Esettanulmányunkban egy minden korábbinál negatívabb példát szeretnék bemutatni, talán többek számára is okulásképpen.
A vizsgálat alanya T. Antal dr., 65 éves férfi, aki 1999. óta tud diabéteszéről, melyet az első három évben vércukorcsökkentő tablettákkal kezeltek, majd 2002-ben állították át inzulinra. Magam éppen 10 éve vettem gondozásba.
A 2-es típusú paciensek közül talán a legnehezebben motiválható, az önmagát legrosszabbul kezelő betegem volt (legalábbis eddig). Bár napi négyszeri inzulinra állítottam, vércukrai, melyeket havonta maximum 8–10 alkalommal(!) ellenőrzött, mindig az „egekben” jártak, HbA1c szintje soha nem csökkent 12% alá, legutóbb is 12,2%-ot mértünk nála. Ennek ellenére ragaszkodott az analóg inzulinokhoz és rendszeresen kifizette a glargin és liszpro inzulinok árának 50%-át, mivel 8% HbA1c szint fölött csak ilyen mértékű támogatást biztosít az NEAK (elődje: OEP).
Semmilyen diétás rendszabály betartására nem volt hajlandó, ez év folyamán „elszólta” magát, mely szerint, ha szomjas, akkor naponta akár több liter paradicsomlét is elfogyaszt. Az alkalmazott inzulinadagjai: éjjelre 50 E glargin inzulin, étkezések előtt (találomra adagolva) 20–32 E liszpro inzulin voltak.
Mivel anyagilag megengedhette magának, hónapokon keresztül igyekeztem rábeszélni a FreeStyle Libre Flash szöveti glukózmonitorozó eszköz beszerzésére, mely végre őszre sikerült is. Most az általa küldött eddigi első közel kéthetes vizsgálat letöltési eredményeit mutatom be.
Amint az 1. ábrán látható, a páciens vércukor (szöveti glukóz) értékei szinte kivétel nélkül a magas tartományban helyezkednek el, az idő jelentős részében meghaladják a szenzor felső mérési határát, vagyis a 350 mg%-os, azaz 19,5 mmol/l-es szintet. Csupán egy-egy feltételezhető étkezést követően (mivel ezek időpontját, az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségét és az inzulinok beadási idejét és mennyiségét a beteg nem vitte be az eszközbe) csökkent a céltartomány közelébe a vércukor.
A 2. ábra 5 jellemező nap görbéjét tartalmazza, zömmel a szükséges kiegészítő fenti adatok nélkül. Ezen 5 napból 3 napon át a felső mérési határ közelében mozogtak a vércukrok, az 5. napon a nap nagy részében efölött helyezkedtek el.
Minden bizodalmam abban van, hogy Antal a szenzor eredmények nyomán belátja, hogy feltétlenül változtatnia kell a kezelési, diétázási szokásain. Első lépésként azt javasoltam, hogy a glargin inzulin adagját azonnal emelje meg 10 E-gel, mert egyértelműnek tűnik, hogy az elégtelen és (részben) ezért nagyon magasak minden napszakban a vércukrok. Remélem, hogy legközelebb már kedvező irányú változásról számolhatok be.
Dr. Fövényi József