Már a 6. betegemnek írtam fel a Guardian 4 szenzort, eddig közülük még csak ketten kapták meg és használják. Egyikük korábban szenzort még nem használt, az ő esetét ismertetem.
N. Gábor 62 éves, 17 éve lépett fel nála az 1-es típusú diabétesz és 16 éve áll gondozásom alatt. Normális testtömegindexű, enyhe hipertónián kívül sem más társbetegsége, sem diabéteszes szövődménye nincs, viszont korábban is olyan jól kezelte magát, hogy HbA1c szintje tartósan 6% alatt mozgott, utoljára 5,5% volt. Jelenleg 22 E Tresiba bázisinzulint és étkezésenként 10–15 E NovoRapid inzulint adagol.
Mint az 1. ábrán látható, A görbék az idő 87%-ában a céltartományon (TIR 3,9–10 mmol/l) belül mozognak, ami egy kezdő szenzorhasználótól több mint kiváló értéknek számít.
A 2. ábrán a görbeátlagok délután megemelkednek, ami az étkezési inzulinok nagyrészt elégtelen adagjaira vezethető vissza, azonban estétől hajnalig csökkenő tendenciát mutat a vastagon pontozott közép görbe, ami azt jelenti, hogy a bázis kicsit túl van adagolva és ha elmarad a délutáni vércukor emelkedés, akkor éjjel többet töltene a hipoglikémiás (TBR 3,9 mmol/l alatt) tartományban.
A 3. ábrán látható viszont, hogy Gábor a napok többségében csupán kétszer étkezik, ilyenkor 10–15 E étkezési inzulint ad magának a szénhidrátbevitel függvényében. Kérésemre át fog állni a napi háromszori étkezésre.
Gábor elmondása szerint a szenzorral maximálisan elégedett. Nagyon jó, hogy már nem kell naponta szúrni az ujjait és ez életminőségében jelentős javulást eredményezett.
Dr. Fövényi József
Megjelent: DiabFórum magazin 2022/4. – október (39-40. oldal)