Modern korunkban, amikor már minden diabéteszes rendelkezik vércukormérő készülékkel, a vizelet cukor- és keton-vizsgálat szinte teljesen „kiment a divatból”. Pedig, amint látni fogjuk, a vizeletvizsgálat tesztcsíkkal hasznos és fontos információt szolgáltathat.
Vizelet-cukor vizsgálat
Ha a vizeletben cukor mutatható ki, az annyit jelent, hogy a vizeletürítést megelőző órákban a vér cukorszintje 8–10 mmol/l felett volt, mert ez a vércukorérték felel meg a vese úgynevezett küszöb szintjének, az ennél magasabb vércukorszint a vesén keresztül „kifolyik a szervezetből”. Minél magasabb a vércukorszint, annál több cukrot tartalmaz a vizelet, bár ez az összefüggés sajnos nem szoros, és a vizelet cukortartalmából nem tudunk pontosan következtetni a vércukor szintre. Ez a vizeletcukor vizsgálat hátránya.
És melyek az előnyei?
- Fájdalmatlan
- Egyszerű
- Olcsó
A vércukorvizsgálatok egy részét kiválthatjuk vizeletcukor vizsgálattal, pl. ha ismételten minden vizsgált vizeletminta cukrot tartalmaz, akkor vércukorvizsgálat nélkül is (ilyenkor valószínűleg az ürített vizelet is sok) feltételezhetjük, hogy a vércukorszint tartósan magas.
Vizelet-keton vizsgálat
A ketontestek a zsírok lebontási termékei, megjelenésük a vérben és a vizeletben azt jelenti, hogy a szervezet energiaszükségletének fedezésére zsírokat használ fel. A ketontestek az anyagcsere egészséges egyének vizeletében is megjelenhetnek, ha az elégtelen cukor ill. szénhidrátfogyasztás miatt a szervezet éhezéses állapotba kerül és zsírok lebontására kényszerül. Tehát, ha a vizelet cukor negatív, de keton pozitív, akkor nem az inzulin a kevés, hanem a bevitt szénhidrát.
Ha a vizelet cukortartalma magas (a vércukor is nyilvánvalóan magas) és ketont is tartalmaz, akkor ez azt jelenti, hogy a szervezet már jelentős inzulinhiányban szenved. A keton testek a szervezet számára mérgező, savas természetű, igen veszélyes anyagok, megjelenésük az inzulinbevitel növelésének szükségességére hívja fel a figyelmet.
Mikor szükséges a vizelet-keton vizsgálat?
- Ha a vércukorszint magas (15 mmol/l felett), a vizelet erősen cukor pozitív
- Betegség, fertőzés, láz esetén. Ilyenkor a szervezet inzulinigénye gyorsan fokozódhat, és ha azt nem követi a bevitel fokozása, könnyen alakulhat ki ketózis, ketoacidózis.
- Inzulinpumpa kezelés során (szemben a bázis/bólus pen-injektoros kezeléssel) nincs a szervezetben tartalék inzulin és a pumpa meghibásodása esetén órák alatt jelentősen megemelkedhet a vércukor szint és ketózis alakulhat ki, ami felhívja a figyelmet az azonnali szerelékcserére.
A vizelet cukor és aceton vizsgálat egyszerűen elvégezhető, az erre a célra készült csíkokat egyszerűen belemártjuk a vizeletmintába (vagy a gyermek erre „rápisil”) és a színskálán leolvassuk az eredményt. A forgalomban lévő csíkok (Meditest Glucose 3 és Uriscan) egyszerre mutatja a cukor- és keton-tartalmat.
A vizelet keton vizsgálatnál hamarabb jelzi a ketózist a vér keton vizsgálata, ami a vércukorvizsgálathoz hasonlóan egyetlen vércseppből elvégezhető. Ez jóval költségesebb, mint a vizelet keton vizsgálata. Hazánkban még nem terjedt el. Kisgyermekeknél, akiknél gyorsabban kifejlődhet a ketózis és, akik ráadásul még nem szobatiszták vagy szülői „felszólításra” még nem mindig képesek (vagy nem hajlandók) vizeletmintát produkálni, különösen hasznos lehet ez a vizsgálat.
Prof. Dr. Soltész Gyula
Megjelent: DiabFórum Magazin 2018/1 – április (16. oldal)