1. Mindenképpen szükséges a napi egyszeri vagy akár többszöri vércukormérés!
2. Amennyiben a vércukorszint csökken és esetenként 5 mmol/l alatti értéket mérnek, csökkenteni szükséges a vércukorcsökkentő tabletták mennyiségét.
3. Inzulinkezelés esetén feltétlenül a gondozó szakorvossal szükséges megbeszélni a teendőket, mivel nagyon valószínű az inzulinadagok megfelelő mértékű csökkentése.Várjuk tehát olvasóink reflexióit, hogy ezen úttörő dietetikai szaktevékenységünket minél sikeresebben folytathassuk, minél több hazai cukorbeteg javát szolgálva.
Dr. Fövényi József
Heti mintaétrend – 1. hét
A heti mintaétrend receptjei
Zöldborsó leves (1 adag)
Hozzávalók:
10 dkg zöldborsó
5 dkg sárgarépa
5 dkg fehérrépa
1 evőkanál olaj
petrezselyem,
½ db erőleves kocka
Elkészítés:
A zöldborsót és a többi zöldséget kevés erőleves kockás vízben feltesszük főni, mikor félig puha, felöntjük annyi vízzel, hogy a folyadék mennyisége kb. 3–3,5 dl legyen. Így fűzzük készre. Tűzről levéve frissen vágott petrezselyemlevelet szórunk rá.
Főtt pulykamell zöldbabfőzelékkel (1 adag)
Hozzávalók:
20 dkg pulykamell
1/2 db erőleves kocka
Elkészítés:
A pulykamellet tetszés szerint daraboljuk, majd erőlevesben puhára főzzük.
Zöldbabfőzelék
Hozzávalók:
200 g zöldbab
1 tk. Étolaj
10 g graham liszt
30g tejföl (zsírszegény)
1-2 dkg vöröshagyma
Ízlés szerint fokhagyma, ecet, lecsó, fűszerpaprika, édesítőszer, petrezselyem, só
Elkészítés:
A zöldbabot 2 cm-es darabokra vágjuk és enyhén sós melegvízben feltesszük főzni. Beletesszük a félbevágott vöröshagymát, a péppé zúzott fokhagymát, lecsót.
Zsemle színű rántást készítünk melyet finomra vágott petrezselyemmel és fűszerpaprikával ízesítünk. Ha a bab megfőtt eltávolítjuk a vöröshagymát és a rántással besűrítve jól összeforraljuk. Sóval, ecettel és édesítőszerrel kialakítjuk a főzelék karakterét, végül hozzáadjuk a tejfölt is, és még egyszer kiforraljuk.
Székely káposzta (1 adag)
Hozzávalók:
30 dkg savanyú káposzta
2 ek. olaj
20 dkg csirkemell
5 dkg vöröshagyma
só, bors, fűszerpaprika
Elkészítés:
A savanyú káposztát lemossuk és 1 ek. Olajon ill. kevés vízen feltesszük párolódni, fedő alatt lefedve.
Ez alatt a hagymát felkockázzuk és az olajon üvegesre dinszteljük, majd a tűzről lehúzva fűszerpaprikával ízesítjük. A ragura vágott csirkehúst erre a hagymára tesszük, majd előpirítjuk, sóval, borssal fűszerezzük.
Ha a két összetevő megpuhult, összeöntjük őket, és kicsit még együtt pároljuk, majd tálaljuk.
Sült csirke párolt káposztával, burgonyával (1 adag)
Hozzávalók:
20 dkg csirkemell
1 ek olaj, só, bors,
zöld fűszer
5 dkg burgonya
20 dkg párolt káposzta
Só, bors, ecet, édesítőszer
Elkészítés:
A csirkemellet szeletre vagy ragura vágjuk, megízesítjük és az olajon kissé megpirítjuk, majd kevés vízzel felengedve lefedve készre pároljuk.
A burgonyát héjában sütjük meg a sütőben.
A káposztát vízen, fedő alatt gözölve puhítjuk meg az ízesítőanyagokkal.
Rizses lecsó virslivel
Hozzávalók:
15 dkg paprika
5 dkg paradicsom
5 dkg v.hagyma
1 ek. Olaj, só
5 dkg bécsi virsli
5 dkg barna rizs (szárazon lemérve)
Elkészítés:
A felaprított hagymát olajon megpároljuk és erre dobjuk a paprikát, sózzuk. Ha ez kissé összeesett, hozzáadjuk a paradicsomot is, idő közben sóval ízesítve. Mikor már majdnem kész, beletesszük a karikázott virslit is, és készre főzzük.
A rizst sós vízben feltesszük főni (vigyázat, jóval több főzési időt igényel mint a fehér rizs), ha megpuhult leszűrjük.
Fűszerekkel párolt busa, rizibizivel
Hozzávalók:
20 dkg busa filé
1 ek. Olaj
rozmaring, majoranna, bors
Elkészítés:
A halfilét sózzuk és fűszerezzük, majd egy fedhető edényzetbe tesszük az előre felforrósított olajra. Kevés vizet öntünk alá és lefedve készre pároljuk.
Rizibizi
Hozzávalók:
3 dkg barna rizs sós vízben megfőzve
10 dkg zöldborsó (gőzben párolva) – előtte kicsit megsózva
Elkészítés:
A két megpuhult hozzávalót egybe forgatjuk, így tálaljuk.
Körözött
Hozzávalók:
10 dkg félzsíros túró
0,5 dl nat. joghurt,
ízlés szerint: fűszerpaprika, mustár, kömény, só
Elkészítés:
A hozzávalókat egybedolgozzuk és az egészet 30 percre a hűtőbe tesszük.
Sertés egybensült, parajfőzelékkel (1 adag)
Hozzávalók:
20 dkg sovány sertéscomb
1 ek. olaj
Kömény, fokhagyma, só
(Kukta fazék)
Elkészítés:
A sertéshús darabot fokhagymával tűzdeljük és a forró olajon megpattogtatott köménymagra dobjuk, így képezünk „kérget” neki a pirítással. Ezt sózzuk és kevés vízzel felöntve lezárt kuktában készre pároljuk.
Spenót főzelék
Hozzávalók:
200 g paraj v. 100 g spenót püré
1 tk étolaj
10 g graham liszt
1 dl tej
Fokhagyma, só, bors
Elkészítés:
A spenótot forrásban lévő vízben megfőzzük és leszűrés után pépesítjük vagy a kész fagyasztott pürét használjuk. Világos rántást készítünk, ehhez adjuk a parajpépet és a zúzott fokhagymát, majd tejjel felengedjük, és jól összeforraljuk.
Csirkemell fasírt (1 adag)
Hozzávalók:
20 dkg darált csirkemell
½ db tojás
½ db zsemle
Só, majoranna, reszelt hagyma, bors, fokhagyma, fűszerpaprika
1 ek olaj
Elkészítés:
A hozzávalókat mind egybegyúrjuk, lapos fasírtokat készítünk és olajjal kikent lábasban kisütjük őket (pici vizet adhatunk alá).
Mintaétrend és receptek:
Cseri-Holzmann Brigitta
dietetikus
A teljes, 4 hetes mintaétrend letöltése
Megjelent: DiabFórum Magazin 2014/4. – szeptember (64-67. oldal)