Terhességi (gestációs) diabétesznek a glukóztolerancia első ízben a terhesség alatt kialakuló, illetve ekkor észlelt csökkenését nevezzük.
Gyakorisága: Világszerte a terhességek 6%-a.
Oka: Öröklött vagy szerzett súlyfelesleg, 2-es típusú diabéteszre hajlamosító tényezőkkel rendelkező nők terhessége második trimeszterének a végén a méhlepényben termelődő humán placentáris laktogén hormon (HPL), mely erősen gátolja az inzulin hatását, olyan szintet ér el, mely már a vércukor kóros tartományba történő emelkedését eredményezi.
A diagnózis felállításának módja: terhesség 20–24. hetében kötelezően elvégzendő orális glukózterheléses (OGTT) vizsgálat. Ha a 75 g szőlőcukor elfogyasztását követő 120. percben a vércukor 7,8–11,1 mmol/l közötti szintre emelkedik (ami terhességen kívül csökkent glukóztoleranciát jelent) beszélünk (már feltétlenül kezelendő) terhességi diabéteszről. Értelemszerűen a 11 mmol/l feletti 120 perces vércukorérték már valódi diabéteszt jelent és még inkább kezelésre szorul.
A kezelés módja: első lépésként – főként túlsúllyal rendelkezőknél – diétás kezelés, mely 160–180 g CH-T tartalmazó, max. 1500 kcal-ás étrend bevezetését jelenti. Ez az esetek többségében nem biztosítja az étkezés utáni vércukorszintek 7,8 mmol/l alatt tartását, ezért először étkezések előtti gyorshatású inzulin, amennyiben az éhomi vércukorérték 6 mmol/l fölé emelkedik, éjjelre bázisinzulin adagolása szükséges.
Miért fontos a vércukor normális szinten tartása? Azért, mert ha a vércukor akár csak mérsékelten magas marad, a magzat hasnyálmirigye fokozott inzulinelválasztásra kényszerül, mely a magzat növekedését felgyorsítja és idő előtti szülést (koraszülést), gyakran császármetszés alkalmazását teszi szükségessé. Az ilyen esetek többségében a gyermek idővel túlsúlyossá válik. Egyidejűleg megnő a fejlődési rendellenességek kockázata is.
Mi a terhességi diabétesz következménye az anyára nézve? Nagymértékben megnöveli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát. Minél több esetben fejlődik ki az egymás utáni terhességekben a diabétesz, annál biztosabb a következő 5 évben a 2-es típusú diabétesz fellépése.
Mit kell tenni a diabétesz kockázat csökkentéséhez? Legfontosabb a súlyfelesleg leadása, már a szoptatás alatt 1500 kcal-át, ezen belül max. 180 g CH-t tartalmazó étrend, majd a szoptatás után 1000-1200 kcal-át és max. 100 g CH-t tartalmazó diéta mellett. Az egészséges táplálkozás, az alacsonyabb testsúly és a mozgásban gazdag életmód jelentős védelmet nyújt a terhességi diabéteszes nők 2-es típusú diabéteszének kivédésére. Esetükben feltétlenül szükséges 2-3 évente OGTT elvégzése.
A cikk szerzője Dr. Fövényi József, a Cukorbetegközpont diabetológusa
Megjelent: DiabFórum magazin 2022/3 – augusztus (7. oldal)