Az új technológiák, kutatások eredményei és az újabb kezelési lehetőségek átalakították a diabetes ellátást. Az Amerikai Diabetes Társaság (ADA) 1989 óta évente frissíti a diabetes mellitusra vonatkozó ajánlását.
A legújabb, 2023-as gondozási standardok esetében tudatos erőfeszítések történtek a cukorbetegek számára könnyen érthető terminológia használatára.
Ezek a szempontok a következőképpen kerültek megfogalmazásra:
- Egészségügyi dolgozókat kell alkalmazni a korlátozott erőforrásokkal rendelkező egészségügyi intézményekben a cukorbetegség és a kardiovaszkuláris rizikófaktorok menedzselésére. A szélesebb lakossági kör eléréshez a digitális egészségügynek és a telemedicinának több nyelven elérhetőnek kell lennie.
- HbA1c teszt javasolt mind a diabetes mellitus diagnosztizálására, mind a szűrésre.
- A 2-es típusú diabetes mellitus és kapcsolódó társbetegségek megelőzése vagy késleltetése rendszeres vércukor monitorozással lehetséges, illetve megelőző intézkedések szükségesek a nagy kockázattal járó betegcsoportban, akiknél a 2-es típusú diabetes kialakulhat. Ezek a következők: sztatin terápia, pioglitazon alkalmazása inzulin rezisztencia- és prediabéteszben, testsúlycsökkentés.
- Számos immunizációs kiegészítő javaslat készült, különösen a COVID-19 és a pneumococcus pneumonia oltásokkal kapcsolatban.
- Azon betegeket, akiknek nem-alkoholos zsírmájuk van cukorbetegséggel társulva, ösztönözni kell a fogyásra és PPAR-gamma receptor stimuláns (pioglitazon) kezelésnek kell alávetni.
- A viselkedés megváltoztatásának ösztönzése kihat az egészségügyi eredmények javítására is; ezért a cukorbetegek pszichoszociális támogatása elengedhetetlen.
- Frissültek cukorbetegség önképzésére vonatkozó irányelvek. Ennek biztosításához digitális platformokat és távegészségügyi szolgáltatásokat kell szervezni.
- Megfelelő étkezési minták és az étkezés pontos tervezése javasolt.
- Meghatározták a glikémiás célértéket és annak fenntartását célzó célokat, ami a hipoglikémiának kitett magas kockázatú személyek számára előnyös.
- A glükózmonitorozáshoz szükséges eszközöket hozzáférhetővé kell tenni. A bazális inzulinnal kezelteknek folyamatos monitorozás szükséges.
További szempontok a következőképpen kerültek megfogalmazásra: - A jelenlegi ajánlás az obezitást krónikus betegségnek tekinti. Ezért a testsúlycsökkentés kifejezett kezelési cél egyéni szempontok alapján. A minél nagyobb (10%, vagy ennél több) testsúlycsökkenésnek betegségmódosító hatásai lehetnek, beleértve a hosszútávú szív-érrendszeri kimenetelek javulását és a diabétesz remisszióját.
- A 2-es típusú cukorbetegség felnőtteknek magas a rizikójuk az atherosclerotikus kardiovaszkuláris betegség és a krónikus vesebetegség kifejlődésére. Ezért a kezelési stratégiának tartalmaznia kell a kardiovaszkuláris rizikó csökkentését.
- Kisdózisú sztatin terápia javasolt 75 év felett mindenkinek, aki cukorbeteg. Ugyanezen betegcsoportban, akiknek atherosclerotikus kardiovaszkuláris betegsége van, azoknak a betegeknek nagydózisú sztatin terápia javasolt.
- Megfelelő klinikai intervenciók szükségesek a krónikus vesebetegség progressziójának csökkentésére. Mineralokortikoid receptor antagonista (kanrenon, eplereron) javasolt a vese védelme érdekében.
- Az idős, 1-es típusú cukorbetegek részére automatizált inzulinadagolót, vagy egyéb inzulin adagolót kell biztosítani. Ezek csökkenthetik a hipoglikémia rizikóját.
- Az új kezelési stratégia célja csökkenteni a hipoglikémia és polifarmácia (túl sok gyógyszer egyidejű alkalmazása) kockázatát.
- A terhesség alatt kialakult cukorbetegségben megfelelő diétás tanácsadás szükséges.
Összegzés:
A jelenlegi irányelv a fogyást és az egészséges táplálkozást helyezi előtérbe. A megfelelő pszichoszociális támogatás a cukorbetegség kezelés markáns része. Megfelelő megelőző intézkedések szükségesek a vese-, szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére.
(Forrás: Standards of Care in Diabetes — 2023., Diabetes Care, 46 (1), S5–S9)
Megjelent: DiabFórum magazin 2023/1 – április (58. oldal)