Az Egyesült Államokban az elmúlt év folyamán a FDA (Élelmiszer és Gyógyszerügynökség) már engedélyezte az Abbott cég FreeStyle Libre szöveti glukózmonitorozó eszköz forgalmazását. Az azonban még „csak” annyit tudott, hogy a felhelyezett szenzor 14 napon át mérte a szöveti glukózszintet, ezt követően az orvos letöltötte az adatokat, majd kiértékelte azokat. Ezt nevezték professzionális glukózmonitorozásnak. Most került sor a Flash változat Egyesült Államokbeli forgalmazására. (Eddig ugyanis csak Nyugat-Európában volt forgalomban.)
Flash szöveti glukózmonitorozó rendszer
A hazánkban is egyre kedveltebb, egyre több beteg által használt Flash változat az előzőtől annyiban különbözik, hogy egy leolvasó szenzor fölé helyezésével a beteg valós idejű szöveti glukózadatokhoz juthat és mint Magazinunkban számos alkalommal már leírtuk, egy szenzorral 14 napon át folyamatosan nyomon követheti vércukrai alakulását, az adatok letöltését követően pedig a cukor-görbéken kívül az állapot sokoldalú elemzése is lehetővé válik.
A másik két szöveti glukózmonitorozó eszköztől (Medtronic és Dexcom) két dologban különbözik: nem igényel napi kétszeri ujjbegyes vércukorméréssel történő kalibrációt, viszont – legalábbis egyelőre – a vércukor kóros tartományok irányába történő mozgásakor nem riasztja a beteget.
A FreeStyle Libre Flash eszközrendszert eddig főként Nyugat-európai országokban, az ott élő állampolgárokon keresztül lehetett a hazai cukorbetegeknek beszerezni. Folyamatos használat esetén a 26 szenzor + 1 db leolvasó éves költsége €1600 (kb. US $1885) összeget tesz ki. Ezt számos országban (pl. Németországban, Svédországban) a biztosítók részben, vagy egészben térítik, sajnos nálunk egyetlen szenzor finanszírozását se vállalja fel a NEAK (az OEP utódja). Ezért a betegeknek mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, sajnos ma még csak kevesen engedhetik meg maguknak ezt a „luxust”. (A másik két szenzor, mely itthon is beszerezhető, lényegesen drágább). Pedig az Abbott szenzorának használata rendkívüli előnyöket nyújt a betegeknek. Ezek közül a legkevesebb, hogy nem kell naponta többször szúrniuk az ujjaikat.
Sokkal fontosabb, hogy a klinikai vizsgálatok szerint a szenzor mérései által módosított inzulinadagolás révén az enyhe és súlyos hipoglikémiák számát 15–49%-kal lehet csökkenteni és a HbA1c szint is legalább 1%-kal mérsékelhető. Mindez pedig alig felbecsülhető előnyt jelent a cukorbeteg életminősége, életkilátásai szempontjából.
(További fejlesztések várhatók, már rendelkezésre áll egy más cég által gyártott kiegészítő készülék és okostelefon applikáció, melyek révén a riasztás, valamint más személyek részére az adatok továbbítása is lehetségessé válik – a referáló megjegyzése.)
(Forrás: FDA News, 2017. szeptember 27.)
Megjelent: DiabFórum magazin 2017/4 – október (42. oldal)