Jelen esettanulmányunkban az idén egyszer már bemutatott, a 300 E/ml-es töménységű glargin inzulinnal jól beállított Sz. Eszter 33 éves, 20 éve cukorbeteg dietetikus betegem esetét prezentálom újból, mivel kiválóan alkalmazza a Dcont eNapló mobilalkalmazás-t, és így ezt mások számára is ajánlhatom.
Az 1. ábrán a „Napi bontás táblázat” közel egyhavi adatai láthatók. A pirossal, zölddel és narancssárgával aláfestett vércukorértékek látványosan utalnak a vércukrok céltartományok feletti, azokon belüli, ill. azok alatti elhelyezkedésére. Az értékek felett látható a mérések időpontja, alatta pedig az aktuálisan elfogyasztott szénhidrát mennyisége és a beadott inzulinok adagja. Mivel ezeket az adatokat a mérések kapcsán a mobiltelefonba a legördülő menükből kiválasztva a beteg esetenként 1 perc alatt beviheti, nincs szükség arra, hogy esténként a letöltéskor külön bajlódjon ezek beírásával. Így ugyanis mind maga a beteg, mind az adatokat megkapó gondozó orvosa szinte percről-percre láthatja a vércukorértékek és a diétás és inzulinkezelés alakulását. Nincs szükség semmilyen papír alapú kezelési napló vezetésére. Korábban csupán 3 fajta fizikai aktivitás jelölésére volt mód a menüben. Mivel Eszter mozgásformái ezektől különböztek, nem is jelezte azokat. A jövőben több, mint 80 féle mozgásforma, sportolási mód bevitelére lesz lehetőség, mely teljessé teszi a beteg életvitelének a képét.
A 2. ábra felső részében az összes vércukorérték látható időrendi sorrendben, más színnel jelölve az étkezések előtti és utáni értékeket, illetve az étkezések előtti és utáni vércukor céltartományok alsó és felső határait. Jól megfigyelhető, hogy Eszter vércukrai ritkán haladják meg a 10 mmol/l-es szintet, hipoglikémiás érték is alig fordul elő.
Az ábra közepén a nap különböző időszakaiban alkalmazott inzulinadagok mennyiségére utaló vonalak láthatók, melyek étkezésenként különböznek, viszont lefekvés előtt egyetlen nap kivételével Eszter mindig a 15 E bázisinzulint adta magának. Az ábra legalján a teljes hónap egy napra vetített vércukorértékei láthatók, éjjeli, reggeli előtti, utáni, ebéd előtti, utáni, vacsora előtti, utáni, ill. késő esti megoszlásban.
A 3. és 4. ábrán a vércukrok szokásos étkezések előtti és utáni megoszlása elején két kördiagramon az összes étkezés előtti és utáni vércukorérték került feltüntetésre, majd a 3 főétkezés előtti és utáni vércukrok megoszlása látható.
Mindent összegezve, a Dcont.hu továbbfejlesztett, de még további fejlesztés alatt álló változata országosan egyedülálló szolgáltatást kínál mind a vércukrukat rendszeresen mérő diabéteszeseknek, mind gondozó orvosuknak a diabéteszes anyagcsere minél jobb állapotban tartásához. Csupán élni kell vele betegnek és orvosnak egyaránt.
Dr. Fövényi József