Ez év május 14–16 között került megrendezésre a Magyar Diabetes Társaság – MDT XXIII. Kongresszusa Budapesten.
A rendezvény rangját emelte, hogy az egészségügyért felelős államtitkár, dr. Zombor Gábor köszöntötte a több mint 1000 résztvevőt. Előadásából néhány nagyon fontos gondolat kiemelésre érdemes:
„A modern társadalmakban – többek között az egészségügy robbanásszerű fejlődésének is köszönhetően – megfigyelhető változások alapvető szemléletváltást követlenek meg az orvoslástól is. Amennyiben csak a betegségek gyógyítására koncentrálnánk, az életkor folyamatos növekedésével (a betegségek számának várható növekedésének köszönhetően), fenntarthatatlan állapot jönne létre, ami szükségszerűen az egészségügyi ellátórendszer gyors összeomlásához vezetne. Érzékelhetjük az erre figyelmeztető jeleket, amikor a rendelkezésre álló erőforrások és a tudomány által lehetségessé váló ellátások költségigénye között egyre jelentősebb feszültséggel szembesülünk. A szemléletváltás tehát elkerülhetetlen: a kor kihívásainak megfelelve az egészségügy egyre hangsúlyosabb feladata az egészség megőrzése és védelme, a közreműködés abban, hogy egy egészségtudatosabb, felkészültebb, szokásaiban egészségesebb társadalom jöjjön létre. Az ellátórendszer ezzel nemcsak a társadalom megváltozott elvárásainak felel meg, de ez egyben a fenntartható működés kulcsa is. …Ezért a cukorbetegség esetében is kiemelt céllá kell tennünk a megelőzést, vagyis az egészséges életmódra, elsősorban helyes táplálkozásra, és rendszeres mozgásra nevelést.”
A Kongresszuson részben ennek az elvárásnak megfelelően diabetológusok, sebészek, helyreállító sebészek együttesen megalakították a Diabéteszes láb munkacsoportot, melynek legfőbb célja, hogy az alapellátás és a többirányú szakellátás egyre szorosabb együttműködésével a jelenlegi évi ezerről ennek felére csökkenthessék a cukorbetegek végtagjainak magas – térd alatti vagy combközépi – amputációját.
A Kongresszuson számos kiemelkedő fontosságú előadás hangzott el a különböző szekciókban. Érdekességként megemlítem, hogy a folyamatos glukózmonitorozásról több mint tucatnyi előadást hallhattunk, melyek mind az 1-es, mind a 2-es típusú betegek esetében ezen módszer kiemelkedő fontosságát emelték ki, főként a vércukor-ingadozások és a rejtett hipoglikémiák felderítésében. Fontos szerep jutott az új vércukorcsökkentő gyógyszerekkel szerzett tapasztalatok közlésének, a DPP-4 gátló gliptinektől kezdve, az injekcióban adható inkretinhormon-szerű készítményeken át a vesén keresztül ható, mindenfajta terápia kiegészítéseként adható SGLT-2 gátló gliflozinokig. Külön szekció foglalkozott a biohasonló gyógyszerkészítmények kérdésével, melyről a DiabFórum magazin hasábjain külön referátum keretében számolok be.
A Kongresszus egyik csúcspontját képezték az új, „okos” magyar vércukormérők funkcióival foglalkozó előadások. A DCont család legújabb két tagja nem csupán megvilágítani képes a megszúrandó ujjat és világít a kijelzője (gyerekek éjjeli vércukormérését könnyítendő), hanem szoftvere értékelni képes, hogy a beteg megfelelően, megfelelő időpontokban és gyakorisággal méri-e vércukrait és amennyiben igen, azokat olyan módon képes átlagolni, hogy abból közvetlen következtetést képes levonni a várható HbA1c szintekre nézve. Emellett képes megítélni a beteg hipoglikémia kockázatát is, ezzel mind a betegnek, mind az orvosnak fontos információt adva. Az már természetes, hogy a központi szerverre feltölthető és így lehetőséget ad a tetszés szerinti gyakoriságú orvos-beteg kommunikációra is. Az egyik készülék június 1-től a régi áron receptre is felírható. Tesztcsíkja változatlanul a csupán 0,6 mikroliter vért igénylő Ideál csík. Az okos vércukormérőket a 77 Elektronika cég innovatív szakemberei és budapesti egyetemi belklinikák diabetológusai együttműködésével hozták létre.
A 66 kongresszusi és 22 cég-szimpóziumukon elhangzott előadás többsége igen magas színvonalat képviselt és a hazai diabetológiai – részben nemzetközi együttműködésben történő – kutatás és klinikai gyakorlat rohamos fejlődéséről tett bizonyságot, mely mind a szakemberek, mind a betegek számára optimista színben láttatja a jövőt.
Dr. Fövényi József