A gyermek-diabetológusok és endokrinológusok alig foglalkoznak a diéta kérdéseivel, sokkal inkább az inzulinkezelésre összpontosítanak. A diéta szénhidrát-tartalmával kapcsolatos vizsgálatok ugyanis többnyire hiányoznak a gyermekkori, 1-es típusú diabétesz esetében.
Gyakorlatból tudjuk, hogy minél nagyobb inzulinadagokat alkalmaznak, annál nehezebbé válik az anyagcsere egyensúlyban tartása, mivel az inzulinadagolás nem egzakt tudomány és számos tényezőtől függ. Másrészről pedig minél több szénhidrátot fogyaszt a cukorbeteg, egyértelmű, hogy annál nagyobb adagú inzulinra van szüksége a vércukor kontrolljához.
VLCD diéta és vércukorszintek
Egy új vizsgálatba 203 felnőtt 1-es típusú cukorbeteget, illetve 113 1-es típusú diabéteszes gyermek szüleit vonták be. A felnőtt diabéteszesek átlag 2,7 éven keresztül, a gyermekek átlag 1,4 éven keresztül nagyon alacsony (átlag 36 g) szénhidrát tartalmú, ún. VLCD diétát tartottak, ezen belül is szinte kizárólag rostos növényeket fogyasztottak.
A kiindulási HbA1c átlag 7,15% volt, a vizsgálat végére ez a felnőttek esetében 5,67, a gyermekeknél 5,71%-ra csökkent. Minden plusz 10 g szénhidrát bevitel 0,1%-kal növelte a HbA1c szinteket.
A folyamatos szöveti glukózmonitorozást használó felnőttek átlagos vércukorszintje 5,5, a gyermekeké 5,7 mmol/l volt. A diabétesszel kapcsolatos kórházi felvételek gyakorisága a vizsgálat előtt 8%, a vizsgálat alatt 2% volt (1% hipoglikémia, 1% ketoacidózis miatt), sürgősségi ellátást a vizsgálat előtt 7, a vizsgálat alatt 3%-ban igényeltek. A glukagon adást igénylő hipoglikémiák gyakorisága a vizsgálat előtt 7%, a vizsgálat alatt 4% volt. Ezek az adatok az irodalomban először szerepeltek nagyon alacsony szénhidrát tartalmú diétával kapcsolatban.
A vizsgálat korlátai között szerepel, hogy nagyon elkötelezett és a szabályokat szigorúan betartó betegek vettek benne részt. Az inzulinigény változására vonatkozóan adatok nem állnak rendelkezésre. Ez év őszén svédországi irányítás mellett sokkal nagyobb esetszámú nemzetközi vizsgálat végzését tervezik a diabétesz a nagyon alacsony szénhidrátok alkalmazhatóságának elbírálása céljából.
(Forrás: Pediatrics online, 2018. május)
Zseniális eredmények!
“Minden plusz 10 g szénhidrát bevitel 0,1%-kal növelte a HbA1c szinteket.”
Tessék mondani: T2DM esetére is vannak hasonlóan bámulatos adatok? Hadd segítsek: Vannak.
Lásd pl.: https://www.virtahealth.com/
Már csak egy kérdésem lenne. Miért javasolnak ma is napi 170-270g CH bevitelt az “életmód terápia” részeként ??? Ráadásul napi 5-6 étkezéssel, hogy még véletlenül se eshessen a nap folyamán normál tartományba a cirkadián inzulinszint…