Magazinunk korábbi számában beszámoltunk (2019/1. 40-41. oldal) az inzulin gyomorfalba juttatásának merőben új módjáról, amennyiben a magyar gömböc, ill. egy teknősfajta alakjára hasonlító inzulinkapszula a gyomorban mindig „talpára” állva mikrotűket bocsát ki és ezeken át fájdalommentesen inzulint bocsát a gyomorfalba, feleslegessé téve az injekciózást.
A kapszula apró, összepréselt inzulintűt tartalmaz, így a kapszula esetleg részben kiválthatja az injekciót, melyet az 1-es típusú cukorbetegek naponta adagolnak – számolt be a medicalxpress.com az MIT kutatásáról. A kis inzulintű akkor fejti ki hatását, amikor a kapszula a gyomorba ér.
Inzulinkapszula – most egy újabb, hasonló megoldásról lesz szó
A Massachusetts Institute of Technology kifejlesztett egy 3 cm-es kapszulát, mely lenyelve a gyomorsavnak ellenállva a vékonybélbe jut és 6-os pH-jú közegben kinyílik háromkarúra, melyeken szintén 1 mm-es mikrotűk vannak, melyek egy injekciónyi mennyiségű inzulint injiciálnak a bélfalba, ahonnan az azonnal a keringésbe jut, mégpedig a legfiziológiásabb módon, először a májba.
Ezt követően a kapszula megemésztődik és a bélből kiürül.
A „karok” hosszának a méretezésével szabályozni lehet, hogy kisebb vagy nagyobb adag inzulint juttassanak a szervezetbe. Egyelőre még megoldandó probléma az inzulin mennyiségének az étkezésekhez történő igazítása.
A sertésben végrehajtott vizsgálatok eredményei meggyőzőek, az emberi vizsgálatok még nem kezdődtek el.
(Forrás: Nature Medicine volume 25, pages 1512–1518 2019)
Megjelent: DiabFórum magazin 2019/5. – december (46. oldal)