Hipoglikémiáról akkor beszélünk, ha a vércukorszint 3 mmol/l alá csökken. A hipoglikémia alább felsorolt tünetei (vagy azok közül valamelyik) jelentkezhetnek már ennél magasabb vércukornál is, ha megelőzőleg a vércukorszint átlaga tartósabban magas volt.
Ha megelőzően a vércukorszint pedig tartósan a hypoglikémiás érték közelében volt, akkor a tünetek esetleg csak 3 mmol/l-nél alacsonyabb értékeknél jelennek csak meg. Ez a helyzet feltétlenül elkerülendő, mert a mély és hosszantartó hipoglikémia életveszélyes állapot. A tünetek egyénileg igen változatosak lehetnek.
A hipoglikémia tünetei
- kínzó éhségérzet
- remegés
- szédülés
- remegés
- gyengeségérzet, bágyadtság
- aluszékonyság
- hideg verítékezés
- ingerültség, furcsa, bizarr magatartás
- sírás, sikoltozás
- fejfájás
- hasfájás
- homályos vagy kettős látás
- fülzúgás
- nyelv, száj, vagy valamelyik végtag zsibbadása, átmeneti bénulása
- végtagrángás, görcs
- ájulás, eszméletvesztés
Hipoglikémiára hajlamosító körülmények
- túl sok testmozgás, megfelelő kalória és szénhidrátpótlás nélkül
- túl sok inzulin
- elégtelen kalória és szénhidrátbevitel pld. betegség okozta étvágytalanság, hányás miatt
A hipoglikémia kezelése
Hipoglikémia gyanúja, hipoglikémiás tünetek jelentkezése vagy hipoglikémiás vércukor esetén (akkor is, ha nincsenek tünetek!) azonnal, gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztandó.
Kisgyermeknek (6 éves kor alatt) 10 g szénhidrát is elég lehet, nagyobb gyermeknél 20 g az ajánlott mennyiség, lehetőleg szőlőcukor tablettából.
Ha néhány percen belül nincs javulás, az adagot ismételni kell, majd ún. „lente” szénhidrát (pl. keksz, kis szendvics) fogyasztandó a vércukor fenntartására. A szőlőcukor ugyanis csak rövid időre képes megemelni a vércukrot.
Ha a gyermek már nem tud nyelni, tudata befolyásolt, vagy görcsöl, akkor fulladásveszély miatt szájon már semmit sem szabad beadni, glukagon injekció azonnali, izomba (felkar, comb) történő befecskendezése szükséges. A glukagon adagja 6–8 év alatt fél ampulla (fél mg), 6–8 év felett egész ampulla (1 mg).
A glukagon oldatban nem tartható, ezért gumisapkás üvegampullában fehér por formájában kapható, amit a mellékelt steril desztillált vízzel használat előtt fel kell oldani. Ez egy egyszerű művelet, de az eszméletlen, esetleg görcsölő gyermekét látó gyakorlatlan szülő vagy hozzátartozó számára nem az, különösen, ha akkor végzi először.
Ezért a glukagon feloldását a már lejárt határidejű ampullákkal rendszeresen gyakorolni kell: 30 másodpercen belül fel kell tudni oldani és beadni.
A glukagon a szőlőcukorral együtt egyik tartozéka az un. életmentő csomagnak vagy kit-nek, amit a diabéteszesnek mindig magánál kell(ene) tartania.
Egy glukagon ampullát tartsunk otthon a hűtőszekrényben (ahol a gyártási időtől számítva 3 évig megőrzi felhasználhatóságát), egyet pedig az életmentő kit-ben, ahol szobahőmérsékleten másfél évig felhasználható marad.
Prof. Dr. Soltész Gyula
Megjelent: DiabFórum magazin 2019/3. – augusztus (10. oldal)