Cukorbetegség gyermekkorban: diabéteszes lett a gyermekem 4. – hiperglikémia

Az eredeti cikk megjelenése:  2015. december – frissült: 2017.12.14.

Sorozatunkban Magazinunk társszerkesztője, a gyermek-rovat vezetője, a pécsi Soltész Gyula gyermekgyógyász professzor által, a 77 Elektronika Kft. támogatásával megjelentetett gyermekkori cukorbetegség rövid összefoglaló tájékoztatóját adjuk közre.

Cukorbetegség gyermekkorban – hiperglikémia

Mi az a hiperglikémia és ketoacidózis?

cukorbetegség gyermekkorban - hiperglikémia

A hiperglikémia tünetei

A hiperglikémia az inzulinhiány okozta kórosan magas vércukorértéket jelenti.
A vércukor céltartományt 4–10 mmol/l között adtuk meg, és 15 mmol/l feletti vércukor esetén már nem javasoltuk a testmozgást. A diabétesz felismerésekor, sőt sajnos időnként az inzulinnal kezelt gyermekek esetében is, ennél jóval magasabb értékek is előfordulnak.

A hiperglikémia tünetei:

  • bőséges és gyakori vizeletürítés
  • szájszárazság
  • szomjúságérzet
  • száraz, meleg kipirult bőr
  • testsúlycsökkenés
  • gyengeség, fáradékonyság

Súlyosabb inzulinhiány esetén a hiperglikémia mellett ketózis is kifejlődik. A sejtek nem tudnak cukrot felhasználni, ezért energiaigényüket a zsír égetéséből fedezik. Ennek a fokozott zsírégetésnek mérgező, savas vegyhatású keton testek képződése lesz a következménye.

A hipeglikémia és ketózis tünetei:

  • a gyermek lehelete aceton (körömlakk) szagú lesz
  • vizeletében keton mutatható ki
  • hasi fájdalomról panaszkodik, hány
  • légvételei mélyek, nagy mellkasi kitérésekkel (Kussmaul légzés)
    Ez már egy veszélyes állapot, ami sürgős teendőt igényel, annak érdekében, hogy megelőzzük a keton savak további felszaporodását, a ketoacidózist.

Mi okozhat magas vércukorszintet és ketózist?

diabéteszes gyermek: hiperglikémia

Hiperglikémia tendencia

Gyermekkorban leggyakrabban láz, illetve lázzal, hányással járó fertőzések. Vércukoremelő hatású a stressz, az aggodalom, az időjárási fronthatás (elsősorban hidegfront), a túl kevés mozgás, ágynyugalom.

Általában emelkedik a vércukorszint a menstruációs vérzést megelőző napokban is. Természetesen akkor is emelkedik a vércukor, ha az étkezés szénhidráttartalma sok volt a beadott inzulinhoz viszonyítva. Előfordulhat az is, különösen serdülőkorban, hogy egy vagy több alkalommal elfelejtődik, elmarad az inzulin beadása.
Az inzulin-adagoló készülék („töltőtoll” vagy pen) meghibásodása vagy az inzulinpumpával és a hozzátartozó szerelékkel, kanüllel kapcsolatos problémák is okai lehetnek a hiperglikémiának. Pumpa meghibásodás esetén hamarabb jelentkezhet ketózis.

Mi a teendő láz, betegség, hányás esetén?

A betegség első tüneteinek – például láz, étvágytalanság, hányás, levertség, rossz közérzet – jelentkezésekor tanácsos vércukor- és vizelet-keton vizsgálatot végezni és azt rendszeresen, legalább naponta négyszer ismételni.

Általában az inzulin-igény növekedésére számíthatunk, de ha a gyermek nagyon étvágytalanná válik, akkor átmenetileg az inzulinadag csökkentésére is kényszerülhetünk.
Az inzulin elhagyása étvágytalan gyermeknél, a hipoglikémiától való félelem miatt azonban helytelen, és ketózishoz vezethet.
Hányás esetén a szilárd táplálékok adását függesszük fel, és 15–20 percenként kevés folyadékkal kínáljuk meg a gyermeket. Hasznos lehet a jégkockás ital, vizes alapú jégkrém – cukor és folyadék is.

Az inzulinkezelés módosítása: Ne adjunk hosszú hatású inzulint! Csak az étkezésekhez adott ultragyors vagy gyors hatású inzulint használjuk. A gyermek napi össz-inzulin adagját (hosszú hatásút is beszámolva) osztjuk ultragyors hatású inzulin esetén 6 részre és 4 óránként adagoljuk, rövid hatású inzulin esetén 4 részre osztjuk, és 6 óránként adagoljuk. Ezt a dózist vércukortól és étvágytól függően 10-20 %-kal módosíthatjuk.
Az inzulin felszívódását gyorsíthatjuk, ha azt a hasfal bőre alá adjuk, majd melegítjük, és kissé masszírozzuk ezt a területet.

Mikor kell a gyermeket kórházba szállítani?

Ha a fent részletezett próbálkozások eredménytelenek, a hányás folytatódik és a vizelet keton (aceton) tartalma néhány órán belül nem csökken, vagy fokozódik, illetve, ha a gyermek állapota nem javul, akkor haladéktalanul kórházi kezelésre van szükség.

A védőoltásokat ugyanúgy kaphatja a diabéteszes gyermek, mint a többi gyermek?

Igen. Pontosan ugyanúgy, de lázat okozó védőoltások után (például Di-Per-Te) fokozott figyelem, lázcsillapítás szükséges.

(Folytatjuk)

Prof. Dr. Soltész Gyula

>

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.

Send this to a friend