A Dcont eNapló keretében mutattuk be a 27 éves T-né K. Júlia esetét, akinek a várandóssága kapcsán sikerült ideális vércukorszinteket biztosítani. Ezúttal – újabb három hónap elteltével és a március idusára várható szülés előtt – legutóbbi CGM-es vizsgálati eredményei tárjuk a tisztelt olvasók elé.
Visszatérve a decemberi beszámolóhoz, az akkori HbA1c szintje 5,9% volt, napi egyszeri humán NPH bázisinzulinjának esti adagja 13 E volt, a humán gyorshatású inzulin adagjai reggel, délben és vacsora előtt egyaránt 13–13 E körül mozogtak. Így a november végi napi össz-inzulin mennyisége 52 E volt.
Az ez év februári inzulin adagjai a következő szintre emelkedtek: bázisinzulinja reggel 5, lefekvés előtt 28 E-et tett ki, étkezési inzulinjai pedig 15–16–16 E-et. Ezek szerint bázisinzulin adagja 33, étkezési inzulin adagja pedig 47 E-re, vagyis össz-inzulin igénye 80 E-re nőtt.
Közben Júlia decembertől kezdve átállt a csaknem folyamatos szöveti glukózmonitorozásra FreeStyle Libre Flash CGM készüléket használva. Ennek, valamint a folyamatos mérések nyomán folyamatosan igazított inzulinadagoknak és a nagy önfegyelemmel tartott diétának eredményeként ez év január végére HbA1c szintje 5,3%-ra csökkent! (A nem diabéteszes HbA1c átlagos szintje 5,2%).
Az alábbiakban bemutatjuk Júlia legutolsó, február hóban készült szöveti glukózgörbéit. A február 18–24-ig terjedő periódusban a vércukrok jól láthatóan alig lépték túl a nem diabéteszes normál tartomány (4,5–7 mmol/l közötti) határait. A vizsgált 7 nap alatt két ízben fordult elő 10 mmol/l-t kissé meghaladó vércukor, és hat alkalommal némileg a 4 mmol/l-es szint alá csökkenő érték. Somogyi hatás-ra utaló jel egyetlen egyszer se látható.
Júlia és férje boldogan várja a „nagy napot és addig is minden jót kívánunk mind Júliának, mind rövidesen megszülető, eddig a méhen belül teljesen normális fejlődést mutató kislányának – reméljük, hogy a boldog apa is túl fogja élni az eseményt.
Dr. Fövényi József – dr. Thaisz Erzsébet