Minél jobb anyagcsere egyensúlyra, vagyis minél alacsonyabb vércukrok fenntartására törekszünk, annál nagyobb a – legalábbis enyhe – hipoglikémiák felléptének a veszélye. Ilyen célra eddig elsősorban szőlőcukor tabletta (glukóz) bevételét javasolták, javasoltuk 15–20 g-nyi mennyiségben.
Sokan más alternatív cukorforrással próbálkoznak, mint amilyenek a normál cukros üdítő italok, cukros gyümölcslevek, édességek, stb. Felmerül a kérdés, melyik a leginkább üdvözítő megoldás a megérzett enyhe hipoglikémiák kivédéséhez.
Egy brit vizsgáló csapat elemezve a szakirodalmat, 1.774 közleményt talált, melyek a tüneteket okozó hipoglikémia lehetséges kivédésével, a vércukor normalizálásához szükséges idővel, a lehetséges szövődményekkel és az esetenként szükségessé váló kórházi ápolás tartamával foglalkoznak. Megfelelő szempontok szerinti szűréssel 4 vizsgálatot emeltek ki és tettek elemzés tárgyává. Közülük három randomizált (véletlenszerűen két részre osztott) vizsgálat, a harmadik egy megfigyeléses vizsgálat volt. A három randomizált vizsgálatban 113 1-es típusú gyerek és felnőtt személy 578 hipoglikémiás eseményének 15 percen belüli megoldását elemezték. A hipoglikémiákat vagy 15–20 g-nyi glukóz tablettával vagy cukros üdítővel, illetve cukros narancslével, vagy tejjel hárították el.
A statisztikai elemzés a szőlőcukor tabletta előnyét hozta ki
A megfigyeléses vizsgálat 13 felnőtt személy 22 hipoglikémiás eseményét dolgozta fel és ez esetben is a szőlőcukor tabletta alkalmazása bizonyult előnyösebbnek, vagyis ilyen esetekben normalizálódtak leggyorsabban hipoglikémia után a vércukorszintek. A glukóz tabletta és a glukóz gél hatékonyságában nem találtak különbséget. Mivel a tabletták elrágását követően célszerű folyadékot (víz, tea, stb.) is elfogyasztani, addig a gél alkalmazása ezt nem igényli és ez előnyt jelent.
A vizsgálatok hiányosságának tartják, hogy 2-es típusú cukorbetegeken nem vizsgálták még a kérdést széleskörűen. Addig is azonban célszerű szem előtt tartani a glukóz tabletták hipoglikémia kivédése céljából történő alkalmazásának az előnyét.
(Forrás: Emerg Med J. 2017; 34(2):100-106.)